01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

روزنامه‌نگار فلسطینی: بە ٧ بیمارستان هشدار دادە شدە است

رفیف اسلیم

از ٧ اکتبر و زمان آغاز درگیری‌‌ها میان اسرائیل و حماس و تداوم حملات به نوار غزه، ٧ بیمارستان برای تخریب کامل هشدار تخلیه دریافت کرده‌اند، در حالی که ٢١ مرکز پزشکی در بحبوحه کمبود سوخت و حمایت‌های لازم  نواحی جنوبی نوار غزه از کار افتادەاند و برای تشدید محاصره، نقاطی کە نانوایی‌‌ها در آن قرار دارند هدف قرار گرفت تا حتی نان به ساکنان شهر محاصره شده نرسد.

مرح عطالله روزنامه‌نگار توضیح داد: حمله اسرائیل به نوار غزه منجر به قتل‌عام دستکم پنجاە خانواده‌های فلسطینی شد که ٧٠ درصد آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند، علاوه بر ۱۴۰۰ نفر باقیمانده زیر آوار کە شهر غزە را بە یک گور دستە‌جمعی تبدیل کردە است، بوی اجساد در حال تجزیه از تمام خیابان‌های آن به مشام می‌رسد که دفاع مدنی فلسطین به دلیل شدت بمباران تا به امروز نتوانسته آن‌ها را  انتقال دهند.

بە گفتەی این روزنامەنگار، هیچ خیابانی در نوار غزه خالی از کشتار نیست و این جنایات در تمام مناطق نوار غزه به طور یکسان انجام می‌شود و بیش از ١٣ هزار زخمی برجای گذاشته و قرار است در بیمارستان‌های نوار غزه تحت درمان قرار گیرند، اما این بیمارستان‌ها به دلیل جلوگیری از دسترسی به سوخت و کمبود کمک‌ها نمی‌تواند پاسخگوی نیازها باشند و به سختی ٢ درصد نیاز مردم را برآورده می‌کنند.   

وی تأکید کرد که عملیات در بیمارستان‌های نوار غزه در راهروها و زیر نور تلفن همراه، بدون بیهوشی، حتی برای کودکان و  همراه با تداوم هدف قرار دادن گروه‌های امداد و نجات انجام می‌شود و تاکنون منجر به فوت ۵۰ نفر و مجروح شدن ٨۵ نفر شدە و ٢٣ آمبولانس نیز از کار افتادند.

مرح عطالله توضیح داد که انباشت زباله‌های پزشکی در بیمارستان‌ها در میان انبوه اجساد و مجروحان منجر به یک فاجعه زیست محیطی و بیماری‌های همه‌گیر می‌شود که دفع آنها برای شهر محاصره شده بعداً دشوار خواهد شد، همچنین اجساد سوخته شده که شناسایی آنها دشوار است توسط مدیریت بیمارستان در یخچال‌های بستنی نگهداری می‌شود، تا زمانی که فرآیند دفن در گورهای دسته جمعی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: هیچ بیمارستانی در شهر غزه وجود ندارد که برای بمباران، هشدار تخلیه دریافت نکرده باشد، همانطور که چند روز پیش در بیمارستان اهلی المعمدانی اتفاق افتاد. در بحبوحه اصرار اسرائیل مبنی بر اینکه سرنوشت بیمارستان اورشلیم شبیه به سرنوشت المعمدانی می‌شود از روز گذشته ده‌ها هشدار برای تخلیه مجروحان و آوارگان ارسال شده است که تعداد آنها تقریباً ١٢ هزار بودە و بیش از ١٠٠ هزار نیز بە مجتمع پزشکی شفا پناه بردەاند.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان سالمندان الوفا نیز از بمباران اسرائیل در امان نمانده و تمامی ساختمان‌‌های اطراف آن بدون تخلیە بیماران، تخریب شده، گفت: خدمات ارائه شده به آنها برای بیماران کلیوی و سرطانی متوقف شده است، همچنین فرستادن مجروحان برای معالجه به خارج از کشور و خدمات زایمان برای بسیاری از زنانی که در انتظار زایمان هستند با موارد پیچیده و عدم حمایت خارجی از جملە بسته شدن گذرگاهم مواجە شدە است.  

مرح عطالله با اشاره به اینکه کلیسای ارتدوکس یونانی سنت پورفیریوس در حالی که مردم در داخل آن

پناە گرفتە بودند، هدف قرار گرفت و  شانزدە کشته برجای گذاشت، از جامعه جهانی خواست تجاوز اسرائیل را که باعث ده‌ها قتل‌عام در نوار غزه شده، متوقف کند. وی  گفت: هدف از این سیاست‌ها، تحت فشار قرار دادن مردم و سوق‌دان آن‌ها برای مهاجرت بە سمت جنوب برای جابه‌جایی به صحرای سینا مصر و پایان کامل مسئله فلسطین است.