واحد پول ملی ایران طی یک دهه گذشته تقریبا ۹۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

مشاهدات از بازار غیررسمی حاکی از آن است که  نرخ فروش دلار امروز وارد کانال ۳۷ هزار تومان شده است. این در حالی ست که از ابتدای سال جاری تا آغاز اعتراضات مردمی و واکنش جمهوری اسلامی در سرکوب اعتراضات، نرخ دلار در بازار آزاد ایران به طور متوسط کمی بیشتر از ۳۰ هزار تومان بود. افت نرخ برابری ریال ایران در مقابل دلار آمریکا با ثبت رکورد جدید قیمتی در معاملات روز یکشنبه به بیش از ۴۰ درصد در سال جاری رسید.

هر دلار آمریکا امروز در بازار آزاد تهران تا ۳۷ هزار و ۳۷۰ تومان فروش رفت که نرخی بی‌سابقه محسوب می‌شود. هر یورو نیز با رکورد تاریخی جدیدی برای این ارز تا ۳۹ هزار و ۴۱۵ تومان در بازار تهران فروش رفت. 

به گزارش ایسنا، با توجه به اختلاف قیمت تقریبا ۱۵۰۰ تومانی نرخ دلار در صرافی‌ها و بازار آزاد همچنان تقاضا برای خرید و فروش ۲۰۰۰ دلار سهمیه‌ای وجود دارد و دلالان برای اجاره کارت ملی بدین منظور ارقام ۷۰۰ و ۸۰۰ هزار تومان را اعلام می‌کنند.

علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، روز جمعه درباره راهکارهای بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز، با اشاره به اینکه “تمام تلاشمان را برای مدیریت بازار ارز انجام می‌دهیم” گفته بود: “برای افرادی که از نوسانات نرخ ارز نگران هستند، ابزار گواهی ارزی در شعب بانک ملی عرضه شده است و این افراد می توانند دارایی خود را پوشش ریسک دهند.”

گفتنی ست پیشتر، رئیس کل بانک مرکزی ایران، وضعیت مطلوبی در تامین منابع ارزی در ماه‌های آینده پیش‌بینی کرده بود. علی صالح‌آبادی، نهم آذرماه، در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه منابع ارزی کشور رو به بهبود است، گفته بود:

وضعیت ما مستمرا بهبود می‌یابد. در آبان ماه نسبت به مهرماه، فروش های نفتی ما رشد بسیار قابل توجهی داشته است.حجم عرضه‌های ما در بازار نیما نسبت به گذشته گسترش پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌کنیم وضعیت مطلوبی در تامین منابع ارزی در ماه‌های آینده داشته باشیم.