01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

روزهای خوبی که بایدن برای اسرائیل در سر دارد چیست و به کدام بها؟

آمریکا چندین دهه است که برتری کیفی نظامی اسرائیل با اختصاص بودجه نظامی و فرستادن سلاح های مدرن کشتار دسته جمعی روزهای خوبی را برای اسرائیل به قیمت نسل کشی بیش از ده ها هزار نفر از فلسسطینیان ستمکش غیر نظامی (و هزاران هزار نفر در طول ۷۵ سال) تضمین کرده است و خواهد کرد!

 ادامه نسل کشی فلسطینیان غیرنظامی تحت توجیه “نابودی حماس” و تضمین برتری کیفی نظامی اسرائیل از اهمیت ویژه ای برای دولت آمریکا برخودار است تا آنجا که بایدن، جیمز گلین سرهنگ تفنگداران دریایی معروف به قصاب عراق در فلوچه را به اسرائیل فرستاد تا به ارتش متجاوز فاشیست اسرائیل مشاورت نظامی دهد!   

وزیر امور خارجه آمریکا آنتونی بلینکن آنچه را که مرتجعین از ترس شان در ارتباط با مردم ستمکشیده فلسطین دوست دارند بشنود در سفرش به هر کشور منطقه می گوید.   

بلینکن با هر وزیر امور خارجه کشورهای عربی مرتجع به خاطر افکار عمومی شهروندانشان در مخالفت با جنایت جنگی اسرائیل در کشتار فلسطینیان غیرنظامی  آن گوید که می خواهند بشنوند، مثلا به خاطر آنکه بیش از ۵۵درصد ار شهروندان اردن نسل دوم فلسطینیان پناهنده هستند و نمی خواهد اعتراضات و مخالفتهایی در کشورش بپا شود که حکومت اردن به چالش کشد بنابراین نمیتواند با وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان اربابش در باره “توقف کوتاه‌مدت جنگ برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه” موافقت علنی کند، و به اجبار (ضرورت پیش رویش!) مثل بسیاری از مرتجعین عرب منطقه موضع توقف جنگ اسرائیل و حماس را گرفته است! اما این تضادها واقعی است و ظاهری و جنگ زرگری نیست، زیرا ضرورت هر کشور عربی منطقه با ضرورت اربابش دولت امپریالیسم آمریکا تفاوت دارد! جنایت جنگی اسرائیل با حمایت صددرصدی آمریکا علیه فلسطینیان غزه آنقدر کریه و روشن است که هیچیک از دولتهای عربی نمیتوانند از آن حمایت کنند و  به همین دلیل از درون دیگ جوشان راهکار آمریکا-اسرائیل و قدرتهای بزرگ غرب برای ادامه جنگ و تحمیل کوچ اجباری فلسطینیان غزه ضرورتهای و تضادهای نوینی سربلند میکند که هیچ نیرویی با هیچ قدرت نظامی و اقتصادی نمی تواند از آن جلوگیری کند! مگر انکه آنقدر هیزم زیر دیگ جوشان این جنگ بگذارند که به یک جنگ منطقه ای و یا احتمالا به جنگ جهانی سوم تبدیل شود!

 ☄ تصادفی نیست که نخست وزیر  اردن امروز دوشنبه مصادف با ۱۵ آبان ۱۴۰۲  هشدار داد که« کوچاندن فلسطینی‌ها از نوار غزه و کرانه باختری، اعلام جنگ تلقی خواهد شد»

بشر خصاونه، نخست‌وزیر اردن باقی‌‌ماندن فلسطینی‌ها در نوار غزه و کرانه باختری را «خط قرمز» اردن می‌خواند و هشدار می‌دهد که هر نوع تلاش یا اقدامی که منجر به جابه‌جایی فلسطینی‌ها از نوار غزه و کرانه باختری شود، به معنی «اعلام جنگ» تلقی خواهد شد.

جنگ اسرائیل-آمریکا بطور اساسی علیه فلسطینیان غیرنظامی ( برای پاکسازی قومی غزه) است و نه حماس! از دید منافع دولت آمریکا و قدرتهای بزرگ غیرنظامیان فلسطین غزه بزرگترین چالش در مقابل  اسرائیل( به عنوان پایگاه نظامی شان در منطقه) هستند، از همینرو جنگشان در یک خط مستقیم، به دلخواه و طبق برنامه دولت امپریالیسم آمریکا، کشورهای پرقدرت غرب اتحادیه اروپا و اسرائیل به عنوان بازوی نظامیشان در منطقه پیش نخواهد رفت و در پرتو مخالفتهای ستمکشان گروه ها و سازمانهای مترقی سراسر جهان با چالشهای روزافزون و بن بستهای غیرقابل پیشبینی  که برایشان قابل انتظار نیست و در سناریو نویسی شان در نظر گرفته نشده است، روبرو خواهد شد! طلایه ها و نشانه های اولیه این بن بست از همین حالا علیرغم مهندسی و خلق افکار عمومی شهروندانشان و ستمکشان جهان بر اساس نقشه و طرح قبلی شان با دیوار حقیقت تصادف کرده است! بیخود نیست که بلینکین مجبور است هر روز با دروغپردازی هدفشان را با در نظر گرفتن وضعیت عینی منطقه و جهان پنهان کندو آنرا عامه پسندانه تر و پسندانه تر به خورد دولتها و شهروندانشان بدهد!      

