روسیه دو دیپلمات آلمانی را اخراج کرد

روسیه دو دیپلمات آلمانی را در رابطه با پرونده قتل یک شهروند گرجستان در برلین، اخراج کرد. پیش‌تر آلمان دو شهروند روسیه را از آلمان اخراج کرده بود.

وزارت امورخارجه در مسکو اعلام کرده است که این دو دیپلمات باید ظرف هفت روز روسیه را ترک کنند. دولت روسیه با اخراج دیپلمات‌های آلمانی، به اخراج دیپلمات‌های روس از آلمان واکنش نشان داده است.

هفته گذشته وزارت امورخارجه آلمان، دو نفر از کارکنان سفارت روسیه را اخراج کرد. آلمان روسیه را متهم می‌کند که در جریان تحقیقات قتل، به اندازه کافی با این کشور همکاری نکرده است.

دولت آلمان در نخستین واکنش از اخراج دو دیپلمات این کشور از روسیه انتقاد کرده است. سخنگوی وزارت امورخارجه در برلین می‌گوید: «این تصمیم پیام اشتباهی ارسال می‌کند و توجیه‌پذیر نیست.» به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، دولت آلمان با توجه به تحقیقات دادستان کل در مورد این قتل، حق اقدامات بعدی را برای خود محفوظ می‌داند.

قتل یک شهروند گرجی در برلین به تیرگی روابط آلمان و روسیه دامن زده است.

به گفته دادستان، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه این قتل به دستور نهادهای دولتی فدراسیون روسیه یا جمهوری خودمختار چچن انجام گرفته باشد.  روسیه هرگونه اتهامی در رابطه با دست داشتن در این قتل را رد می‌کند.

مظنون سکوت کرده است

روز ۲۳ اوت سال ۲۰۱۹، سلیم‌خان خان‌گوشویلی، ۴۰ ساله که گفته می‌شود در جمهوری چچن علیه جدایی‌طلبان می‌جنگیده، در پارکی در برلین، از پشت با شلیک گلوله به سر و کمر کشته شد.

سلیم‌خان خان‌گوشویلی، شهروند گرجی به قتل رسیده در برلین

فرد مظنون به قتل دستگیر شد و هم اکنون در بازداشت موقت به سر می‌برد. او اما در مورد اتهام‌های وارده، تاکنون سکوت کرده است.

بر پایه تحقیقات دادستان کل، مظنون به قتل، در مرحله آماده‌سازی این قتل در برلین همدستانی داشته است. بر پایه اطلاعاتی که روز چهارشنبه (۱۱ دسامبر) از محافل نزدیک به دادستان کل فدرال منتشر شده، مظنون به قتل، یک روز پیش از این واقعه به خاک آلمان وارد شده است و در این مدت کوتاه نمی‌توانسته از برنامه روزانه قربانی مطلع باشد، اسلحه تهیه و برای قتل برنامه‌ریزی کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، فرد به قتل رسیده را “راهزن و قاتل” نامیده است. از سوی دیگر، نام سلیم‌خان خان‌گوشویلی در فهرست مظنونان به ترور هم آمده است؛ لیستی که دستگاه‌های امنیتی روسیه، مدت‌ها پیش در اختیار آلمان قرار داده بودند.

Share: