رد درخواست اعاده دادرسی شاپور احسانی راد در دیوان عالی کشور

درخواست اعاده دادرسی شاپور احسانی راد، فعال کارگری در دیوان عالی کشور رد شد.

محمدصالح نیکبخت وکیل وی در این خصوص گفت: “درخواست اعاده دادرسی آقای شاپور احسانی راد در دیوان عالی کشور رد شد. رای صادر شده در دادگاه، در دیوان کشور نیز بدون مطالعه‌ی پرونده و سوابق آن و صرفا براساس دادنامه‌های تحویل شده به دادگاه مورد تایید قرار گرفت. درخواست اعاده دادرسی به دلیل وجود نداشتن مدارک و دلایل جدید از طرف ما رد شد”.

وی افزود: “در حالی که اینجانب و همکارم در پرونده مبنای استدلالمان این بود که آقای احسانی‌راد عضو هیچ دسته، گروه و سازمان غیر قانونی نبوده و اقدامات او صرفا در حد فعالیت صنفی بوده است، بنابراین ایشان اقدامی برای به خطر انداختن امنیت داخلی و خارجی کشور انجام نداده و با هیچکس نیز تبانی نداشته است”.

نیکبخت در انتها با اشاره به دادگاه دیگر فعالان کارگری عنوان کرد: “آنچه موکل من و دیگر کارگران ایران در سال‌های اخیر انجام می‌دهند صرفا در راستای فعالیت صنفی است. تنگی معیشت و رعایت نکردن حقوق صنفی و قانونی، همچنین عدم پرداخت حقوق و مزایای قانونی موجب این اعتراضات شده است. کارگران برای به دست آوردن این حقوق از صد سال پیش تلاش کرده‌اند و هنوز به حداقل‌ها نیز نرسیده‌اند”.

این فعال کارگری ۲۷ خرداد سال جاری در منزل خود در ساوه بازداشت شد.

شاپور احسانی راد، در تاریخ ۲۴ فروردین ۹۹، با دریافت ابلاغیه الکترونیکی جهت تحمل دوران محکومیت خود به شعبه یک اجرای احکام دادسرای اوین احضار شد.

شاپور احسانی راد، پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس و ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان محکوم شده بود و همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به مدت دو سال از عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محروم شده بود.

گفتنی است که دادگاه تجدیدنظر شاپور احسانی راد، بدون حضور وی و وکیلش برگزار شده و نهایتا رای دادگاه بدوی به تایید دادگاه تجدید نظر رسیده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شاپور احسانی راد در تاریخ ۳۰ شهریورماه ۹۸ برگزار شده بود.

لازم به ذکر است، آقای احسانی راد در تاریخ ۷ مردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۸ به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. پرونده وی پس از بازداشت به شعبه ۴ دادسرای اوین ارجاع شد و نهایتا این فعال کارگری روز سه شنبه ۱۲ شهریورماه ۹۸ با تودیع قرار کفالت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی کارگران کارخانه پروفیل ساوه، از اعضای هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی و عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران است.

این فعال کارگری پیشتر نیز در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به علت نمایندگی کردن اعتراض کارگران لوله و نورد صفا که در پی عدم پرداخت ۵ ماه دستمزد صورت گرفته بود، تحت عنوان تحریک کارگران، بازداشت و ۵ خردادماه همان سال به همراه جعفر عظیم زاده محاکمه و به زندان مرکزی ساوه منتقل شد. وی نهایتاً در تاریخ ۲۰ خردادماه ۹۴ با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

بر اساس حکم صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی ساوه در سال ۹۵، شاپور احسانی راد و جعفر عظیم زاده به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” هر کدام به ۱۱ سال حبس محکوم شدند. این دو فعال کارگری نهایتا به موجب دادنامه صادره از شعبه هشت دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی که در تاریخ ۱ خردادماه ۹۶ به آنان ابلاغ شد، از بابت این اتهامات تبرئه شد

Share: