03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

رسانه ها از اختلاف جدی بین زلنسکی و بایدن خبر دادند

اسپوتنیک، روزنامه بریتانیایی گاردین با اشاره به اطلاعات منتشر شده در کتاب “آخرین سیاستمدار” نوشته روزنامه نگار آمریکایی فرانکلین فوئر اعلام کرد که اولین دیدار ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و جو بایدن، همتای آمریکایی اش به یک رسوایی واقعی تبدیل شد.

فرانکلین فوئر در کتاب “آخرین سیاستمدار” می نویسد که در اولین دیدار سیاستمداران که در تابستان 2021 صورت گرفت، زلنسکی غیرحرفه ای رفتار کرد و از رهبر آمریکا خواسته های متعددی داشت. وی به ویژه خواستار الحاق اوکراین به ناتو شد، اما در عین حال اظهارات عجیبی در مورد خروج قریب الوقوع فرانسه و آلمان از این ائتلاف داد و این ائتلاف را یادگاری از گذشته با اهمیت رو به زوال خواند.

روزنامه نگار آمریکایی افزود: این یک بیانیه پوچ و یک تناقض آشکار بود و بایدن را عصبانی کرد.

در این کتاب آمده است که زلنسکی همکار خود را یک سیاستمدار “ضعیف” می‌دانست، زیرا رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های شرکت روسی را که در ساخت خط لوله گاز نورد استریم ۲ شرکت داشت، قبل از دیدارشان لغو کرد. در عین حال، خود بایدن نیز به ویژه به دلیل روابط دوستانه ولادیمیر زلنسکی با سناتور جمهوری خواه تد کروز، “نظر مثبتی” به رهبر اوکراین نداشت.

گاردین به گزیده هایی از کتاب اشاره می کند: حتی سرسخت ترین حامیان زلنسکی در دولت (بایدن) موافق بودند که او در این کار زیاده روی کرده است.

این روزنامه می نویسد که رهبر اوکراین مدت‌هاست که به دنبال دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بوده است. دلیل بایکوت، امتناع زلنسکی از کمک به مالک کاخ سفید برای یافتن شواهد مخرب در مورد رقبا از جمله بایدن بود.

به گفته گاردین، زلنسکی احساس “ناراحتی مداوم نسبت به آن لحظه داشت” و “حداقل به صورت ناخودآگاه به نظر می رسید که بایدن را مقصر می داند.”

بر اساس نشریه پنگوئن رندوم هاوس، این کتاب بر اساس “دسترسی بی‌سابقه به دایره مشاوران نزدیکی که دهه‌ها بایدن را احاطه کرده است”، نوشته شده است.