هنوز سال های زیادی از زمانی که دستگاه حکومتی به کمک اصلاح طلبانش و خیلی های دیگر از «انقلاب» مفاهیم هولناک و ویرانگر ساخته و چنان کرده بود که کمتر کسی شجاعت آن را داشت از «انقلاب» حرف بزند، نمی گذرد. امروز زنان و جوانان ایران خود را انقلابی می دانند و از انقلاب خود حرف می زنند. آن ها بر عکس همه ی آن تبلیغات، زیباترین جنبه های همبستگی، اتحاد، دوست داشتن، مهربان شدن با یکدیگر، به کمک یکدیگر شتافتن و شجاعت را در این روزها تجربه می کنند. در ایران انقلابی در جریان است. انقلابی که بعد از سی و هفت روز سرکوب بی رحمانه نتوانسته اند شعله های آن را فرو بخواباند، قدرتمندتر از روز اول، به جلو می رود. زنان و جوانان و همه ی مردم ایران به کمک آزادی خواهان جهان به پا خواسته اند تا جلوی این ماشین سرکوب و کشتار و خشونت را سد کنند و به همه ی آن ها که اسم رمزشان رژیم جمهوری اسلامی است پایان دهند. نشانه ها و نمادهای این انقلاب را در همه جا می توان دید، در تظاهرات و اعتراضات خیابانی تا دورافتاده ترین نقاط کشور، در دانشگاه هایی که علیرغم سرکوب بی وقفه خاموش نمی شوند،ً در دانش آموزانی که تاریخ تازه ای را می سازند، در دیوارهای هر روستا و قصبه، بر روی پل های عابر پیاده، در آتشی که نمادهای حکومت و تصاویر علی خامنه ای را در خود می سوزاند، در فرهنگ و ادبیات نوینی که خلق می کند، در همراهی و همیاری چهره های تاثیرگذار هنری و فرهنگی و ورزشی با آن، و بالاخره در تلاش های بی وقفه ی ایرانیان در خارج از کشور که در اجتماع عظیم ایرانیان در برلین به نقطه ی اوج تازه ای رسید و پیام روشنی برای کشورهای غربی فرستاد: این حکومت آینده ای ندارد، از آن دست بکشید!

دیروز شنبه، یک روز به یادماندنی و تاریخی بود. یک طرف برلین و یک طرف نزدیک به سی شهر و بیشتر از بیست دانشگاه که یک صدا فریاد زدند، مصمیم، ادامه خواهیم داد، و به ننگ این حکومت در کشور عزیز خود پایان خواهیم بخشید. یکی از آخرین پیام هایی که از این روز تاریخی رسید بسیار پرمعنا بود، صدای فریادی در دل تاریکی شهر تهران: آخرشه!

هنوز خستگی این شنبه ی بزرگ بر شانه ها بود، که یکشنبه و روزی تازه برای اعتراض و اعتصاب از راه رسید. گزارش های لحظه به لحظه ی سی و هفتمین روز انقلاب مردم ایران را در ادامه بخوانید.

اعتراضات خیابانی

اعتراض خیابانی شبانه در شهرهای تنکابن (مرگ بر دیکتاتور)، سقز، بندرعباس، آغاز شده است.

در سنندج مزدوران جکومتی به تجمع دختران‌ دانش‌آموز هجوم برده و به سمت آن ها تیراندازی کرده اند:

سنندج؛ هجوم مزدوران  جکومتی به تجمع دختران‌ دانش‌آموز و تیراندازی به سمت آنها

دانش آموزان مدارس امروز در شهرهای مهاباد، سنندج، کرمانشاه بار دیگر به خیابان آمدند.

سنندج: مردم مبارز و انقلابی سنندج با برپایی آتش خیابان را مسدود کردند. خیابان های کمربندی ۲۵ و وکیل در تسخیر جوانانی است که نیروهای سرکوب را خسته کرده اند.

تهران: بانگ شبانه ی مرگ بر دیکتاتور از سعادت آباد، خیابان شریعتی باغ صبا، امیر آباد، زیباشهر شنیده می شود.

کرج: در باغستان کرج این شعارها شنیده می شود: سپاهی آبان اومده، ماه انتقام اومده، بسیجی آبان اومده، ماه انتقام اومده، سیدعلی آبان اومده، ماه انتقام اومده!

کامیاران: گزارش رسیده است که در روستای این شهر اعتراضاتی صورت گرفته است.

خانواده زندانیان سیاسی امروز یک‌شنبه ۱ آبان ۱۴۰۱ مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار اطلاع رسانی در باره وضعیت فرزندان خود هستند. به گفته منابع کانال حقوق ما نهادهای امنیتی خانواده زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

آغاز اعتصاب معلمان

معلمان شجاع و مسئول – این معلمان امروز در مدارس خود یک نفره و به تنهایی اعتصاب کردند

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، اعتصاب دوروزه ی معلمان را برای یکشنبه و دوشنبه اعلام کرده است. این شورا در این فراخوان تاکید کرده است:
معلمان در مدرسه حاضر شده اما به کلاس درس نمی‌روند.
از والدین دانش آموزان خواهش کرده است فرزندان خود را در روزهای یکشنبه ۱ آبان و دوشنبه ۲ آبان ماه به مدرسه نفرستند. یا خودشان با دانش آموزان در مدرسه حاضر شوند.
از مدیران و معاونین مدارس خواسته است به همراه همکاران در تحصن شرکت نمایند و در مقابل معلمان نایستند و در صورت تعرض احتمالی لباس شخصی‌ها به دانش اموزان و حریم مدرسه، با اتحادی پولادین در برابر آنان مقاومت نمایند.

نخستین تصاویر خیر از اعتصاب معلمان در شهرهای کردستان می دهد. این تصاویر مربوط به اعتصاب معلمان در سقز، بوکان، بانه، مریوان، جوانرود، سنندج، کامیاران، مهاباد است. اعتصاب در مدارس کردستان گسترده است. همچنین تصاویری از اعتصاب معلمان در شهرهای شیراز، همدان، کرمانشاه، لاهیجان، نیشابور، بندر انزلی، نورآباد ممسنی، توسط کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان منتشر شده است.

اعتراضات دانشجویی

بسیجی‌های دانشگاه شریف برای جلوگیری از ورود دانشجویان دختر و پسر با هم به سلف، برخی از شیشه‌های سالن را شکسته و میزها و صندلی‌ها را به صورت سنگر مقابل درب سلف قرار داده‌اند تا از ورود دانشجویان جلوگیری کنند:

تجمع دانشجویان دانشگاه شریف مقابل درب ورودی سلف صورت گرفته است. گفته می‌شود حراست دانشگاه جلوی ورود دانشجویان را به سلف گرفته‌ و در را از پشت بسته است. دانشجویان دانشگاه شریف توانستند در سلف را که توسط بسیجی‌ها بسته شده بود، بشکنند و دخترها و پسرها برای دومین روز با هم وارد سلف شوند.

سرکوب جواب نداد گریه می کنند. حال و روز بسیجی های دانشگاه شریف بعد از آن که نتوانستند مانع اتحاده و اراده ی دانشجویان شوند. دانشجویان شریف سلف خود را آزاد کردند و مشترکا در آن غذا خورند – یکشنبه اول آبان ماه

در دنشگاه آزاد کرج، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد گوهر دشت، دانشکده هنرمعماری دانشگاه یزد، دانشگاه علامه در پردیس مرکزی (به من نگو فتنه گر، فتنه تویی ستمگر)، دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجه دانشگاه علامه، دانشگاه آزاد خمینی‌شهر، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه دزفول، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دانشگاه اشرفی اصفهانی، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه آزاد بندرعباس، دانشگاه یاسوج، دانشگاه دامغان، دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، تجمعات اعتراضی برگزار شده است.

در بسیاری از دانشگاه ها مبارزه ی خستگی ناپذیری برای در هم شکستن یکی از محدویت های برقرار شده در دانشگاه ها یعنی جدایی سلف های دختران و پسران دانشجو در جریان است و دانشجویان در تلاشی هر روزه این محدودیت ها را می شکنند، در کنار هم می نشینند و با هم غذا می خورند. حق طبیعی و بدیهی که باید با یک مبارزه ی سخت به دست بیاید!

بازداشت ها

شیوا پاشا، دانشجوی رشته زبان روسی دانشگاه مازندران پس از تهدیدهای دیروز حراست دانشگاه، شب گذشته مورخ ۳۰مهرماه هنگام خروج از خانه توسط نیروهای امنیتی ربوده شده و تاکنون خبری از وضعیت وی در دست نیست.

غلامرضا اصغری مراللو بازنشسته ی آموزش و پرورش، مدیر گروه پیگیری مطالبات بازنشستگان کشوری استانهای آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل روز شنبه ۱۴۰۱/۷/۳۰ حوالی ظهر در شهر اردبیل توسط نهادهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

مهندس امید غلامی نژاد در اعتصاب پتروشیمی عسلویه بازداشت شده و در زندان بزرگ بوشهر نگه داری میشود . نه دسترسی به وکیل دارد و نه تکلیفش معلومه …تنها جرمش شرکت در اعتصاب پتروشیمی عسلویه ست.

صادق زنده بودی، دانش آموز بوشهری، فرزند زوج فرهنگی،از صبح جمعه توسط نهادهای امنیتی از درب منزل ربوده شده و تاکنون از محل نگهداری و نهاد بازداشت کننده اطلاعی نیست.

محمد محمدزاده، ١۵ ساله، دانش‌آموز پایه دهم تجربی دبیرستان انبیا، استان کردستان شهرستان سقز ، در تاریخ ٢۵ مهرماه توسط نیروهای امنیتی ربوده و بازداشت شده و تاکنون از وضعیت نامبرده اطلاعی در دست نیست.

