کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود از آمادگی ایران برای جایگزنی سیستم میر-شتاب به جای سیستم سوییفت و همچنین تثبیت روبل به عنوان ارز مرجع در روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور خبر داد

اسپوتنیک، کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه در جریان مصاحبه مطبوعاتی خود و در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک در مورد سیستم های آلترناتیو سوییفت و اطلاعات تکمیلی آن گفت:” در ورابط اقتصادی به طور کلی موانع بسیاری وجود دارد. 4 مسئله مهم ترانزیت، مسائل گمرکی، بحث لجستیکی و مسائل بانکی و پولی باید مورد توجه قرار گرفته و حل و فصل شوند”.

جلالی در ادامه با اشاره به مسائل بانکی به عنوان بخش مهمی از همکاری های اقتصادی افزود:” در مورد موارد بانکی و پولی در حال همکاری های خوبی با روسیه هستیم. کارگروههای بانکی به وجود آمده و در حال همکاری و گفتگو هستند. این کارگروهها شامل موضوعات مختلفی هستند از حمله بحث جایگزین سوییفت یعنی سیستم “میر و شتاب”. “

سفیر ایران در روسیه اضافه کرد:” موضع رهبران دو کشور بر استفاده از پولهای ملی در تسویه حساب های بین دو کشور به عنوان یک اصل پذیرفته شده است. ما امکان استفاده ار روبل به عنوان ارز مرجع را داریم، در حال حاضر بیش از 40 درصد از حجم تعاملات اقتصادی ایران و روسیه بر مبنای ارز روبل در حال انجام است”.

کاظم جلالی در بخش دیگری از کنفرانس مطبوعاتی خود با اشاره به بحث پهپادها و سطح همکاری های نظامی میان دو کشور گفت:” در مورد موضوع پهپادها موضع ایران پیشتر و توسط مقامات کشور بارها مشخص و اعلام شده و بنده نکته جدید برای اضافه کردن به آن ندارم. در مورد سایر همکاری های نظامی در کل در حال همکاری هستیم. ایران با توجه به تجربه جنگ 8 ساله تحمیلی با عراق، توان دفاعی خود را افزایش می دهد و در مسایل تسلیحاتی و نظامی به خودکفایی رسیده است”.