گزارش ها حاکی است که امروز نیروهای انتظامی و لباس شخصی در برخی مدارس حضور یافته و سعی در بازداشت تعدادی از دانش آموزان کرده اند. در شبکه های اجتماعی داخلی از جمله کانال ۱۵۰۰ تصویر، اخباری مبنی بر گسیل نیروهای سرکوب و لباس شخصی همراه با ون هایی برای بازداشت دانش آموزان به مدارس منتشر می شود. برخی از مدارس از والدین دانش آموزان خواسته اند، برای حفظ جان فرزندانشان خود را به مدارس برسانند. در برخی خبرگزاری ها اخباری از حضور دانش آموزان دختر در خیابان های تهران و تداوم تظاهرات آنها منتشر شده است.

در یک گزارش دانش آموز یکی از دبیرستان ها نوشته است: اجازه ندادیم لباس‌شخصیا کسی رو ببرن و فرار کردن و با ون‌هاشون رفتن. بعد نیروی انتظامی اومد و دوباره مردم بهشون هجوم بردن. بعد بالای ده تا ماشین و ده تا موتور یگان ویژه مسلح اومدن.
بچه‌هارو تو مدرسه نگه داشتن که تحویل بدنشون و تو کلاسهامون هم اومدن. در ویدئویی که همراه با این گزارش منتشر شده، اعتراض دانش آموزان و صدای شعارهای ان ها شنیده می شود:

محافل دانشجویی از آغاز تحصن در دانشکده علوم انسانی دانشگاه اراک، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه تهران، دانشگاه قزوین، دانشگاه آزاد اراک، دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه گیلان، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی گلستان واقع در گرگان، و دانشگاه الزهرا حکایت می کنند. دانشجویان دانشگاه الزهرا در تجمع خود اجرای فارسی بلاچاو، سرود انقلابی پارتیزان های ایتالیایی را هم خوانی می کنند.

در دانشگاه علامه طباطبایی دانشجویان جداسازی سالن های غذا خوری را شکستند و در کنار هم در سلف سرویس نشستند.

در دانشگاه امیرکبیر در روز یکشنبه اجتماع بزرگی از دانشجویان برگزار شده است.

اخبار و گزارش های بیست و سومین روز خیزش انقلابی مردم

ویدئوها و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که در برخی شهرهای کردستان همچنان فضای ملتهب و ناآرامی وجود دارد. نیروهای امنیتی به طور گسترده ای در شهرها حضور دارند. در مهاباد جوانان در خیابان ها حضور دارند و آتش روشن کرده اند. در خیابان خوابگاه دانشگاه آزاد، سطل های زباله در آتش می سوزد. در دهگلان و پیرانشهر صدای بوی ممتد خوردروها در خیابان ها به گوش می رسد. در سنندج با تاریک شدن هوا تظاهرات پراکنده ای آغاز شده است. جوانان در محلات جمع می شوند، آتش روشن می کنند، شعار می دهند و با رسیدن ماموران پراکنده می شوند.

اعتصاب تانکرهای نفت کش ادامه دارد. برای سومین روز متوالی، تانکرهای حمل قیر حاضر به بارگیری از شرکت نفت پاسارگاد (آبادان) نشدند! اعتصاب ادامه دارد.

در پی فراخوان از پیش اعلام شده، شماری از کسبه و مغازه‌داران در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران بانه، مهاباد و مریوان، یکشنبه ۱۷ مهر، اعتصاب کرده و محل کسب خود را تعطیل کردند.

تصاویری در شبکه ها منتشر شده است که خبر از آتش سوزی در زندان لاکان رشت می دهد.

پیمان شیخی، مجید غضنفری و باربد بابائی، سه تن از مجری و گویندگان صدا و سیما، با انتشار مطالبی در صفحات شخصی خود عنوان کردند دیگر در صدا و سیما برنامه ای اجر نخواهند کرد و با آن خداحافظی کرده اند.
این افراد دلیل استعفای خود را همراهی با مخاطبان و مردم معترض در شرایط کنونی کشور و شنیده نشدن مطالبه گری آنها توسط مقامات حکومتی عنوان کرده اند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت از این ببعد دستگیرشدگان تا زمان محاکمه آزاد نخواهند شد. وی افزود: روز گذشته (۱۶ مهرماه) جز در شهرهای تهران و سنندج که شاهد ناآرامی‌های مختصری بودیم، در تمام کشور آرامش و امنیت کامل برقرار بود و حقیقتاً دشمن در این توطئه جدید نیز با شکست مواجه شده است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از شاهدان عینی از توقیف پاسپورت همایون شجریان، خواننده و آهنگساز و سحر دولتشاهی، بازیگر سینما هنگام بازگشت به ایران در فرودگاه امام خمینی خبر داده است. شجریان اخیرا برای اجرای کنسرت‌هایی خارج از ایران بسر می‌برد.
همایون شجریان پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در یک پست اینستاگرامی نوشت: «غم‌هامان سنگین است دل‌هامان خونین است ما سرتا پا زخمیم سرتا پا دردیم.»

