رأی مثبت مجلس نمایندگان به محدودسازی اختیارات جنگی ترامپ

مجلس نمایندگان آمریکا دو طرح پیشنهادی مربوط به اختیارات نظامی رئیس جمهوری این کشور را به تصویب رساند. یکی از این دو طرح اختصاص منابع مالیاتی برای اقدامات نظامی علیه جمهوری اسلامی را منوط به رأی مثبت کنگره آمریکا می‌کند.

دموکرات‌های آمریکا که کنترل مجلس نمایندگان این کشور را در دست دارند، توانسته‌اند دو طرح مربوط به اختیارات جنگی رئیس جمهوری ایالات متحده را به تصویب رسانند. هدف از این اقدام تقویت موضع کنگره در زمینه اختیارات جنگی در جدال با قوه مجریه و ریاست جمهوری است.

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه ۱۰ بهمن (۳۰ ژانویه) در نخستین رأی‌گیری خود مجوز کنگره برای جنگ عراق در سال ۲۰۰۲ را لغو کرد. ۲۲۶ نماینده به لغو این مجوز رأی مثبت و ۱۶۶ نماینده رأی منفی دادند.

از این اختیارات که در ارتباط با حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر پیش بینی شده بود، در جنگ عراق و همچنین مبارزه با نیروهای وابسته به “دولت اسلامی” (داعش) استفاده شده بود. روسای جمهور مختلف آمریکا با تکیه بر مجوز کنگره برای استفاده از نیروی نظامی در عراق شماری از عملیات نظامی در این کشور را توجیه کرده بودند.

باربارا لی، نماینده حزب دموکرات و یکی از تنظیم‌کنندگان طرح مجوز جنگ عراق ضمن اشاره به غیبت کنگره در مسائل مربوط به جنگ و صلح گفت: «وقت آن است که دادن چک‌های سفید به روسای جمهور برای انجام جنگ‌های بی‌پایان را پایان دهیم».

جلوگیری از “تک‌روی” علیه ایران

طرح دوم در مورد اختیار رئیس جمهوری ایالات متحده به اختصاص بودجه برای اقدامات نظامی علیه جمهوری اسلامی بود. طبق این طرح استفاده از منابع مالیاتی جهت اقدام نظامی علیه ایران منوط به موافقت کنگره آمریکا است.

این طرح با ۲۲۸ رأی مثبت در مقابل ۱۷۵ رأی منفی به تصویب مجلس نمایندگان ایالات متحده رسید.

این مجلس در اوایل ماه ژانویه نیز با تصویب قطعنامه‌ای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را فراخوانده بود که پیش از اقدامات نظامی علیه جمهوری اسلامی از کنگره اجازه بگیرد. البته این قطعنامه بیشتر جنبه نمادین داشت و غیرالزام‌آور است.

حمله پهپادی آمریکا به خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و واکنش موشکی جمهوری اسلامی به احتمال رویارویی نظامی بین آمریکا و ایران موضوعیت بخشیده بود.

در آستانه رأی‌گیری مجلس نمایندگان دونالد ترامپ با انتشار چند توئیت سحرگاهی ناخرسندی خود از طرح این دو لایحه در مجلس را ابراز داشته بود. به باور ترامپ چنین اقداماتی از سوی کنگره می‌تواند بر مبارزه دولت آمریکا علیه تروریسم تاثیری منفی بگذارد.

ترامپ در یکی از پیام‌های توئیتری خود نوشته بود: «در جریان رای‌گیری فردا [پنجشنبه ۳۰ ژانویه] در مجلس نمایندگان، دموکرات‌ها بر آنند تا امکان دفاع روسای جمهور آمریکا از کشور و مردم آمریکا را در برابر کشورهایی همچون ایران دشوارتر کنند. بیایید از کشور بزرگمان پاسداری کنیم».

Share: