همزمان با تیره‌ شدن روابط موسکو و تلاویو در هفته‌های اخیر، وزارت امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه سوم مه/۱۳ اردیبهشت‌ماه، در بیانیه‌ای دولت اسرائیل را به همکاری با دولت «نئونازی» اوکراین متهم کرد.

در حالی که واکنش‌ها به گفته‌های سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر اینکه آدولف هیتلر، رهبر نازی‌های آلمان ریشه یهودی داشته است همچنان ادامه دارد، این وزارت‌خانه روز سه‌شنبه سوم مه/۱۳ اردیبهشت‌ماه، دولت اسرائیل را به همکاری با دولت «نئونازی» اوکراین متهم کرد.  

به گزارش خبرگزاری رویترز، یائیر لاپید، وزیر امورخارجه اسرائیل، اظهارات اخیر همتای روس خود را «دوروغ نابخشودنی» و «اشتباه بزرگ تاریخی» توصیف کرد و افزود، روسیه تلاش می‌کند تا وحشت هولوکاست را با چنین سخنانی کم‌رنگ بسازد.   

به رغم واکنش منفی یائیر لاپید، روزنامه «مسکو تایمز» در متنی که امروز به صورت آنلاین منتشر کرد، وزیر امورخارجه اسرائیل را به گفتن سخنان «ضد تاریخی» متهم کرد. طبق این متن، این سخنان ضد تاریخی توضیح دهنده دلیل حمایت دولت اسرائیل از «رژیم نئونازی» کی‌یف است. 

از سوی دیگر، طبق گزارش تایمز اسرائیل، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه اخیر خود مدعی شد، با اینکه در جریان هولوکاست برخی از یهودیان وادار به همکاری با نازی‌های آلمان شدند اما، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین «کاملا آگاهانه و داوطلبانه» با نازی‌های این کشور همدستی می‌کند.    

rfi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.