ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در سمرقند، با همتای روس خود ولادیمیر پوتین ملاقات کرد و گفت که همکاری کشورهای تحریم‌ شده از سوی آمریکا آنها را قوی‌تر می کند. وی همچنین گفت که آمریکا به غلط می پندارد که تحریم های آن علیه کشورها بازدارنده هستند.

ولادیمیر پوتین نیز گفت که همکاری های روسیه و ایران رو به توسعه است. او  سپس افزود : “همۀ تلاش‌مان را می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران به عضویت کامل سازمان همکاری شانگهای درآید.”

شماری از کشورهای عضو این پیمان با عضویت ایران و کلیه کشورهایی که تحت تحریم‌های آمریکا هستند تاکنون مخالفت کرده اند. اما، این موضوع اکنون شامل خود روسیه نیز می‌شود.

ولادیمیر پوتین در ادامه از تهیه متن معاهدۀ جدید میان روسیه و ایران در زمینۀ مناسبات راهبردی خبر داد و افزود که مسکو هفتۀ آینده یک هیئت اقتصادی را برای توسعۀ مناسبات تجاری دو کشور به ایران خواهد فرستاد.

ولادیمیر پوتین همچنین ملاقات جداگانه ای در سمرقند با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، انجام داد. در این ملاقات جین پینگ گفت که چین آماده است با روسیه نقش یک قدرت جهانی را ایفاء کند و مسئولیت های خود را به این عنوان بپذیرد.