رنج و مقشت «ضعیف‌ترین قشر» برای امر و معاش؛ نبود بیمه کام کارگران را هر روز تلخ‌تر می‌کند

رنج و مقشت «ضعیف‌ترین قشر» برای امر و معاش؛ نبود بیمه کام کارگران را هر روز تلخ‌تر می‌کند
گروه استان‌ها- کارگران رومزد و ساختمانی در کهگیلویه و بویراحمد بدون پوشش بیمه‌ای و با درآمد ناچیز به سختی گذران زندگی می‌کنند.
تسنیم از یاسوج، یکی از مهمترین مشکلات کارگران روزمزد و ساختمانی نداشتن بیمه تامین اجتماعی و دفترچه درمان بوده که به نوعی این مشکل بر درد و رنج آنان افزوده و به نوعی قوز بالا قوز شده است.
استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل صنعتی نبودن و عدم برنامه ریزی اصولی برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری و کشاورزی روز به روز بر خیل عظیم بیکاران آن افزوده می‌شود.
کم نبوده کارگران روزمزدی که روزانه در میدان‌های خاصی از شهرها منتظر کارفرماها که عمدتا افرادی بوده که مشغول ساختمان‌سازی برای خود هستند، می‌مانند و برخی روزها بعد از ساعت‌ها منتظر ماندن کیف لباس کار خود را برداشته و راهی خانه می‌شوند تا در دفتر زندگی خود یک شب دیگر از شرمنده شدن نزد خانواده را ثبت کنند.
بیشتر بخوانید
حکایت “صورت‌های سرخ کارگران” و نواخت سیلی‌های معیشتی دولت
فعال کارگری: دستگاه قضا به مشکلات تنظیم بازار ورود کند/ نارضایتی کارگران از خدمات درمانی تأمین اجتماعی
حداقل دستمزد کارگران 39درصد افزایش یافت/ افزایش 26درصدی سایر سطوح مزدی+ جدول
نماینده کهگیلویه، بهمئی، لنده و چرام در نشست با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید: کارگران در این شهرستان‌ها به دلیل نبود اشتغال پایدار تنها امید آنان کار ساختمانی بوده که فاقد پوشش بیمه‌ای هستند و این مهم سبب رنج و عذاب آنها در مواقع بحران و اضطرار است.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد موحد با تاکید بر اینکه با وجود پیگیری‌های متعدد این افراد موفق به برقراری بیمه خود و خانواده نشده‌اند، افزود: در این 4 شهرستان به دلیل کمبود منابع امکان بهره مندی کارگران از خدمات بیمه ای ممکن نیست.
وی ابراز کرد: انتظار می‌رود از محل منابع تحت اختیار وزارت کار سهمیه‌ای ویژه و متناسب با جمعیت و گستردگی جغرافیایی حوزه انتخابیه در اختیار تامین اجتماعی این شهرستان‌ها قرار گیرد تا نسبت به رفع مشکل بیمه ای آنها اقدام شود.
موحد خواستار مشارکت بانک‌های زیرمجموعه وازت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد و ادامه داد: با بهره برداری از این سد ضمن زیر کشت بردن اراضی وسیعی در پایین دست و رونق کشاورزی منطقه زمینه توسعه تورهای آبی و گردشگری پیرامون سد فراهم می‌شود.
وی تاکید کرد: در نشست مسئولان ارشد وزارت کار به استان مقرر شد برای بهره مندی از این پروژه مهم و حیاتی از محل ماده 56 مبنی بر سرمایه گذاری بانک‌ها اقدامات لازم انجام شود که ضروری است دستورات لازم در خصوص عملیاتی شدن این مهم از سوی یکی از بانک‌های زیر مجموعه آن وزارت خانه برای رفع این مشکل و گامی به سوی برطرف کردن محرومیت زدایی در این منطقه صادر شود.

Share: