نودوچهارمین روز اعتراضات سراسری در ایران همراه با اعتصابات عمومی در برخی از شهرهای ایران آغاز شده است. تعداد جان باختگان اعتراضات از ۵۰۰ نفر فراتر رفته و گزارش های تازه ای از مرگ معترضین در زیر شکنجه منتشر شده است. شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان و بازنشستگان رسمی صنعت نفت در بیانیه ای به مناسبت اعتصاب ۲۶ آذر نفتگران تاکید کرده است که این اعتصاب قدم اول بود. وکیل محمد حسینی از متهمان «پرونده ی کرج» بعد از ملاقات با موکل خود گفته است که اعترافات زیر شکنجه اخذ شده و فاقد هر اعتباری است.

جشنواره کن بازداشت ترانه علیدوستی را محکوم کرد

جشنواره سینمایی کن فرانسه در توییتی بازداشت ترانه علیدوستی که امسال نیز در این جشنواره حضور داشت را به شدت محکوم کرد و خواستار آزادی او شد. جشنواره کن حمایت کامل خود را از فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیدوستی برای آزادی و حقوق زنان اعلام کرده است.

میثم مبرهن به محاربه متهم شد!

میثم مبرهن، شهروند ساکن محل گلجه شهر ملکان در تاریخ هشتم آذر ماه توسط اطلاعات سپاه در پلیس راه هشترود – مراغه هنگام عبور با خودرو بازداشت و به ساختمان این نهاد واقع در خیابان حافظ تبریز منتقل شد. میثم مبرهن بعد از چند روز بازجویی و شکنجه‌های جسمی و روحی در تاریخ دوازدهم آذر ماه به زندان مراغه انتقال یافت.
خواهر و مادر وی که پیگیر پرونده اش بودند، توسط بازپرس “عشرتی آذر” و دادستان “مرتضی فرجام‌پور” برای ساعاتی بازداشت شدند تا میثم را برای اخذ اعترافات تحت فشار قرار دهند.
اعترافات اجباری میثم مبرهن پشت دوربین اطلاعات سپاه عاشورای تبریز ضبط شده و طی روزهای اخیر در رسانه‌های حکومتی منتشر شد!
بر اساس گزارش برخی منابع، میثم مبرهن به محاربه و افساد فی الارض متهم و با احتمال صدور احکام سنگین مواجه شده و جان او در خطر است.

شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان و بازنشستگان رسمی صنعت نفت ایران: ۲۶ آذر قدم اول بود

شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان و بازنشستگان رسمی صنعت نفت در بیانیه ای به مناسبت اعتصاب ۲۶ آذر نفتگران تاکید کرده است: گردهمایی ۲۶ آذر آغازیست بر دادخواهی همه حقوقی که باید میگرفتیم و تاکنون از دستیابی از آن بازمانده ایم، و این آغاز راهست، تا دیگر هیچ دولتمردی بر آن نباشد که از حتی یک حق کوچک برای خانواده نفت چشم پوشی کند، ما با تمام توان در برابر ستمگران خواهیم ایستاد. 

هرانا: شمار جان باختگان از ۵۰۰ نفر فراتر رفت

جان باختن یک زندانی کرد در بوکان که «در اثر شکنجه به کما رفته بود»

سازمان حقوق‌بشری هه‌نگاو، از قتل محمد حاجی رسول‌پور، از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های بوکان پس از انتقال به بیمارستان خبر داده است. به گزارش هه‌نگاو، آقای حاجی رسول‌پور پس از بازداشت در اثر «شکنجه در زندان مرکزی بوکان» به کما رفته بود.
بر این اساس، آقای حاجی رسول‌پور پس از بستری شدن در بیمارستان شهید دکتر قلی‌پور شهر بوکان، «در اثر شدت جراحات، جان باخته است.»
به گزارش هه‌نگاو، مسوولان زندان سه‌شنبه گذشته با خانواده محمد حاجی رسول‌پور تماس گرفته بودند که جهت آزادی موقت او با سند ۵۰۰ میلیون تومانی به زندان مراجعه کنند. بر این اساس، خانواده حاجی رسول‌پور پس از تودیع وثیقه، آقای حاجی‌ رسول‌پور را در حالی که به کما رفته بود، روی ویلچر تحویل گرفتند.