آنتونی بلینکن اینرا به مرتجعین کشورهای منطقه میگوید:

 آنچه ما به شما گوییم یک چیز ولی به خاطر منافع استراتژیکمان در منطفه دگر کنیم و از اسرائیل و جنایت جنگی اش علیه غیرنظامیان فلسطینی دفاع همه جانبه میکنیم! 

دولت آمریکا و دست نشانده اش دولت فاشیست صهیونیست اسرائیل در حرف یک چیز میگویند اما در عمل کار دیگری میکنند. مانند جنایت جنگی که اسرائیل بطور روزمره و گسترش یابند از آغاز تجاوز نظامیش به غزه با کشتن غیرنظامیان فلسطین با بمباران هوایی و توپخانه انجام میدهد، اما میگوید “در چارچوب قوانین بین اللملی جنگ را مدیریت میکند”! 

طبق گزارش جرمی بوئن سردبیر بخش بین‌الملل بی‌بی‌سی (منتشر شده در بی بی سی فارسی) 

بلینکن در حال انتقال پیام‌های زیادی است که مخاطبانش دوست دارند بشنوند.

او از یکسو، به محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین می‌گوید که پس از جنگ، تشکیلات خودگردان باید در غزه نقش داشته باشد. بلینکن خشونت شهرک‌نشینان در کرانه باختری را محکوم می‌کند و می‌گوید که می‌خواهد تلفات غیرنظامیان فلسطینی را در غزه کاهش دهد و شرایط زندگی آنها را بهبود بخشد.

اما وقتی این حرف‌ها را می‌زند به اسرائیل هم می‌گوید که زمانی‌ که از حمایت ۱۰۰ درصدی و تجهیزات نظامی و دیپلماتیک آمریکا برخوردار هستند، باید بر اساس قوانین بین‌المللی عمل کنند.

با این حال در عمل، نمی‌بینم که او چیزی را تغییر داده باشد.

امروز سه شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲ ( ۷ نوامبر ۲۰۲۳) در رسانه های موازی با قدرتهای بزرگ بعد از اینکه نتانیاهو در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی گفته بود “بعد از اتمام جنگ اسرائیل بنا دارد «مسئولیت امنیت» در غزه را برای مدتی طولانی در دست بگیرد.”، ودنت پتل سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام  کرد “آمریکا مخالف اشغال طولانی مدت غزه و اداره آن توسط اسرائیل است؛ و کاخ‌‌سفید از جابجایی اجباری فلسطینیان به خارج نوار غزه هم حمایت نمی‌کند.” 

آیا واقعا حقیقت دارد که دولت آمریکا مخالف تصمیم اسرائیل برای اشغال غزه است؟ تاریخ امپریالیسم آمریکا در ارتباط با اسرائیل و فلسطین چه می گوید؟

حقیقت این است:

دولت آمریکا و دست‌نشانده‌اش دولت فاشیست صهیونیست اسرائیل در حرف یک‌چیز میگویند اما در عمل کار دیگری می‌کنند. مانند جنایت جنگی که اسرائیل به‌طور روزمره و گسترش یابنده از آغاز تجاوز نظامی‌اش به غزه با کشتن غیرنظامیان فلسطین با بمباران هوایی و توپخانه انجام می‌دهد، اما می‌گوید “در چارچوب قوانین بین‌المللی جنگ را مدیریت می‌کند” و یا بعدازاینکه رسوایی ده‌ها نمونه از بمباران بیمارستان، خانه‌های مسکونی، کلیسا، مدارس،شرکت‌های مخابراتی ارائه‌دهنده خدمات اینترنت، مراکز پناهندگی مانند جبلیا و حتی هدف قرار دادن مراکز سازمان ملل در غزه و قتل عام بیش از ۱۰هزار از مردم ستمکش غیرنظامی  فلسطین(به گفته سازمان ملل ۷۰ درصد آنرا زنان و کودکان تشکیل میدهد) که ربطی به حماس ندارند، فرمانده ارتشش فوراً با بیرون دادن بیانیه‌ای برای پنهان کردن جنایت جنگی دولتش می‌گوید “در حال بررسی حادثه است” ولی تاکنون نتایج هیچ‌یک از این بررسی‌های را بیرون نداده است و نخواهند داد! زیرا دقیقاً می‌داند که طرح مرحله سوم جنگش این است که عمداً مراکز فوق را تحت نام “از بین بردن زیرساخت‌های حماس و نابودی حماس” اما درواقع و عملاً برای نسل‌کشی فلسطینیان(که ربطی به حماس ندارند)، پاک‌سازی قومی غزه و کوچاندنشان از غزه برای الحاق آن به اسرائیل تجاوز نظامی و محاصره غزه ( هدف مرحله سوم جنگش) نابود می‌کند. 

