وزارت خارجه روسیه در واکنش به «تحریم‌های تنبیهی» که طی دو ماه گذشته پس از تهاجم مسکو به اوکراین وضع شده است، یک اقدام تلافی‌جویانه، ورود ۲۸۷ عضو مجلس عوام بریتانیا را به این کشور ممنوع کرد.
این وزارتخانه روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت در بیانیه‌ای قانونگذاران بریتانیایی را متهم کرد که به «هیستری روس‌هراسی» بی‌مورد دامن زده‌اند.
کرملین پیش از این ورود بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، و ۱۲ عضو ارشد کابینه او به روسیه را ممنوع کرده بود. در آن فهرست که حدود دو هفته پیش منتشر شد، نام لیز تراس، وزیر خارجه، و بن والاس، وزیر دفاع دولت بوریس جانسون، به چشم می‌خورد.
روسیه تصریح کرده است که تحریم اعضای مجلس عوام بریتانیا پاسخی است به تصمیم لندن برای اعمال محدودیت‌هایی مشابه علیه ۳۸۶ نماینده مجلس دوما که اواخر اسفند پارسال (۱۱ مارس) به تصویب رسید.
در پی اعلام به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه جدایی‌طلب دونتسک و لوهانسک از سوی نمایندگان مجلس دوما پیش از آغاز جنگ در اوکراین، وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که از ورود این نمایندگان و دسترسی آن‌ها به دارایی‌های خود در بریتانیا جلوگیری خواهد کرد.
از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در بیش از دو ماه گذشته، دولت بریتانیا با اعمال تحریم‌های گسترده علیه مسکو از جمله تحریم‌های نفتی، از اوکراین به لحاظ مالی و نظامی پشتیبانی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.