محمد ملانوری،‌ دانشجوی دکتری دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف، که دیروز در جلسه ای از رئیس و مسئولان دانشگاه انتقاد کرده بود امروز یکشنبه اول آبان در مقابل در دانشگاه بازداشت شد.

پیروز نامی، دبیرکل کانال صنفی فرهنگیان استان خوزستان، ساعتی پیش بازداشت شد

غلامرضا اصغری معلم بازنشسته‌ی ساکن استان اردبیل، روز شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ بازداشت شد.

اسماعیل خدایاری دبیر زبان انگلیسی منطقه خرمدشت، شهرستان تاکستان روز یکشنبه ۲۴ مهر با احضار شماره ناشناس بازداشت شد.

آیناز فولادوند دانشجوی ترم سه رشته گرافیک و بهینا جانباز دانشجوی ترم یک گرافیک دانشگاه آزاد شیراز، روز ۱۰ مهرماه پس از تجمع دانشجویان این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند و اکنون با گذشت ۲۰ روز از زمان بازداشت، همچنان در زندان مرکزی عادل‌آباد شیراز نگهداری می‌شوند و علی‌رغم تعیین وثیقه، همچنان نهادهای مسئول از آزادی ایشان سر باز می‌زنند.

واکنش روزنامه های ایران به اجتماع عظیم ایرانیان در برلین

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران، از بزرگترین تجمع ایرانیان تبعیدی در برلین که دیروز شنبه بیست و دو اکتبر با حضور ده‌ها هزار نفر برگزار شد به عنوان “پروژه شکست مفتضحانه دشمنان ایران اسلامی” یاد کرد و گزارش های تصویری این تجمع را همگی “ساختگی” و آمارهای شرکت‌کنندگان در آن را “تخیلی” خواند.
ایرنا حامد اسماعیلیون سخنران تجمع گسترده و بی سابقه برلین را متهم به وابستگی به سازمان مجاهدین خلق کرد و مدعی شد که “رسانه های معاند فارسی زبان سرمایه گذاری تبلیغاتی هنگفتی” انجام دادند تا از او “قهرمان” بسازند.  

روزنامه ی جوان وابسته به سپاه پاسداران نوشت: برگزاری این تظاهرات در برلین «مداخله آشکار» آلمان و «همراهی با براندازان» بوده که «قطعا از طرف ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند و برای آلمان‌ها گران تمام خواهد شد.»

روزنامه ایران،وابسته به دولت، آلمان را متهم کرده «تلاش دارد این پیام سیاسی را به ایران مخابره کند که این کشور قصد دارد به مرکزیت تجمع و برنامه‌ریزی اپوزیسیون برانداز علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شود.»

خبرگزاری تسنیم در مقاله ای با عنوان «وقاحت گردانندگان تجمع برلین و رسانه سعودی/ همجنس‌گرایی بربرها را به اسم مطالبه زن ایرانی جا می‌زنند!» ادعا کرد که ارقام مربوط به شرکت معترضان در این تجمع «تخیلی» است. 

شبکه ی خبر جمهوری اسلامی اما روی دست همه ی رسانه های دیگر زده است و نوشته است تظاهرات دیروز برلین به خاطر کمبود سوخت و گرانی ها در آلمان بوده است!

تجمعات روز شنبه ی ایرانیان در سایر کشورها

در پاریس، ایرانیان عصر شنبه تجمع کرده و همبستگی خود را با جنبش انقلابی در ایران اعلام کردند.
ایرانیان مقیم لندن عصر روز شنبه ۲۲ اکتبر در حمایت از معترضان داخل کشور در میدان ترافالگار لندن گرد هم آمدند و با اهتزاز پرچم ایران و سردادن شعار همبستگی خود را با معترضان داخلی بیان کردند.
هزاران نفر از ایرانیان مقیم آمریکا، شامگاه روز شنبه ۲۲ اکتبر در شهرهای واشنگتن و لس‌آنجلس این کشور در همبستگی با معترضان داخل کشور راهپیمایی کردند. 
راهپیمایی در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده از National Mall شروع و به کاخ سفید ختم شد. آن‌ها با شعارهایی همچون «زن، زندگی، آزادی» و«مرگ بر دیکتاتور» حمایت خود از جنبش اعتراضی در ایران را ابراز کردند.
ایرانیان در مرکز شهر لس‌آنجلس با اهتزاز صدها پرچم ایران در همبستگی با جنبش اعتراضی ایران شعار دادند و خواستار سرنگونی حکومت ایران شدند. 
هزاران نفر از ایرانیان مقیم کانادا نیز شامگاه روز گذشته در هبستگی با معترضان داخل ایران در شهرهای تورنتو و مونترآل تجمع کردند و شعار سردادند.
تظاهرات مشابهی در استرالیا و در شهرهای سیدنی، ملبورن و بریزبین برگزار شد.

اخبار روا