وکیل محمد حسینی: اقرارها تحت شکنجه گرفته می شود

وکیل محمد حسینی پس از نخستین دیدار با موکلش در زندان کرج اعلام کرد تمامی اقرارهای او “تحت شکنجه بوده و هیچ وجاهت قانونی ندارد.” علی شریف‌زاده اردکانی روز یکشنبه ۲۷ آذر در توییتر نوشت محمد حسینی مورد شکنجه‌های شدید قرار گرفته و “روایتش همه اشک بود.”
او نوشت: «از شکنجه، ضرب وشتم با چشم و دست و پای بسته تا لگد به سر و بیهوشی، از میله آهنی به کف پا و شوکر در قسمتهای مختلف بدن.»
این وکیل دادگستری در پاسخ به پرسش یکی از کاربران نوشته وکالتنامه‌ای را امضا کرده و به او اجازه دفاع در مرحله فرجام‌خواهی داده شده است. پیش‌تر کاربران در شبکه‌های اجتماعی نوشته بودند که محمد حسینی پدر و مادرش را از دست داده و کسی را ندارد که پیگیر پرونده و وضعیت او باشد. مقامات قوه قضاییه نیز تا پیش از این به علی شریف‌زاده اردکانی اجازه تنظیم وکالتنامه و مطالعه پرونده او را نداده بودند.
محمد حسینی متهم ردیف دوم پرونده قتل یک بسیجی در جریان مراسم چلهم حدیث نجفی در شهر کرج است که به اعدام محکوم شده است. دریا صفایی، نماینده مجلس بلژیک و هارالد تروخ، نماینده مجلس اتریش کفالت سیاسی او را بر عهده گرفته‌اند.

هنرمندان برای دومین روز متوالی جهت پیگیری وضعیت ترانه ی علیدوستی در برابر زندان اوین تجمع کردند

نیویورک‌تایمز: جمهوری اسلامی از تجاوز به زنان برای تحمیل عفاف استفاده می‌کند

روزنامه «نیویورک‌تایمز» در شماره روز ۲۶ آذر خود با انتشار گزارشی، از استفاده سازماندهی شده ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران از حربه «تجاوز» برای تحمیل عفاف و ساکت کردن معترضان زن خبر داد.
نیکلاس کریستف، ستون‌نویس مشهور این روزنامه که تاکنون دو بار برنده جایزه معتبر پولیتزر شده است، می‌نویسد یکی از ریاکاری‌های جمهوری اسلامی این است که بر اساس گزارش‌های موثق، دختران معترض به حجاب اجباری را به اتهام «بی‌عفتی» بازداشت و سپس به آن‌ها تجاوز جنسی می‌کند.

محدودیت اینستاگرام و واتساپ ادامه خواهد یافت

مهدی باقری، نماینده مجلس اسلامی و عضو ناظر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای در مصاحبه با ایسنا گفت محدودیت اینستاگرام و واتساپ ادامه خواهد یافت.
او گفت «مردم محدودیتی برای استفاده از اینترنت ندارند اما محدودیت‌هایی که برای نرم افزارهای اینستاگرام و واتساپ که متعلق به آمریکا هستند، اعمال شده که طبیعی هم است.»
مهدی باقری به خبرگزاری ایسنا گفته «به عنوان یک شهروند ایرانی معتقدم که اگر این دو نرم افزار متنبه شده باشند و بخواهند به کشور بیایند و به صورت قانونی در کشور ما فعالیت کنند، ابتدا باید تمام خسارات را پرداخت کنند».
یک هفته پیش عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات ایران گفته بود ایران برای رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ شروطی تعیین کرده که آنها را برای شرکت متا ارسال کرده، اما این شرکت هنوز پاسخی نداده است.
شرکت متا، مالک فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ، می‌گوید این شرکت به درخواست ایران برای تعیین نماینده‌ای در تهران اهمیتی نمی‌دهد.پیش از این دولت ایران از یک ضرب‌الاجل ۱۰ روزه برای پاسخگویی متا خبر داده بود.