رد شایعات و جعلیات مقابله با ویروس کرونا توسط سازمان بهداشت جهانی در ۱۳ محور

سایت سازمان بهداشت جهانی، به منظور ابهام‌زادیی از نحوه مقابله با کرونا ویروس، ۱۳ رهنمود غلط و رایج که در رسانه‌ها منتشر شده را رد کرده و در رابطه با آنها توصیه‌های خود را ارائه داده است.

این آخرین توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با ویروس کرونا است که با هدف فهم صحیح از نحوه پیشگیری و درمان کرونا ویروس، منتشر شده است.

سازمان بهداشت جهانی این شایعات و جعلیات را در ۱۳ محور به ترتیب زیر تصحیح کرده است:

۱- سشوارها و خشک‌کننده‌های برقی برای خشک کردن دست به تنهایی نمی‌توانند کرونا ویروس را از بین ببرند؛ بلکه باید دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب وصابون بشوئید. سپس دستان خود را با استفاده از حوله‌های کاغذی یا یک خشک‌کن هوا کاملا خشک کنید.

۲- استفاده از لامپ‌های ماورای بنفش (UV) یا برنزه‌کننده پوست، برای پاک‌کردن دست‌ها یا پوست از کرونا ویروس به علت عوارض زیاد، توصیه نمی‌شوند. WHO  هشدار داد كه آنها می توانند باعث سوزش پوست شوند.

تابش طولانی مدت اشعه ماوراء بنفش می‌تواند به DNA در سلول آسیب برساند که به نوبه خود ممکن است منجر به سرطان پوست شود.

بیمارستان‌ها و آزمایشگاه ها اغلب از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن میکروب‌ها استفاده می‌کنند؛ اما هرگز از آن در باره انسان استفاده نکنید.

pastedGraphic.png

۳- هیچ نشانه‌ای از اینکه خوردن سیر بتواند بر روی درمان کرونا ویروس تاثیر بگذارد وجود ندارد. به گفته WHO، سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است برخی از خواص ضد میکروبی را داشته باشد.

نکته: خاطرنشان می‌شود بعد از یک پست آنلاین که ادعا کرده بود یک کاسه آب جوشانده سیر می‌تواند ویروس کرونا را درمان کند، توسط فیس بوک به دلیل ارائه اطلاعات غلط مسدود شد.

۴- همچنین برخلاف شایعات، مالیدن روغن کنجد روی پوست نمی‌تواند از ورود کرونا ویروس به بدن جلوگیری کند.

چراکه اعتقاد بر این است که انتقال ویروس توسط عطسه فرد آلوده و هنگام قرار گرفتن قطرات آلوده در دهان یا بینی شخص یا از طریق استنشاق ویروس از هوا اتفاق می‌افتد.

همچنین تماس نزدیک با شخص آلوده نیز این خطر را افزایش می‌دهد. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، گسترش از فرد به فرد می‌تواند از فاصله ۶ فوت یا ۱۲۰ سانتیمتری اتفاق بیفتد.

۵- چنانچه ویروس کرونا وارد بدن شده باشد، استفاده از اسپری الکل یا کلر تاثیری بر روی ویروس کرونا ندارد. به خاطر عوارض جانبی بر روی پوست استفاده زیاد اصلا توصیه نمی‌شود. الکل و پاک‌کننده‌ها صرفا برای عفونت‌زدایی از سطوح توصیه می‌شود. مطلقا از خوردن الکل به منظور از بین بردن کرونا ویروس استفاده نکنید؛ چراکه آنها به غشاهای مخاطی داخلی بدن و همینطور چشم و اندام‌های داخلی آسیب جدی می‌رسانند.

۶- اسکنرهای حرارتی (تب‌سنج‌های معمولی) همیشه نمی‌توانند افراد آلوده به کرونا را تشخیص دهند. این اسکنرهای حرارتی در سراسر جهان در فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها می‌توانند افراد مبتلا به تب بالاتر از حد طبیعی را تشخیص دهند. با این حال، این اسکنرها نمی‌توانند افرادی را که آلوده هستند، اما هنوز مبتلا به تب نشده‌اند، تشخیص دهند.

