بازاریان و کسبه خیابان امیرکبیر تهران در اعتراض به گرانی و تورم سرسام‌آور اعتصاب کردند. بازاریان خیابان امیرکبیر که اکثر آنها فروشندگان لوازم یدکی خودرو می‌باشند نسبت به کاهش قدرت خرید مردم و کم شدن درآمد‌شان، دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. آنها شعار می‌دادند: «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم.» این اعتصاب و راهپیمایی در روز شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۱ برگزار گردید. آنها ضمن دعوت سایر بازار به شرکت در اعتصاب شعار می‌دادند: «بازاری با غیرت حمایت حمایت». کسبه پاساژ کاشانی و خیابان امیرکبیر همچنین در خیابانهای اطراف اقدام به راهپیمایی کردند..

اعتراض کسبه خیابان امیرکبیر همزمان با اعتراض و راهپیمایی، صنف لوازم یدکی تهران در خیابان اکباتان بود. این راهپیمایی‌ها در اعتراض به مالیات‌های نجومی می‌باشد

تجمع کسبه خیابان امیرکبیر تهران در اعتراض به شیوه جدید ممیزی مالیات می‌باشد. بازاریان این شیوع اخذ مالیات را خلاف عرف و غیر قانونی می‌دانند. آنها با توجه به پایین آمدن قدرت خرید مردم و کاهش درآمد خواهان کاهش مالیات‌های نجومی هستند.

خیز گرانی و کاهش قدرت خرید مردم

با افزایش قیمت دلار، خیز دوباره گرانی و تورم میزان خرید مردم را بشدت کاهش داده است. کاهش قدرت خرید و تضعیف معیشت خانواده‌ها تاثیرات منفی خود را بر حوزه تجارت و تولید نیز خواهد گذاشت.

بیش از یک ماه از جهش قیمت می‌گذرد؛ اما تاثیر آن بر بازار فروش کالاهای اساسی چشمگیر بوده است. به دلیل اقتصاد بیمار در ایران کاهش تقاضا و خرید مواد غذایی نه تنها به کاهش قیمت‌ها منجر نمی‌شود؛ بلکه در گام بعد باید انتظار افزایش قیمت‌ها را نیز داشته باشیم. با کاهش قابل ملاحظه تقاضا، به مرور صنایع به کاهش عرضه روی خواهند آورد. اولین گام آن بیکار شدن بیشتر کارگران و ورشکستگی اقتصادی مغازه‌داران است. گام بعد افزایش قیمت‌ها، به دلیل بالا رفتن هزینه‌ها خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.