روسیه در اقدامی متقابل، حریم هوایی خود را به روی آلمان و ۳۵ کشور دیگر بست. پس از اتحادیه اروپا، آمریکا نیز بانک مرکزی روسیه را تحریم کرد. بدین گونه دسترسی روسیه به ذخیره ارزی ۶۳۰ میلیارد دلاری خود مسدود شده است.
روسیه حریم هوایی خود را به روی آلمان و ۳۵ کشور دیگر بست
ابه گزارش دویچه وله، داره هوانوردی روسیه روز دوشنبه ۲۸ فوریه (۹ اسفند) اعلام کرد که در واکنش به بستن حریم هوایی چندین کشور به روی روسیه، از این پس هواپیماهای آلمان و ۳۵ کشور دیگر اجازه پرواز بر فراز خاک روسیه را نخواهند داشت. گفته شده که موردهای استثنایی تنها با مجوز ویژه وزارت خارجه روسیه امکان‌پذیر است.
آمریکا بانک مرکزی روسیه را مورد تحریم‌های سخت قرار داد
پس از اتحادیه اروپا، ایالات متحده نیز تحریم‌های سختی را علیه بانک مرکزی روسیه وضع کرده است. یک مقام عالی‌رتبه کاخ سفید در این رابطه گفت، تراکنش‌های مالی شهروندان، نهادهای آمریکایی ممنوع اعلام شده‌اند و علاوه بر این بانک مرکزی روسیه نمی‌تواند در سطح جهانی با دلار آمریکایی معامله‌ای انجام دهد.
این مقام کاخ سفید افزود، با تحریم‌هایی که تمام کشورهای هم‌پیمان وضع کرده‌اند، ذخایر ارزی روسیه بالغ بر ۶۳۰ میلیارد دلار در عمل مسدود شده‌اند و روسیه برای جبران پیامدهای اقتصادی جنگ به این ذخایر ارزی دسترسی نخواهد داشت.
لتونی به شهروندان خود اجازه مشارکت در عملیات رزمی در اوکراین را داد
اعضای پارلمان لتونی در ریگا به طور یکپارچه تصویب کردند که شهروندان این کشور مجاز خواهند بود به طور داوطلبانه در حمایت از ارتش اوکراین علیه تهاجم روسیه وارد میدان رزم شوند.
پارلمان برای این منظور تغییراتی در قانون امنیت ملی کشور ایجاد کرد که بر اساس آن، مبارزان پس از بازگشت مورد پیگرد قضایی قرار نمی گیرند. لتونی عضو اتحادیه اروپا و پیمان ناتو است. افراد داوطلب باید پیش از ترک کشور، به عنوان نیروی ذخیره در ارتش لتونی ثبت نام کنند.
آلمان: تهدید پوتین با سلاح اتمی “غیرمسئولانه” است
دولت آلمان آماده‌باش نیروی نظامی اتمی روسیه توسط پوتین را مورد انتقاد شدید قرار داد. اشتفن هابشترایت، سخنگوی دولت آلمان گفت: «البته که ما اظهارات رئیس‌جمهوری روسیه را جدی می‌گیریم.» او افزود: «این نیز واضح است که چنین تهدیدی تا چه اندازه غیرمسئولانه است.»
هابشترایت در رابطه با واکنش احتمالی آلمان و ناتو گفت، در “سناریوهای تهدید” علیه هم‌پیمانان “همیشه سلاح‌های هسته‌ای نیز نقش داشته‌اند” و دفاع در مقابل آن “همیشه پیش‌بینی شده‌اند”.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی ارشد پوتین، در رابطه با تصمیم اخیر رهبر کرملین برای آماده باش نیروهای بازدارنده هسته‌ای روسیه اعلام کرد این اقدام تنها در واکنش به اظهارات لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا، بوده است.
دیمیتری پسکوف، اظهارات سیاستمداران غربی، به خصوص صحبت‌های وزیر خارجه بریتانیا در رابطه با تهاجم روسیه به اوکراین را غیرقابل قبول خوانده است.
لیز تراس پیشتر هشدار داده بود که چنانچه اقدامات پوتین در اوکراین متوقف نشود، ناتو به این مساله ورود پیدا می‌کند.