رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد بن‌بست مذاکرات احیای برجام و عدم همکاری ایران شدیداً ابراز نگرانی کرد. به گفتۀ او اوضاع فعلاً مساعد نیست. از طرف دیگر انریکه مورا که در مذاکرات وین نقش واسطه را میان ایران و آمریکا ایفا می‌کند عازم تهران شده است. احتمال دارد که وی با پیامی از واشنگتن و برای پس آوردن پاسخ تهران به این سفر رفته باشد

به گزارش ار. اف. ای، روز سه‌شنبه ۱٠ مه، رافائل گروسی برای گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا توضیح داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان در تلاش است تا برخی مجهولات در فعالیت‌های اتمی ایران را روشن کند.

او یادآوری کرد که “طی ماه‌های اخیر، رد اورانیوم غنی‌شده را در مکان‌هایی یافتیم که هیچگاه از سوی ایران به عنوان مرکز فعالیت هسته‌ای اعلام نشده بود”.

گروسی افزود: “ما بسیار نگرانیم… موقعیت به نظرم مساعد نیست. تاکنون ایران نخواسته اطلاعاتی را که ما نیاز داریم در اختیارمان بگذارد”.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای آخرین بار حدود دو ماه قبل به تهران رفته بود (اسفند ۱۴٠٠). در این سفر قرار شد که “حداکثر تا خرداد ماه”، مدارکی در جهت حل اختلافات بین دو طرف مبادله شود. اما تاکنون پیشرفتی در پرونده حاصل نشده و مذاکرات وین نیز در وضعیتی مبهم و معلق مانده است.

به گفتۀ گروسی “مذاکرات فعلا در استراحت یا به قولی در بن‌بست است”. با اینحال او ابراز امیدواری کرد که در یک “زمان منطقی”، توافق امضا شود.

در این شرایط انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عازم تهران شده است. مورا در مذاکرات وین نقش هماهنگ‌کننده را به عهده دارد و یکی از واسطه‌های اصلی میان هیئت‌های آمریکایی و ایرانی است.

به گفتۀ جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، سفر مورا “در جهت رایزنی برای حل مسائل ایران و آمریکا صورت می گیرد”. احتمال دارد که انریکه مورا حامل پیغامی از آمریکا باشد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته که واشنگتن منتظر شنیدن نظرات و ارزیابی‌های انریکه مورا است. به معنای دیگر، آمریکا منتظر شنیدن پاسخ تهران است.

ند پرایس کم و بیش حرفهایی را که بارها زده باز هم تکرار کرد و گفت “اگر ایرانی‌ها حسن نیت نشان دهند، مطمئناً می‌توانیم این مذاکرات را به سرعت به نتیجه برسانیم”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.