دونالد ترامپ هفته گذشته همه اموال دولت ونزوئلا را بلوکه کرد

دولت ترامپ با وضع تحریم های جدیدی که به منزله تحریم اقتصادی کامل ونزوئلا است، تلاش خود برای تغییر حکومت این کشور را به مرحله جدیدی رساند.

 دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا هفته گذشته فرمانی اجرایی را امضا کرد که همه اموال دولت ونزوئلا را بلوکه کرده و همچنین معاملات با دولت ونزوئلا را ممنوع کرد. این اقدام جدیدترین تلاش آمریکایی ها برای وارد کردن حداکثر فشار اقتصادی بر کاراکاس است که با تحریم افراد آغاز شده بود و به محدودیتهای مربوط به دسترسی به بازارهای مالی آمریکا و سپس تحریمهای علیه فروش نفت گسترش پیدا کرد.

اکنون نه تنها شرکتهای آمریکایی بلکه هیچ شرکتی حق همکاری تجاری با دولت ونزوئلا را ندارد. اقدام اخیر آمریکا در تلاشهای واشنگتن برای براندازی دولت نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا قابل توجه به شمار می رود. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در سخنانی در لیما اعلام کرد اکنون وقت اقدام فرا رسیده است. وی همچنین گفت: این اقدامات در ونزوئلا موثر واقع خواهد شد و در کوبا موثر واقع خواهد شد که با توجه به شکست تحریم شش دهه ای علیه کوبا، ادعای عجیبی محسوب می شود. تحریم های آمریکا علیه هر کشوری در جهان نتوانسته است به اهداف سیاسی دولتمردان آمریکایی دست پیدا کند و تنها مردم آن کشور را تحت فشار قرار داده است.

با این حال تحریم های جدید فشار روی دولت مادورو را تشدید خواهد کرد اگرچه ونزوئلا تاکنون در برابر اقداماتی که واشنگتن انجام داده، ایستادگی کرده است. همچنین تلاشهای خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا برای خارج شدن از بن بست فعلی را تضعیف می کند.

اما دولت ترامپ به دنبال فروپاشی است. روزنامه نیویورک تایمز این اقدام را آخرین برگ برنده در دست تحریم های دولت آمریکا توصیف کرده است. وزارت بازرگانی آمریکا هفته گذشته برنامه های پس از دوران مادورو برای به …