روسیه روز یکشنبه از کارشناسان سازمان ملل و صلیب سرخ دعوت کرد تا درباره مرگ ده ها زندانی اوکراینی که توسط جدایی طلبان مورد حمایت مسکو نگهداری می شدند تحقیق کنند. در همین حال رئیس جمهور اوکراین دستور تخلیه ساکنان منطقه شرقی دونتسک را صادر کرد.
به گزارش رویترز، ولادیمیر زلنسکی گفت صدها هزار نفر هنوز در معرض نبردهای شدید در منطقه دونباس، شامل استان های دونتسک و لوهانسک، هستند.
او گفت: «هر چه تعداد بیشتری اکنون منطقه دونتسک را ترک کنند، ارتش روسیه تعداد کمتری از مردم را برای کشتن خواهد داشت.» وی افزود: «بسیاری از خروج خودداری می‌کنند، اما این کار باید انجام شود. اگر فرصت دارید، لطفاً با کسانی که هنوز در مناطق جنگی در دونباس مانده‌اند، صحبت کنید. لطفاً آنها را متقاعد کنید که باید بروند.»
به نقل از ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین نیز گفته شد که تخلیه بایستی قبل از شروع زمستان انجام شود؛ زیرا منابع گاز طبیعی منطقه از بین رفته است.
دعوت از کارشناسان سازمان ملل و صلیب سرخ
اوکراین و روسیه در مورد حمله موشکی که در اوایل روز جمعه ده‌ها اسیر جنگی اوکراینی را در خط مقدم شهر اولنیوکا در شرق دونتسک کشت، ادعاهای متناقضی را مطرح کرده اند.
وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد روسیه از کارشناسان سازمان ملل و صلیب سرخ دعوت کرده است تا “به منظور انجام تحقیقاتی عینی” در مورد مرگ‌ این عده تحقیق کنند.
این وزارتخانه فهرستی از ۵۰ اسیر جنگی اوکراینی را منتشر کرده بود که در حمله نظامی اوکراین با سیستم موشکی توپخانه با تحرک بالا (HIMARS) ساخت آمریکا کشته و ۷۳ نفر دیگر نیز زخمی شدند.
نیروهای مسلح اوکراین مسئولیت این کشتار را رد کردند و گفتند توپخانه روسیه این زندان را هدف قرار داده است تا بدرفتاری را در آنجا پنهان کند. دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز جمعه گفت روسیه مرتکب جنایت جنگی شده و خواستار محکومیت بین المللی این جنایت شد.
سازمان ملل اعلام کرده بود آماده است در صورت موافقت هر دو طرف، کارشناسانی را برای تحقیق به منتطقه بفرستد. کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرده بود به دنبال دسترسی به محل این کشتار است و پیشنهاد کمک به تخلیه مجروحان را داده است.
ضد حمله اوکراین
رسانه های روسی به نقل از میخائیل رازوژایف فرماندار سواستوپل اعلام کردند که نیروهای اوکراینی بامداد روز یکشنبه به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در شهر بندری سواستوپل در کریمه حمله کردند. در جریان حمله ی هواپیماهای بدون سرنشین اوکراین پنج نفر زخمی شدند.
مقامات اوکراینی اعلام کردند که شهرهای جنوبی میکولایف و نیکوپول در شبانه روز گذشته هدف حملات شدید روسیه قرار گرفته اند.
الکساندر سنکویچ، شهردار میکولایف به تلویزیون ملی اوکراین گفت که بر اثر اصابت ۱۲ موشک به خانه ها و مراکز آموزشی، دو نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.
والنتین رزنیچنکو فرماندار دنیپروپتروفسک در تلگرام نوشت: صبح روز یکشنبه بیش از ۵۰ راکت «گراد» به مناطق مسکونی در شهر نیکوپول اصابت و یک نفر را مجروح کرد.
ارتش اوکراین روز شنبه از ادامه ی تهاجم به سوی منتطقه ی خرسون خبر داد و همچنین اعلام کرد نیروهای روسی با یورش به شهرک سمیه ریا از سه جهت، “تا حدی موفق” بوده اند.