03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

رکود اقتصادی چگونه تأثیر بیشتری بر زنان می‌گذارد

رکود اقتصادی مداوم در جهان، تأثیر قابل‌توجهی بر زنان می‌گذارد. طبق تحقیقات انجام شده توسط سازمان بین‌المللی کار، درآمد زنان به طور متوسط ٢٠ درصد کمتر از مردان است، اگرچه این رقم در کشورهای مختلف وضوحا متفاوت است.

 علاوه بر این، یک نظرسنجی اخیر در بانکرت نشان داد که ۷۴ درصد از زنان در مقایسه با ۶۵درصد مردان، بە شدت نگران بروز رکود اقتصادی بالقوه هستند زیرا آمادگی مناسبی برای مقابله با آن ندارند.

علیرغم پیشرفت‌ چشمگیر در سال‌های اخیر،  زنان همچنان از لحاظ مالی نسبت به مردان آسیب‌پذیرترند و شکاف مداوم دستمزد جنسیتی، به ویژه برای زنان رنگین‌پوست و مادران، بر ظرفیت آنها برای انباشت ثروت تأثیرات منفی بسیاری می‌گذارد. این نابرابری همچنین توانایی آنها را در مدیریت هزینه، از موجودی کارت اعتباری گرفته تا وام‌های دانشجویی، به چالش می‌کشد.

لخا چاکرابورتی، استاد و اقتصاددان NIPFP، گفت:«رکود اقتصادی بر بازارهای کار نیز تأثیر بسزایی می‌گذارد. محدودیت امکان فعالیت و کسب مهارت می‌تواند ورود مجدد زنان به بازار کار را، پس از از دست‌دادن شغل به دلیل رکود اقتصادی، به تأخیر بیاندازد.»

هرچند مردان و زنان، هردو به دلیل طیفی از عوامل با مشکلات اقتصادی مخصوص به خود دست و پنجه نرم می‌کنند، اما همچنان پیامدهای دوگانه‌ی رکود اقتصادی برای زنان بیشتر است. به گفته‌ی لخا: «مردان و زنان در سطوح نامتقارن توسعه اجتماعی-اقتصادی قرار دارند. عوامل کلیدی می‌تواند این اختلاف را افزایش دهد، از جمله تفاوت در دسترسی و استفاده از آموزش، بهداشت، دستمزد و مشارکت نیروی کار.»

در مواقع ناامنی، زنان بیشتر تمایل نشان می‌دهند مسئولیت‌های مراقبتی را بر عهده بگیرند که می‌تواند مانع از توانایی آنها برای کار تمام وقت شود. علاوه بر این، شکاف دستمزد جنسیتی موجود، وضعیت را تشدید می‌کند، زیرا زنان حتی قبل از شروع رکود کمتر از مردان دستمزد دریافت می‌کنند. در نتیجه، رکود اقتصادی می‌تواند تأثیر نامتناسبی بر زنان داشته باشد، تاثیری که در نهایت «تبعیض» نام می‌گیرد.

شکاف اقتصادی مراقبت: دامن‌زدن به نابرابری‌های جنسیتی

 لخا چاکرابورتی گفت: «فقدان زیرساخت‌های «اقتصاد مراقبت»، عامل مهمی است که منجر به تفاوت‌های جنسیتی می‌شود. اقتصاد مراقبت شامل آن دسته از فعالیت‌هایی است که نیازهای جسمی، روانی و عاطفی بزرگسالان، کودکان، سالمندان، جوانان و افراد ناتوان را برطرف می‌کند. فقدان اقتصاد مراقبتی منجر به شکل‌گیری سیستم‌های حمایتی ناکافی برای مراقبت از کودکان، مراقبت از سالمندان و مسئولیت‌های خانگی شده است که به طور نامتناسبی بر وضعیت اقتصادی زنان تأثیر می‌گذارد.»

در نتیجه، چرخه‌ی نابرابری جنسیتی حفظ می‌شود و مانع رشد حرفه‌ای و استقلال مالی زنان می‌شود. پرداختن به شکاف اقتصاد مراقبت برای ایجاد جامعه‌ی عادلانه‌تری که به مردان و زنان اجازه می‌دهد به طور کامل در نیروی کار شرکت کرده و در عین حال مسئولیت‌های مهم مراقبتی پیش ببرند، ضروری است.

اثر امواج بحران: بار اضافی زنان در رکود

این بار اضافی ناشی از اثرات بحران گسترده است. زنان اغلب در دوره‌های نا‌امنی اقتصادی مسئولیت‌های اضافی را به دوش می‌کشند و اثرات آن می‌تواند پیامدهای طولانی مدتی بر زندگی آنها داشته باشد.

لخا در پایان گفت: «رکود بر امکانات مالی دولت تأثیر می‌گذارد و پیامدهای عمده‌ای بر رفاه زنان دارد. اگر دولت در دوران رکود، بودجه‌های اختصاص داده‌شده به خدمات بهداشتی را کاهش دهد، بار روی دوش زنان افزایش می‌یابد، زیرا انرژی مصرف‌شده توسط کادر درمان در بیمارستان، توسط ارائه‌دهندگان مراقبت در خانه جبران خواهد شد. بار کار دوگانه زنان در رکود افزایش می‌یابد زیرا گزینه‌های کمتری در بازار خدمات مراقبتی دارند.»

 او همچنین افزود: «خشونت علیه زنان در دوران رکود افزایش می‌یابد و نقش دستگاه‌های دولتی در حمایت از زنان در برابر این خشونت بسیار قابل‌توجه است.»

مرکز خبر