دو زندانی در مشهد اعدام شدند

بامداد روز یکشنبه ۱۷ آذرماه، ۲ زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در مشهد اعدام شدند.

به نقل از برنا، سحرگاه روز یکشنبه ۱۷ آذرماه ۱۳۹۸، حکم اعدام دو زندانی در مشهد به اجرا در آمد.

در تیر سال ۹۲، تلاش کارآگاهان برای پیدا کردن سرنخی از ماجرای گم شدن زن ۵۲ ساله آغاز شد. بررسی های کارآگاهان نشان می داد که «معصومه» برای آخرین بار در صبح دوم تیر با زن ۳۲ ساله ای به نام «مریم» دیده شده است.

بر اساس این گزارش، در پی اعترافات این زن همدست او که مردی به نام “مهدی” بوده نیز بازداشت و یک پرونده جنایی در مشهد تشکیل شد.

پس از انجام تحقیقات و بازسازی صحنه جرم، پرونده قتل زن ۵۲ ساله با هویت “معصومه” به شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و  مورد رسیدگی دقیق قرار گرفت.

قضات دادگاه کیفری یک خراسان رضوی پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه در نهایت، دو متهم را به اعدام حکوم کردند.

حکم صادره، پس از تایید در شعبه هفدهم دیوان عالی کشور، برای اجرا به یکی از شعب اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد تا این که صبح روز یکشنبه به اجرا درآمد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

Share: