03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

ربوده شدن سریالی کارگران پیمانی نفت و گاز

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری از «ربودن سریالی» کارگران پیمانی نفت و گاز از محل کار خبر داده است. به گفته این تشکل کارگری «از دو هفته پیش تاکنون چندین تن از کارگران پروژه‌ای نفت به شکل سریالی از خانه‌ها وخوابگاه‌های محل کار ربوده شده‌اند.».

بازداشت ۱۰ تن از کارگران پروژه‌ای را مسئولان دولتی در بوشهر تایید کرده‌اند. کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری هم با اشاره به این مساله نوشته است: «هفته پیش هشت نفر به شکل رسمی و تعداد نامعلومی نیز از مجرای گزارش‌های غیررسمی و دیشب [پنجم خرداد] هم دو نفر دیگر رسماً به اتهام لیدری اعتصابات، گرفتار سیاهچاله‌های اطلاعات شده‌اند.

سناریست‌های سپاهی با بازنویسی همان توطئه همیشگی «هدایت از خارج» در حال قطورسازی پرونده آن‌ها هستند.»

پیشتر معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر ۲۴ اردیبهشت از بازداشت هشت تن از کارگران پروژه‌ای در عسلویه که در اعتصاب کارگران پیمانی نفت و گاز نقش داشتند، خبر داده بود. خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران نزدیک است هم چهارم خرداد از بازداشت دو کارگر دیگر در منطقه ویژه انرژی خبر داده بود. همزمان این خبر، کاربران شبکه‌های اجتماعی و منابع نزدیک به کارگران پیمانی هم نوشته بودند سجاد خسروی کارگر پروژه‌ای در عسلویه به دست نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

کارگران پیمانی نفت و گاز از آغاز اردیبهشت با مطالبه افزایش ۷۹ درصدی دستمزد، کاهش روزهای کاری به بیست روز، بهبود کیفیت غذا و خوابگاه‌ها و حذف شرکت‌های پیمانکاری دور تازه‌ای از اعتصاب را آغاز کردند. مقام‌های دولتی ادعا کرده‌اند «اعتصاب شکسته شده است» و کارگران به محل کار بازگشته‌اند. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت و گاز اما از ادامه اعتصاب خبر داده است.