روز یک‌شنبه ۱۷ مهر، حمید فرخ‌نژاد، هنرپیشه و فیلم‌نامه‌نویس سینما و تلویزیون ایران، در یک استوری اینستاگرامی اعلام کرد در پی اظهارنظرش مبنی بر این که «نمی‌شود حتی یک اعتراض مسالمت‌آمیز کرد»، از سوی مقامات امنیتی تحت فشار قرار گرفته است.
فرخ‌نژاد نوشت: «دو بار احضار، ۱۰ ساعت بازجویی و ممنوع‌الخروجی از کشور برای این که به من ثابت کنند اشتباه کردم که گفتم نمی‌شود حتی یک اعتراض مسالمت‌آمیز کرد.»

خواهر دنیا راد، زن جوانی که به دلیل انتشار عکس صبحانه خوردنش بدون حجاب بازداشت شده بود، از آزادی او به قید وثیقه خبر داد.

آنالنا بائر بوک، وزیر امور خارجه آلمان گفت که این کشور تضمین می‌کند اتحادیه اروپا دارایی‌های افراد مسئول سرکوب خشونت آمیز اعتراضات ایران را مسدود و از ورود آن‌ها به این اتحادیه جلوگیری کند.
یک منبع در وزارت خارجه آلمان هفته پیش گفته بود که آلمان، فرانسه، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا و جمهوری چک ۱۶ پیشنهاد برای تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران را ارائه کرده‌اند.
این پیشنهادات در جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود. 
بائر بوک به روزنامه بیلد‌ام‌زونتاگ گفت: «کسانی که زنان و دختران را در خیابان کتک می‌زنند، افرادی را می‌ربایند، خودسرانه زندانی می‌کنند و به مرگ محکوم می‌کنند در سمت اشتباه تاریخ ایستاده‌اند.» وی تاکید کرد که در کنار مردم ایران می‌ایستد و به حمایت‌های خود ادامه خواهد داد.

تعداد جانباختگان سنندج به چهار نفر رسید

به گزارش هه‌نگاو در جریان قیام شب گذشته حداقل ۴ نفر در سنندج به قتل رسیده اند. پیشتر منابع کردی از جمله هه‌نگاو، هویت فردی که به دلیل «بوق زدن ممتد» به سویش شلیک شد و جان سپرد را «داریوش علیزاده» عنوان کرده بودند. اما طبق آخرین تحقیقات هه‌نگاو، داریوش علیزاده در جریان اعتراضات از ناحیه‌ی کمر و ران مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود و پس از انتقال به بیمارستان بعثت جان سپرد.
همچنین به گفته‌ی این سازمان هویت شخصی که در داخل خورد پراید از ناحیه‌ی سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود به صورت متقن مشخص نشده، اما مالک آن پراید «یحیی رحیمی» است. با این وجود کماکان اطمینانی از این که آیا شخص به قتل رسیده مالک همان خودرو است یا خیر وجود ندارد.
«پیمان منبری» و «محمد امینی» از دیگر جان باختگان دیشب قیام هستند. پیمان منبری، ۲۹ ساله، اهل روستای نیر و ساکن سنندج در نزدیکی پل مردوخ با شلیک مستقیم به قتل رسید و محمد امینی ساکن محله تقتقان (اسلام‌آباد) نیز با شلیک مستقیم مزدوران از یکی از پشت‌بام‌های همین محله جانش را از دست داد.
به گفته‌ی هه‌نگاو مراسم خاکسپاری دست کم ۳ نفر از جان باختگان شب گذشته، شبانه و در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شده است. همچنین در شب گذشته زخمی‌ شدن حداقل ۵۰ نفر در سنندج، ۱۵ نفر در جوانرود و ۶۵ نفر در سقز نیز تایید شده است.