دولت آمریکا (با حمایت و مشارکت قدرت‌های بزرگ غرب اتحادیه اروپا) طبق منافع استراتژیکش ظرف ۷۵ سال گذشته که اسرائیل را تأسیس نمود و  کلیه تلاش‌هایی که در سازمان ملل برای تشکیل سرزمین فلسطینیان شد را وتو و متوقف نموده است؛ و باوجوداینکه کلیه طرح‌ها و تجاوزات نظامی فاشیست‌های صهیونیست اسرائیل در نسل‌کشی و ارتکاب جنایت جنگی علیه فلسطینیان ساکن غزه را در اتاق‌های فکری(و تینک تانک‌ها) واشنگتن و کاخ سفید به‌ویژه همین جنگ اسرائیل علیه فلسطینیان (بعد از به‌اصطلاح حمله غافلگیرانه حماس به داخلی اسرائیل در ۷ اکتبر) را طراحی و مهندسی کرده است اما همواره درملأعام و سطح بین‌المللی خود را ظاهراً مخالف آن نشان داده است و می‌خواهد دولت اسرائیل نه دستپروده، گوش‌به‌فرمان خود و مقر نظامی خویش در منطقه بلکه به‌عنوان دولتی مستقل که گویا برنامه‌های جنگی‌اش را با اتکا به خود طرح و به‌پیش می‌برد به‌زور و با دروغ‌پردازی به خورد مردم دنیا بدهد. 

فراموش نکنیم که رئیس‌جمهور بایدن سخنگوی هیئت حاکمه آمریکا که در ۱۸ اکتبر به اسرائیل رفت و در نطقی خطاب به دولت و یهودیان اسرائیل گفت: “من برای اعلام یک پیام به اسرائیل آمده‌ام: شما تنها نیستید. شما تنها نیستید. تا زمانی که ایالات‌متحده ایستاده است – و ما همیشه خواهیم ایستاد- شما را هرگز تنها نخواهیم گذاشت…. ایالات‌متحده هیچ کجا نمی‌رود. ما در کنار شما می‌ایستیم. ما در روزهای تاریک در کنار شما خواهیم بود، و در روزهای خوب آینده نیز در کنار شما خواهیم ماند. روزهای خوب در راهند….ما چندین دهه است که برتری کیفی نظامی اسرائیل را تضمین کرده‌ایم. در اواخر این هفته، من از کنگره ایالات‌متحده برای یک بسته حمایتی بی‌سابقه برای دفاع از اسرائیل درخواست خواهم کرد.”  و در نطقی دیگر در آمریکا گفت”بازگشت به دوران قبل از  ۷ اکتبر غیرممکن است.” 

 زمانیکه بایدن می‌گوید: “تا زمانی که ایالات‌متحده ایستاده است– و ما همیشه خواهیم ایستاد-.” به یک مفهوم واقعی به یک حقیقت تاریخی اشاره می‌کند که آنچه امپریالیسم آمریکا بر آن ایستاده است و پافشاری می‌کند سلب آزادی ملل تحت ستم در جای‌جای جهان با توسل به تجاوز نظامی و کودتاهای خونین برای سرنگونی دولت‌های دمکراتیک منتخب مردم و به قدرت رساند‌ن رژیم‌های دیکتاتور وابسته به آمریکا با ارتکاب جنایت جنگی بوده است؛ همچنین این نشان‌دهنده پشتیبانی بلامنازع دولت آمریکا از اسرائیل به‌عنوان دولتی که بیش‌ازحد برای آمریکا اهمیت ویژه ای دارد که نه‌تنها با برتری کیفی نظامی در طول تجاوز نظامی‌اش در غزه به جنایات جنگی و نسل‌کشی فلسطینیان ادامه دهد، بلکه منافع استراتژیک آمریکا و دولت‌های بزرگ امپریالیسم اتحادیه اروپا را در منطقه تضمین کند!

یک حقیقت تاریخی دیگر:

روزهای خوبی که بایدن برای اسرائیل در سر دارد چیست و به کدام بها؟

آمریکا چندین دهه است که برتری کیفی نظامی اسرائیل با اختصاص بودجه نظامی و فرستادن سلاح های مدرن کشتار دسته جمعی روزهای خوبی را برای اسرائیل به قیمت نسل کشی بیش از ده ها هزار نفر از فلسسطینیان ستمکش غیر نظامی (و هزاران هزار نفر در طول ۷۵ سال) تضمین کرده است و خواهد کرد!

 ادامه نسل کشی فلسطینیان غیرنظامی تحت توجیه “نابودی حماس” و تضمین برتری کیفی نظامی اسرائیل از اهمیت ویژه ای برای دولت آمریکا برخودار است تا آنجا که بایدن، جیمز گلین سرهنگ تفنگداران دریایی معروف به قصاب عراق در فلوچه را به 

اسرائیل فرستاد تا به ارتش متجاوز فاشیست اسرائیل مشاورت نظامی دهد!   

Kanal kmonisti