روسیه در آستانه ی پیروزی در لوهانسک

یک سرباز اوکراینی در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین در منطقه دونتسک اوکراین. پشت سر او سیلوهای غلات در آتش می سوزند. ۳۱ مه ۲۰۲۲ – رویترز؛ سرهی نوژننکو

پس از روزها نبرد سنگین در اطراف سیویرودونتسک، که بیشتر آن در اثر بمباران توپخانه روسیه از بین رفته است، نیروهای روسی بیشتر مناطق شهر را به تصرف در آورده اند.

الکساندر موتوزیانیک، سخنگوی ارتش اوکراین در یک نشست خبری گفت: دشمن وارد مرکز سیویرودونتسک شده و در تلاش است تا مواضع بیشتری را اشغال کند. وضعیت بسیار دشوار است.

وی گفت: نمی‌خواهم درصدی بدهم که چه مقدار از شهر در دست ما است و چه مقدار از دست رفته است.

سرهی گایدای، فرماندار استان اما می گوید: ۷۰ درصد شهر تحت کنترل روسیه، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد «نوعی منطقه خاکستری» و بقیه در اختیار مدافعان اوکراینی است. او گفت که حدود ۱۵۰۰۰ نفر در شهر باقی مانده اند.

غیرنظامیان در پناهگاه های ضد بمب هستند، تعداد زیادی از آنها که باقی مانده اند تمایلی به خروج از شهر نداشته اند.

گایدای گفت که دفاع از لیسیچانسک آسان‌تر است زیرا بر روی یک تپه قرار دارد، اما نیروهای روسی پس از کنترل کامل سیویرودونتسک، آن را با توپخانه و خمپاره هدف قرار خواهند داد.

رویترز می گوید: اگر روسیه شهر و بخش لیسیچانسک را در کرانه غربی رودخانه سیورسکی دونتس تصرف کند، تمام لوهانسک، یکی از دو استان دونباس که مسکو ادعا می کند یکی از اهداف کلیدی جنگ است به اشغال آن در خواهد آمد.

لاوروف: کشورهای حاشیه خلیج فارس به تحریم ها علیه مسکو نمی پیوندند

وزیر امور خارجه روسیه پس از نشست با وزیران امور خارجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفت که این کشورها تاکید کردند که به تحریم ها علیه مسکو نمی پیوندند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه الحدث عربستان سعودی، «سرگئی لاوروف» روز چهارشنبه پس از نشست با وزیران امورخارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اظهار داشت:  کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ماهیت مناقشه میان روسیه و غرب را درک می‌کنند و تاکید کردند که به تحریم‌ها علیه مسکو نمی‌پیوندند. 

وی که نشست پشت درهای بسته وزیران خارجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شرکت کرده بود، افزود: وزیران خارجه عضو شورای همکاری خلیج فارس متوجه شدند که غرب به دنبال تشکیل جهانی یکطرفه به رهبری آمریکا است. 

لاوروف با بیان اینکه کنوانسیون‌های بین المللی و معاهده «مینسک» به وضوح وضعیت مناطق شرقی اوکراین را مشخص کرده است گفت که «کی یف» این معاهدات را اجرا نکرد. 

وی با اشاره به اینکه کی یف به طور قاطعانه با شیوه‌ای تجاری از حامیان غربی خود می‌خواهد که وارد جنگ با روسیه شوند، گفت:  سیاستمداران عاقل غربی خطرات گسترش درگیری را درک می‌کنند و چنین سناریوهایی را نمی‌پذیرند اما همه در غرب به این دیدگاه پایبند نیستند. 

وزیر امور خارجه روسیه گفت: با صراحت می‌گویم که در اتحادیه اروپا به ویژه در شمال آن، سیاستمدارانی هستند که برای ارضای جاه طلبی‌های خود آماده‌اند تا به این جنون برسند اما کشورهای جدی اتحادیه اروپا به خوبی آگاه هستند و چنین سناریوهایی را غیر قابل قبول می‌دانند. 

وی در عین حال گفت که مسکو نشانه‌هایی از ارزیابی‌های معقول واشنگتن درباره تامین تسلیحات «کی‌یف» را شنیده است.  