به‌ طور معمول دو تا ده روز طول می‌کشد تا افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند دچار تب شوند. در برخی افراد ۱۴ روز طول می‌کشد.

لازم به تذکر است که در شیوه غربالگری، تعدادی از مسافران که مورد چک قرار گرفته‌اند، نشان داده است که این افراد ناخودآگاه و بدون اینکه علائم ابتلا را از خود بروز دهند، می‌توانند این ویروس را به دیگران منتقل کنند.

۷-ویروس به‌رغم ماندگاری از چند ساعت تا چند روز (بسته به سطح تماس)، محتمل نیست که قابلیت انتشار با اجسام یا موادی که به منطقه‌ای دیگر با دمای متفاوت حمل یا ارسال می‌شوند، داشته باشد.

۸- هرچند که به نظر می‌رسد که کرونا از یک حیوان در بازار غذایی ووهان به انسان منتقل شده است، اما هنوز شواهدی حاکی از آلودگی حیوانات خانگی مانند سگ و گربه به کرونا ویروس وجود ندارد.

آژانس می‌افزاید: «بهترین کار بعد از تماس با حیوانات خانگی شستن دست‌ها با آب و صابون است؛ این شما را در برابر باکتری‌های متداول مانند E.coli و Salmonella که می‌تواند از حیوانات اهلی به انسان‌ها منتقل شود،‌ محافظت می‌کند.

۹- واکسن‌های ویروس کرونا یا COVID-19 هنوز در حال ساخت هستند و بعید است که به موقع برای مهار شیوع فعلی آماده شوند. محققان در سراسر جهان در تلاشند تا دارویی را با حمایت WHO  تولید کنند.

واکسن‌های واکسیناسیون علیه پنومونی (عفونت ریه) یا آنفولانزای فصلی، تاثیری در محافظت از ویروس کرونا ندارد.

۱۰- WHO  گفت: «هیچ مدرکی مبنی بر شستشوی منظم بینی با سرم نمکی که افراد را از عفونت با کرونا ویروس جدید محافظت کند، وجود ندارد.»

برخی شواهد از روایت‌های قدیمی است که اسپری نمک یا سرم نمکی می‌تواند به مردم در بهبودی سریعتر از سرماخوردگی کمک کند؛ زیرا سلول‌های بدن از کلرید موجود در نمک برای تولید اسید هیپوکلروز (HOCI) استفاده می‌کنند که ماده فعال موجود در سفید‌کننده‌ها است.

اما هیچگونه شواهدی حاکی از پشتیبانی از این روش در برابر سایر عفونت‌های تنفسی، ازجمله کرونای جدید در دست نیست.

۱۱- محلول‌های دهان‌شویه نمی‌توانند شما را از ابتلا به ویروس جدید، محافظت کنند. برخی انواع دهان‌شویه‌ها می‌توانند میکروب‌های خاصی را برای چند دقیقه در بزاق دهان شما از بین ببرند. WHO گفت: «با این حال، این بدان معنا نیست که آنها شما را از عفونت کرونا محافظت می‌کنند.»

۱۲- افراد جوان نیز می‌توانند در معرض خطر کرونا قرار بگیرند؛ هرچند که شواهد نشان می‌دهند سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

به نظر می‌رسد که افراد مسن و افراد مبتلا به آسم، دیابت و بیمار‌ی‌های قلبی بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند و به شدت آسیب پذیرتر می‌باشند.

WHO  به همه رده‌های سنی توصیه می‌كند كه برای محافظت در برابر کرونا، بهداشت خوب و بهداشت تنفسی مناسب را رعایت کنند.

۱۳-آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ اثری روی ویروس کرونا ندارند؛ چون اساسا آنتی‌بیوتیک‌ها روی باکتری‌ها موثرند، نه ویروسها! مصرف آنتی بیوتیک احتمالی در بیمارستان نیز به علت عفونت همزمان با عوامل باکتریایی‌ است. تجویز آنتی‌بیوتیک برای تسکین و معالجه این عفونت‌ها است و نه بهبود بیماری کرونا.

WHO در پایان درخواست کرده است که افراد مبتلا به بیماری شدید، باید بهترین مراقبت‌های بهداشتی لازم را انجام دهند تا به کرونا مبتلا نشوند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *