میخائیل کونونوویچ و برادرش الکساندر کونونوویچ از فعالان اتحادیه جوانان کمونیست اوکراین هستند. گفته می شود که آنها توسط دولت اوکراین به اتهام جاسوسی روسیه دستگیر شده اند. | عکس از طریق WFDY
اخبار روز: میخائیل کونووویچ، رهبر شاخه جوانان حزب غیرقانونی کمونیست اوکراین (CPU) و برادرش، الکساندر کونونوویچ، توسط مقامات اوکراینی در کیف دستگیر شده و بنابر گزارش ها با خطر اعدام مواجه اند.
به گزارش سایت «دنیای مردم»، دفتر مطبوعاتی سرویس امنیتی اوکراین این دو نفر را به “تبلیغ” با هدف “بی ثبات کردن” وضعیت داخلی اوکراین متهم کرده است. طبق اطلاعات دریافتی از فدراسیون جهانی جوانان دموکراتیک (WFDY)، یک سازمان جهانی از گروه‌های جوانان مترقی، دولت آنها را متهم کرده به عنوان عوامل روسیه و بلاروس عمل می‌کنند.
WFDY در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر کرد، خاطرنشان کرد برادران کونووویچ، رهبران سازمان اوکراینی این سازمان جهانی، در ساعات گذشته توسط رژیم اوکراین بازداشت شده اند.
میخائیل کونونوویچ دبیر اول گروه جوانان کمونیست است. الکساندر کونوویچ یک فعال برجسته است. WFDY هشدار داد، “آنها احتمالاً در ساعات بعدی به قتل خواهند رسید.”
این سازمان از همه سازمان‌های عضو خود در سراسر جهان خواست تا دستگیری‌ها را محکوم کنند و خواهان آزادی این دو برادر و لغو هرگونه حکم اعدام شوند.
برادران کونونوویچ اخیراً در تظاهراتی در مقابل سفارت ایالات متحده در کیف شرکت کردند و از ایالات متحده خواستند که به توسعه طلبی نظامی خود در اروپا از طریق ناتو پایان دهد.
بنابر این گزارش دولتی که در پی کودتای «یورو-میدان» مورد حمایت ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ در اوکراین قدرت را به دست گرفت، حزب کمونیست را غیرقانونی اعلام کرد و آن را از شرکت در انتخابات منع کرد. گروه جوانان این حزب نیز غیرقانونی شد و اعضای آن توسط پلیس و دادگاه مورد تعقیب سیاسی قرار گرفتند.
در سراسر کشور، دولت قانون به اصطلاح «کمونیزاسیون» را اجرا می کند که نه تنها حزب کمونیست اوکراین را غیرقانونی کرده، بلکه استفاده از هر گونه نام یا نماد کمونیستی را در ملاء عام ممنوع ساخته است. تخریب بناهای یادبود جنگ شوروی را اجباری کرده و از هرگونه آموزش در مورد جنبه های مثبت تاریخ شوروی در مدارس جلوگیری می کند.
دولت اوکراین پس از آغاز جنگ داخلی در مناطق شرقی اوکراین یعنی دونتسک و لوگانسک در سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۵ ، آزار و اذیت کمونیست‌ها را بیشتر کرد. حزب کمونیست اوکراین هشدار داده بود سیاست‌های ملی‌گرایانه دولت منجر به درگیری در شرق می‌شود و تاکید می کرد با توجه به قدرت فزاینده عناصر مسلح نئونازی، از استقرار یک دیکتاتوری هراس دارد.
دولت اوکراین به جای گوش دادن به درخواست‌های حزب کمونیست اوکراین برای مذاکره، جنگی را در شرق آغاز کرد که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۲ حدود ۱۵۰۰۰ کشته برجای گذاشت. پترو سیموننکو، رهبر حزب کمونیست اوکراین؛ به دلیل اصرار مکرر به آتش‌بس و مذاکرات مستقیم برای توقف جنگ، توسط دولت اوکراین به عنوان خائن شناخته شد.
حزب کمونیست اوکراین خواستار یک راه حل فدرالیستی برای تقسیمات داخلی اوکراین در روزهای اولیه جنگ داخلی شد که مطابق توافقات مینسک بود . حزب کمونیست اوکراین می خواست با اعطای خودمختاری به آن مناطق، نبرد در دونتسک و لوگانسک متوقف شود، دولت در کی‌یف هرگز به توافقات مینسک پای بند نماند.
کادرها و اعضای حزب کمونیست اوکراین، به محدودیت های دولت بی اعتنا ماندند و به کار سیاسی خود ادامه دادند.
در تمام دهه ۱۹۹۰ و بیشتر دهه ۲۰۰۰، حزب کمونیست اوکراطن بزرگترین حزب در پارلمان اوکراین بود و در آخرین انتخابات قبل از ممنوعیت آن، نزدیک به سه میلیون رای به دست آورد. این حزب به عنوان سدی در برابر تلاش های دولت ها برای فروش بیشتر دارایی عمومی و منابع به ارث رسیده از سوسیالیسم شوروی قرار داشت.
کونونوویچ بیشتر در مصاحبه ای با «دنیای مردم» گفته بود غیرقانونی کردن حزب کمونیست اوکراین به منظور پاکسازی میدان سیاسی از احزاب چپ است تا آنها در کاهش استانداردهای اجتماعی و فروش زمین دخالت نکنند. کونونوویچ با اشاره به مقاومت شوروی دربرابر نازی ها گفته بود: «فروش زمین های عمومی استالینگراد ماست – نه یک قدم به عقب! فروش زمین ممنوع!»
خانواده کونونوویچ بارها مورد آزار مقامات دولتی و نیروهای شبه نظامی فاشیست قرار گرفته است. بر اساس پرونده ای که در پارلمان اروپا ثبت شده است ، میخائیل کونونوویچ و سایر اعضای کومسومول هنگام گذاشتن گل در بنای یادبود سربازان ارتش سرخ که علیه هیتلر می جنگیدند، مورد حمله ستیزه جویان راست قرار گرفتند. کونونوویچ از ناحیه ی سر مصدوم شد و یکی دیگر از شرکت کنندگان در این مراسم تقریبا بینایی خود را از دست داد. باندهای فاشیست تلاش کردند کارکنان بیمارستان را تحت فشار قرار دهند تا کمونیست های مجروح را درمان نکنند و همچنین مرتباً زن و دختر کونونوویچ را در خانه خود مورد آزاد قرار می دادند.
تا زمان انتشار این گزارش ، وضعیت دو برادر، میخائیل و الکساندر کونونوویچ، و شرایط نگهداری آنها مشخص نیست.
به دلیل درگیری ها در کیف و اطراف آن و همچنین به دلیل مسدود شدن وب سایت حزب و کانال های ارتباطی الکترونیکی از زمان شروع جنگ توسط دولت، دستیابی به اطلاعات از حزب کمونیست اوکراین همچنان دشوار است.
روزنامه ی دنیای مردم از خوانندگان خود خواسته است با سفارت اوکراین در واشنگتن دی سی تماس بگیرند و خواستار آزادی فوری میخائیل و الکساندر کونووویچ شوند.
ایمیل: emb_us@mfa.gov.ua
تلفن: ۱-۲۰۲-۳۴۹-۲۹۶۳