تغییر مسیر صادرات نفت روسیه برای رویارویی با تحریم های غرب

مسکو روز چهارشنبه با اعلان تصمیم خود برای تغییر مسیر صادرات نفت خام به منظور کاهش دادن زیان های خود از تحریم های غرب، هشدار داد که این تحریم ها به بازار انرژی جهان آسیب وارد خواهد کرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین با اشاره به توافق اتحادیه اروپا برای تحریم واردات نفت روسیه، افزود این تحریم ها تاثیر منفی بر سراسر کشورهای قاره اروپا و حتی بر تمامی بازار جهانی انرژی خواهد گذاشت.

سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا اخیرا با تحریم واردات نفت خام از روسیه تا دستیابی به هدف متوقف کردن فروش ۹۰ درصد از نفت این کشور، موافقت کرده اند.

بر اساس ارزیابی آژانس بین المللی انرژی؛ بیش از یک چهارم نفت اروپا در ۲۰۲۱ از روسیه تامین شده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در همین سال، مشتری نزدیک به نیمی از کل نفت خام و فرآوردهای نفتی این کشور بوده اند.

کرملین گفته است که در پی اعمال این تحریم های نفتی، تغییر مسیر صادرات نفت خود را از اروپا به مناطق دیگر جهان آغاز کرده است. پسکوف این تصمیم را سازماندهی شده توصیف کرد که به کشورش امکان به حداقل رساندن پیامدهای منفی این تحریم ها را می دهد.

هند یکی از کشورهایی است که در پی اعمال تحریم ها بر نفت روسیه و اختلال در عرضه نفت این کشور، اقدام به خرید محموله های بی سابقه نفت این کشور با تخفیف زیاد نسبت به بهای این کالا در بازار جهانی کرده است.

صادرات گاز روسیه بیش از ۲۷ درصد کاهش یافت

شرکت روسی گازپروم روز چهارشنبه اعلام کرد که صادرات گاز روسیه به کشورهای خارج از اتحادیه مستقل مشترک المنافع، از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، بیش از ۲۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش اتارنمای این شرکت انرژی، طبق سفارشات تایید شده فراورده های گازی صادرات به کشورهای غیر اتحادیه مستقل مشترک المنافع (عمدتا کشورهای اتحادیه اروپا) به ۶۱ میلیارد متر مکعب رسیده که نسبت به ۵ ماهه اول سال گذشته ۲۷.۶ درصد پایین آمده است.

بر اساس گزارش های اولیه، شرکت گازپروم از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا پایان ماه مه در مجموع ۲۱۱.۴ میلیارد متر مکعب گاز تولید کرده که نسبت به همین زمان در سال گذشته ۴.۸ درصد تنزل یافته است.

اتحادیه اروپا دو روز گذشته در نشست سران این بلوک در بروکسل تصمیم گرفتند محدودیت های عمده ای را بر واردات نفت روسیه اعمال کنند. به دنبال این تصمیم مسکو صادرات گاز خود را به کشورهای هلند، دانمارک و آلمان که از بزرگترین واردکننده های انرژی روسیه است، متوقف کرد.

سوئیس درخواست دانمارک برای ارسال نفربرهای زرهی به اوکراین را وتو کرد

دولت برن روز چهارشنبه درخواست دانمارک برای ارسال نفربرهای زرهی ساخت سوئیس به اوکراین را با استناد به سیاست بی طرفی خود مبنی بر عدم تامین سلاح برای مناطق درگیری وتو کرد.

سوئیس با تصمیم دانمارک برای ارسال حدود ۲۰ دستگاه خودروی جنگی به اوکراین مخالفت کرد.

سوئیس از کشورهای خارجی که تسلیحات این کشور را خریداری می کنند، می خواهد برای صادرات مجدد آنها مجوز دریافت کنند.

برن چندی پیش صادرات مجدد مهمات ساخت سوئیس را که در تانک های ضد هوایی استفاده می شود و آلمان به اوکراین ارسال می کند، وتو کرد. سوئیس همچنین درخواست لهستان برای ارسال سلاح به منظور کمک به اوکراین را نپذیرفت.

با این حال، سوئیس از روال گذشته اش فاصله گرفته و تحریم های اتحادیه اروپا برای مجازات روسیه به دلیل حمله به اوکراین را تصویب کرده است.

