دو فعال زنان به زندان های طولانی محکوم شدند

pastedGraphic.png

بیدادگاه حکومت جمهوری اسلامی هدی عمید و نجمه واحدی دو تن از فعالان حقوق زنان در ایران را به زندان های طولانی محکوم کرد.

به گزارش کانال تلگرام “بیدارزنی” شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، دو تن از فعالان حقوق زنان به نام‌های هدی عمید و نجمه واحدی را به حبس‌های سنگین محکوم کرده است.

هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان و نجمه واحدی، دانش‌آموخته جامعه‌شناسی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مطالعات زنان دانشگاه علامه طباطبایی و فعال مدنی-اجتماعی است.

ابوالقاسم صلواتی این دو فعال مدنی را به “همکاری با دولت متخاصم ایالات متحده آمریکا” متهم کرده است.

طبق حکم صادر شده هدی عمید به ۸ سال حبس، ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت از اشتغال به وکالت دادگستری و نجمه واحدی به ۷ سال حبس و ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی محکوم شده است.

احکام صادر شده در مرحله بدوی و قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدید نظر استان تهران هستند.

بنابر گزارش بیدارزنی، هدی عمید و نجمه واحدی دو سال پیش (شهریور  سال ۱۳۹۷) با حکم علی قناعت‌کار ماوردیانی، بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه ۳۱ مستقر در زندان اوین بازداشت شدند و بیش از دو ماه در بند دو-الف این زندان بودند. آنها سپس با تودیع وثیقه آزاد شدند.

اتهام‌های این دو تن تشکیل کارگاه‌های آموزشی برای زنان با هدف آشنا ساختن آنها با قوانین و مقررات خانواده به‌منظور بهبود شرایط ازدواج بوده است. به نوشته بیدارزنی، نجمه واحدی در مسائل اجتماعی حوزه زنان، به خصوص ارزشمندی کار خانگی زنان فعالیت و آگاهی‌بخشی می‌کرده است.

Share: