در حالی که اعتراضات مردمی در ایران همچنیان ادامه دارد، محسن محمودی، رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: «هیچ مسئولی در هیچ جایگاهی حق عقب نشینی در حوزه حجاب ندارد و کوتاهی در این حوزه خیانت است.»

محمودی مدعی شد که «بهاییت بر علیه حجاب فعال است» و «دشمنان کور خوانده‌اند که بتوانند حجاب فاطمی را از بانوان این سرزمین بگیرند.»

در روزهای آغازین پس از مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، اعتراض‌ها به این نیروی انتظامی افزایش یافت، اما در روزهای اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی بار دیگر بر ضرورت فعالیت گشت ارشاد تاکید می‌کنند.

بنا بر گفته های یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، از چهار نماینده مجلس به دلیل موضع‌گیری‌شان درباره جان باختن مهسا امینی و گشت ارشاد شکایت کرده است.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در پیامی که در کانال تلگرام وی منتشر شد، تصریح کرد که حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، چندروز قبل باارسال نامه ای به مجلس، از چهار نماینده مجلس اعلام شکایت کرده است.

پیشتر معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس با تاکید بر اینکه «گشت ارشاد باعث روگردانی مردم از حجاب شده است» از تدوین طرحی در بهارستان خبر داد که جلوی آزارهای گشت ارشاد را می گیرد.

او گفت: گشت ارشاد، هیچ محمل قانونی ندارد و مشخص نیست مبتنی بر کدام ردیف قانونی این گشت‌ها فعالیت می‌کنند. تنها قانون حجاب وجود دارد که در آن اشاره‌ای به گشت ارشاد نشده است.

چند نفر از روحانیون نیز با انتشار بیانیه‌هایی مخالف خود را با گشت ارشاد اعلام کردند، اما پس از سرکوب گسترده اعتراضات، برخی مراجع تقلید از نیروی انتظامی تشکر کردند.

RFI