مراکز آموزشی کردستان تعطیل شدند

یک روز بعد از قیام مردمی در ایران، مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها در کردستان را تعطیل کردند.

استاندار کردستان صبح یک‌شنبه ۱۷ مهر به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفت: تمام مدارس شهر و روستای استان در ۲ نوبت صبح و عصر، دانشگاه‌های کردستان، آزاد اسلامی، پیام نور، جامع علمی کاربردی و دانشگاه علوم پزشکی کردستان تعطیل است.

او دلیل این تصمیم را «تولد پیامبر اسلام» و «آغاز هفته وحدت» اعلام کرد.

تا به حال سابقه نداشته که آغاز هفته وحدت و «تولد پیامبر اسلام» به روایت سنی‌ها تعطیل اعلام شود.

اعتراضات مردمی در کردستان تا بامداد ۱۷ مهر ادامه داشت. دامنه این اعتراضات به شهرهای مختلف در استان های همجوار، از جمله کرمانشاه و آذربایجان غربی نیز کشیده شد. در استان کرمانشاه معترضان در جوانرود به خیابان آمدند. در تصاویری که شامگاه شنبه از این شهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، حجم انبوهی از اجسام منور در آسمان دیده می‌شد که می‌تواند نشانه تیراندازی ممتد نیروهای امنیتی و نظامی باشد.

در بوکان و مهاباد نیز معترضان تا ساعت‌ها در خیابان حضور داشتند و برخی از معابر شهری را مسدود کردند.

در جریان اعتراضات روز گذشته در سنندج، دست کم دو نفر به نام های داریوش علیزاده و پیمان منبری کشته شده اند. فرمانده پلیس استان کردستان کشته شدن داریوش علیزاده را تایید کرده است. یک ویدئو از مادر پیمان منبری در فضای مجازی در مجلس عزاداری منتشر شده که می گوید «نگذارید خون پسرم پایمال شود». گفته می شود یک جوان دیگر بر اثر شلیک گلوله به شکمش کشته شده است. یک ویدئو از او در اتاقی در بیمارستان که پزشکان تلاش می کنند او را نجات بدهند منتشر شده است.

در مشهد نیز تیراندازی مستقیم دست کم به یک زن صورت گرفته است، تصاویر منتشر شده او را در حالی که روی زمین افتاده نشان می دهد، از سرنوشت او گزارش بعدی ای منتشر نشده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) مدعی کشته شدن حداقل یک تن از اعضای «سپاه بیت المقدس» در کردستان شده است که به معنای حضور نیروهای سپاه پاسداران در سرکوب معترضان در سنندج است.

این خبرگزاری صبح ۱۷ مهر نوشت غلامرضا امدادی، از نیروهای لشکر ۲۲ سپاه بیت المقدس در جریان اعتراضات روز ۱۶ مهر در سنندج کشته شده است.

لشکر ۲۲ سپاه بیت المقدس یکی از نیروهای ویژه سپاه پاسداران در کردستان به شمار می‌رود که در سنندج مستقر است. وظیفه ویژه این لشکر، سرکوب اعتراض‌های مردمی یا آنچه که در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی «اغتشاشات» خوانده می‌شود، می باشد.

خبرگزاری رسمی: «شورش در پایتخت»

خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی به ناچار برخی “آشوبهای سازماندهی شده”  را گزارش کرده‌ است. ایرنا می‌نویسد که در روز شنبه ۱۶ مهر، به ویژه تهران “شاهد آشوب و خرابکاری نقطه‌ای بود”. ایرنا می‌افزاید: “به نظر می‌رسد که تیم‌های ۱٠ تا ۱۵ نفره” در محلات مختلف به آتش زدن اموال عمومی مشغول بوده‌اند.

ایرنا می‌افزاید: “در  خیابان ملت تهران که محدوده بازار فروشندگان لوازم یدکی خودرو محسوب می‌شود، جمعی حدودا ۲۰۰ نفره اقدام به سر دادن شعار و همچنین آتش زدن سطل‌های زباله کردند که منجر به ایجاد بار ترافیکی در این محدوده و همچنین تعطیلی واحدهای صنفی از بیم تخریب و آسیب شد… بازار تهران در محدوده ناصرخسرو نیز وضعیت مشابهی داشت”.

