به تلافی اخراج دیپلمات‌های روسی که در ماه گذشته انجام شده بود، مسکو اعلام کرد که ۳۴ دیپلمات فرانسوی را از کشور اخراج می‌کند. پاریس این تصمیم را “بی‌پایه” دانست و آنرا محکوم کرد.

روز چهارشنبه ۱٨ مه، پیر لِوی، سفیر فرانسه در مسکو به وزارت خارجۀ روسیه احضار شد و یادداشت رسمی، یا به عبارت دیگر حکم اخراج دیپلمات‌های فرانسوی را دریافت کرد. آنها باید حداکثر تا دوهفتۀ دیگر روسیه را ترک کنند.

در ماه آوریل گذشته، فرانسه ۴۱ دیپلمات روس را اخراج کرده بود. این تصمیم در هماهنگی با سایر کشورهای اتحادیۀ اروپا اتخاذ شده بود. معلوم نیست به چه دلیل تلافی روسیه با تأخیر انجام می‌شود. مسکو اخراج دیپلمات‌هایش از فرانسه را یک “تصمیم تحریک‌آمیز و بدون وجاهت قانونی” توصیف کرده و افزوده که اقدام فرانسه به “روابط سازندۀ دو کشور لطمه می‌زند”.

از آغاز جنگ اوکراین به بعد، بسیاری از کشورهای اروپایی مثل آلمان، لهستان، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، یونان، اسلوونی یا کروآسی دیپلمات‌های روسیه را اخراج کرده‌اند. مسکو گفته است که پاسخ یکایک این کشورها را خواهد داد. احتمال دارد که تأخیر روسیه در واکنش به اقدام فرانسه ناشی از کثرت کشورهایی باشد که نیاز به “پاسخ تلافی‌جویانه” دارند.

به گفتۀ رسانه‌های روس، سفرای اسپانیا، ایتالیا و سوئد نیز به وزارت خارجۀ روسیه احضار شده‌اند. بدین ترتیب قطع رابطۀ روسیه با دنیای غرب روز به روز شکلی رادیکال‌تر به خود می‌گیرد.

rfi