اما بی طرفی سوئیس با بزرگترین آزمون خود طی دهه ها مواجه است، زیرا مباحث داخلی درمورد چگونگی تفسیر سیاستی که سوئیس را از هر دو جنگ جهانی در قرن بیست دور نگه داشت، به راه افتاده است.

 سوئیس به تازگی و دو ماه و نیم پس از بسته شدن سفارتش در کی‌یف از بازگشایی مرکز دیپلماسی خود در اوکراین خبر داد و اعلام کرد که با بازگشت کارمندان، فعالیت کنسولی در پایتخت اوکراین از سر گرفته می شود.

وزارت امور خارجه سوئیس خبر داد که سفارتخانه سوئیس در اوکراین در هفته‌های آتی روی موضوعاتی از قبیل هماهنگی پروژه‌های بازسازی و توسعه کمک‌های بشردوستانه و همچنین پوشش رسانه‌ای وضعیت اوکراین آغاز به کار خواهد کرد.

آلمان پدافند هوایی پیشرفته در اختیار اوکراین قرار می دهد

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سخنرانی روز چهارشنبه اولاف شولتس صدراعظم آلمان نوشت که برلین سامانه پدافند هوایی کوتاه برد پیشرفته آیریس – تی (IRIS-T) را در اختیار کی یف قرار می دهد.

شولتس به نمایندگان مجلس گفت که دولت تصمیم گرفته این سامانه را که به وسیله آلمان و دیگر کشورهای عضو ناتو ساخته شده به اوکراین ارسال کند. وی افزود که آلمان سامانه های راداری کاشف توپخانه را نیز برای شناسایی توپخانه دشمن به اوکراین تحویل خواهد داد.

رادیو و تلویزیون ترکیه نیز به نقل از سخنرانی شولتس در بوندستاگ توییت کرد که از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، آلمان کمک های نظامی به این کشور را ارسال کرده که ۱۵ میلیون گلوله، ۱۰۰ هزار نارنجک و بیش از ۵ هزار مین ضدتانک از آن جمله است.

سخنان شولتس در شرایطی منتشر می شود که هم اپوزیسیون در مجلس فدرال و هم رهبران اوکراین دولت آلمان را به تاخیر عمدی در ارسال تجهیزات جنگی سنگین متهم می کنند.

پیشتر و پس از موافقت مجلس، آلمان سامانه های ضدهوایی متحرک گپارد را به اوکراین ارسال کرده بود؛ هر چند که کی یف مدعی است که مهمات این سامانه هنوز تحویل داده نشده است.

نیروهای هسته‌ای روسیه رزمایش برگزار کردند

برخی رسانه های غربی روز چهارشنبه به نقل از خبرگزاری اینترفکس گزارش دادند که نیروهای هسته ای روسیه در حال برگزاری رزمایشی در منطقه شمال شرقی این کشور هستند.

رویتر به نقل از اینترفکس نوشت وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که این رزمایش با حضور یکهزار سرباز در استان ایوانوفو در شمال شرقی روسیه در حال برگزاری است.

اینترفکس به نقل از وزارت دفاع روسیه نوشت: حدود هزار سرباز با استفاده از یکصد خودروی حمل موشک از جمله خودورهای سنگین «یارس» ویژه حمل سامانه های موشک بالستیک میان قاره ای در حال تمرین در مانورهای فشرده هستند.

پیشتر مقامات روس اعلام کرده بودند درصورت ملحق شدن فنلاند و سوئد به ناتو، روسیه موشکهای هسته ای خود را پشت مرزهای خود با فنلاند مستقر خواهد کرد.

دبیر کل ناتو در جلسه‌ای با مقام‌های سوئد، فنلاند و ترکیه دیدار می‌کند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید در روزهای آینده با مقام‌های ارشد سوئد، فنلاند و ترکیه در بروکسل دیدار می‌کند تا درباره مخالفت آنکارا با پیوستن این دو کشور شمال اروپا به ائتلاف امنیتی ناتو گفتگو کند.

استولتنبرگ که به واشنگتن سفر کرده، در یک نشست خبری همراه با آنتونی بلینکن، همچنین تاکید کرد که با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و رهبران فنلاند و سوئد در تماس نزدیک است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.