این خبرگزاری که تا امروز از گزارش تظاهرات پرهیز می‌کرد، در بارۀ دانشگاه‌ها می‌نویسد: “نزدیک به دو ساعت پس از حضور رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه الزهرا، برخی دانشجویان در محوطه بیرونی دانشگاه تجمع و شعارهای اعتراضی سر دادند و ۱۵۰ نفر نیز در دانشگاه امیرکبیر، ۱۰۰ نفر در دانشکده فنی دانشگاه تهران، ۳۰ نفر در دانشگاه شریف، ۳۰ نفر در دانشگاه علامه و ۳۵ نفر در دانشگاه آزاد علوم پزشکی در منطقه زرگنده تجمع و شعاردهی کردند”.

سایت نورنیوز، متعلق به شورای امنیت ملی نیز می‌نویسد که در پایتخت، محلات فلاح، پونک، شهرک غرب، سعادت آباد، لاله‌زار، خیابان انقلاب، ناصرخسرو و نارمک شهاد “تجمعات پراکنده” بودند.

خبرگزاری ایرنا سپس به سراغ شهرستان‌ها رفته و می‌نویسد: “این شیوه از ایجاد آشوب و ناامنی در برخی دیگر از شهرهای کشور نیز اجرا شد. در برخی شهرهای استان کردستان از جمله بوکان و سقز، تجمعات عناصر آشوبگر و انجام اقدامات تخریبی به ویژه مسدود کردن معابر و آتش زدن اموال عمومی، منجر به توقف فعالیت کسبه و بازاریان در شهرهای سقز‌ و بوکان‌ شد و برخی مغازه‌داران برای مصون ماندن از تعرضات عناصر آشوبگر، اقدام به بستن مغازه‌هایشان کردند”.

این خبرگزاری دولتی از “تحرکات ضد امنیتی در شهرستان سلماس با پرتاب کوکتل مولوتف به مسجد جامع شهر” خبر می‌دهد و بالاخره در پایان می‌نویسد: “این تجمعات تقریبا پراکنده شده و فضای آرام حاکم است”.

هک یا خرابکاری؟

بخش خبری تلویزیون در ساعت ۲۱ شب گذشته در حالی که مشغول پخش سخنان خامنه ای بود، ناگهان قطع شد و تصاویری از جان باختگان اعتراضات، مهسا امینی، نیکا شاکرمی، سورینا اسماعیل زاده و صدف نجفی با فراخوان مردم به ادامه ی اعتراضات و قیام به نمایش در آمد.

حَسَنِین حداد، از مدیران روابط عمومی در ستاد امر به معروف و نهی از منکر رادیو و تلویزیون دولتی، می‌گوید که قطع برنامه تلویزیون جمهوری اسلامی در حین پخش اظهارات علی خامنه‌ای که شامگاه شنبه رخ داد، هک نیست بلکه یک «خرابکاری و نفوذ» در داخل خود صدا و سیما بوده است.

حسینین حداد گفته است تا داده‌هایی به سوئیچ پخش داده نشود «امکان ندارد» بدون پیش‌نمایش برای مدیر پخش، تصویرش توسط اپراتور، نهایی شود «و سوئیچ پخش یک شبکه به هیچ اینترنتی وصل نیست که بخواهد هک بشود.»

تعطیلی بازارها و نگران حکومت

روز گذشته (شنبه ۱۶ مهر)، در اولین روز کاری هفته در ایران، علاوه بر تظاهرات خیابانی، تصاویری متعددی از تعطیلی بازار تهران پایتخت و چندین شهر دیگر از جمله سنندج و شیراز منتشر شده بود.

در روزهای اخیر فعالان سیاسی و اجتماعی از بازاریان تهران خواسته‌اند که با تعطیلی مغازه‌های خود از معترضان حمایت کنند.

خبرگزاری دولتی ایرنا با انتشار گزارشی از تاثیر اعتراض‌ها بر بورس، نوشت سهامداران «احساس ناامنی کرده‌اند و از بازار خارج شدند».

حمیدرضا جیهانی، کارشناس اقتصادی، در گفتگو با این خبرگزاری گفت که در دو هفته اخیر «روند خروج پول از بازار سرمایه و رقم فروش سهام از سوی سهامداران حقیقی بسیار عدد بالایی بود».

روزنامه ایران، ارگان دولت، هم هشدار داده اعتراضات اخیر، بازار خودرو را با مشکل مواجه کرده. این روزنامه در مطلبی تصدیق کرده که که قیمت خودرو یا «ثابت مانده» یا «ریزش» پیدا کرده است.