رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران: اجازه خرید واکسن ندادند، فقط برای ۵ روز واکسن داریم

pastedGraphic.png

رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران گفت هزینه داروهای کرونا چند برابر واردات واکسن شده است اما اجازه خرید واکسن ندادند چون فکر می‌کردند گران است.

رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران روز چهارشنبه خبر داد «ما فقط برای ۵ روز ذخیره واکسن داریم و نمی‌توانیم سرعت را زیاد کنیم، اگر واکسن زیاد بود ما مراکز را دو برابر می‌کردیم.»

وی همچنین گفت که او و دیگر مسئولان آمار حقیقی جان‌باختگان کرونا در کشور در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار نداده و در این زمینه «پنهان‌کاری» کرده‌اند.

وی گفت: «وقتی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت به ایران آمدند ما به‌جای مشورت با آن‌ها مدام از آن‌ها می‌خواستیم در رسانه‌ها از نظام سلامت ایران تعریف کنند. ما آمار‌های مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت پنهان کردیم.»

زالی افزود: «در حالی‌که اطلاعات چندانی دربارهٔ ویروس نداشتیم، کمک‌های جهانی و پزشکان بدون مرز را از فرودگاه برگرداندیم و از مشاوره‌های بین‌المللی استفاده نکردیم.»

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران بیان کرد: خبرهای خیلی تلخ‌تری برای هفته‌های آینده داریم و شرایط بسیار بدتر خواهد شد. دلتا ۳ ماه در هند طول کشید، آن‌ها به سرعت همه را واکسینه کردند. ما نباید غصه قیمت واکسن را بخوریم. حتی باید ۲ برابر قیمت بخریم و مردم را واکسینه کنیم.

زالی گفت: ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می‌کردیم. چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را ۳ برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی‌کنیم؟ هیچ راهی نداریم جز ۲ هفته تعطیلی که از همین امروز باید آغاز شود.

زالی ادامه داد: نیروهای طرح تحول سلامت ۴ ماه است حقوق نگرفته‌اند، افراد حاضر در ستاد کرونا در محیط نیستند و نمی‌توانند تصمیم درست بگیرند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: سفیران ما در کشورهای خارجی به دنبال تأمین واکسن نبودند. با سفیر ژاپن صحبت کردم، گفت اصلا سفیر ایران دنبال واکسن نیامده است، این چه دیپلماسی است؟

دانشگاه علوم پزشکی بهشتی: اظهارات زالی تقطیع شده است

در حالی که اظهارات زالی بازتاب گسترده ای در بین مردم داشته است، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اظهارات او «تقطیع» شده است.

«صحبت‌های امروز منتسب به دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در خصوص رویکرد مقابله با کرونا در حالی دست به دست می‌شود که بخش اعظمی از آن تقطیع و با هدفی خاص از سوی برخی جریان‌ها در حال انتشار است.

از این اطلاعیه چنین بر می آید که علیرضا زالی «به منظور ابهام‌زدایی و تصحیح برخی موارد مطروحه» به زود وادار خواهد شد طی «مصاحبه‌ای با رسانه‌های رسمی» گفته های خود را تکذیب کند!

ظریف هم اعتراض کرد

جواد ظریف وزیر خارجه ی دولت روحانی هم که آخرین روزهای وزارتش را می گذراند نسبت به اظهارات علیرضا زالی که دستگاه دیپلماسی کشور را به بی توجهی به واردات کرونا متهم کرده، واکنش نشان داد و از جمله نوشت:

نگذارید از سکوت پشیمان شویم و بپرسیم: اولین بار چه کسی در دولت بحث کرونا را مطرح کرد؟ چه پاسخی به او داده شد؟ کدام دستگاه پیشنهاد تمهید واردات واکسن از چین را در شهریور گذشته مطرح کرد؟ دقیقا همان کاری که بعد از آن تاریخ امارات (برای سینوفارم) و ترکیه (برای سینوواک) انجام دادند؟ چه کسانی گفتند مردم ما موش آزمایشگاهی نیستند؟ کدام وزیر واکسن اسپوتنیک را در سفرش از روسیه گرفت؟ چه کسانی به او حمله کردند و او سکوت کرد و کار را ادامه داد؟ کدام دستگاه به مهمترین تامین کننده خارجی واکسن کشور هر روز حمله می‌کند؟ چه وزیری مجبور است از حیثیت خودش هزینه کند و برای مصالح مردم عزیز ایران حرف‌های دوستان را رفع و رجوع نماید؟ کدام دستگاه تا امروز خرید و اهدای بیش از ۲۴ میلیون واکسن خارجی را تمهید کرده و واردات انبوه و مستمر را در هفته‌های آینده مذاکره و نهایی کرده است؟ بیشتر دستگاها و مواد اولیه تولید واکسن داخلی را کدام وزارت خانه تامین و وارد کرد؟ کدام وزیر تولید مشترک واکسن کوبایی با پاستور را در سفرش به کوبا در پاییز سال گذشته کلید زد؟ چرا این قدر زمان تلف شد؟ کدام دستگاه پروفورمای ورود ۲۰ میلیون واکسن از اروپا را رد کرد؟

Share: