روزنامه ایران در گزارشی از «غافلگیری» ایران در کنفرانس بغداد ۲ در اردن خبر داد که در آن فرانسه و شماری از کشورهای خاورمیانه تلاش‌هایی برای «حذف ايران از معادلات منطقه‌ای» صورت دادند.

بنابر گزارش اعتماد «به نظر می‌رسد كه به جای تشويق برای گفت‌وگو به سمت گام‌های عملی روی آورده‌اند تا نقش ايران را در معادلات منطقه‌ای از گذشته كمرنگ‌تر كنند.»

در این گزارش آمده «امانوئل مكرون، رييس‌جمهور فرانسه در مسير بازگشت از اين كنفرانس، در مصاحبه‌ای كه با روزنامه النهار داشت، از پروژه منطقه‌ای با پشتيبانی فرانسه پرده برداشت كه به صورت خلاصه به معنای حذف ايران از معادلات منطقه‌ای است».

مکرون در این مصاحبه می‌گوید «متقاعد شده‌ام كه نمی‌توانيم برای مشكلات لبنان، عراق و سوريه راه‌حلی پيدا كنيم مگر در چارچوب كاهش نفوذ منطقه‌ای ايران.»

بنابر گزارش اعتماد يك نشست در حاشيه كنفرانس بدون حضور مقام‌های ايران و تركيه برگزار شده که در آن در مورد پروژه‌های انتقال گاز، آب و برق به عراق برای كاهش وابستگی بغداد به تهران گفت‌وگو شده است.

اجلاس موسوم به «بغداد-دو»، با شرکت نمایندگان فرانسه، عراق، ایران، ترکیه و بازیگران دیگر منطقه مانند عربستان سعودی با هدف کاهش تنش‌ها برگزار شد. اردن میزبان این نشست بود.