زخمی شدن دو تن از کولبران در ارتفاعات خوی و ربوده شدن ۱۹ کولبر در مرز چالدران

زخمی شدن دو کولبر در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارتفاعات خوی

شامگاه شنبه ۱۴ دی ماه ۹۸، نیروهای نظامی در ارتفاعات روستای بلجوک، بخش قطور از توابع شهرستان خوی دسته‌ای از کولبران را به کمین انداخته وبه سوی آنان آتش گشودند. در جریان تیراندازی ماموران نظامی دست‌کم دو کولبر زخمی شدند.

یکی از کولبران که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، ضمن تأیید این خبر، اعلام کرد که در نتیجه تیراندازی این نیروها دو کولبر به نام‌های بهنام علیزاده ۲۰ ساله و علی یوسفی ۲۵ ساله به شدت زخمی شدند.

نیروهای مسلح در ارتفاعات کوهستان گربران واقع در مرزهای ترکیه و از فاصله‌ای نزدیک به سوی این کولبران آتش گشوده‌اند. این دو کولبر جهت مداوا به مراکز درمانی شهرستان خوی منتقل شدند.

۱۹ کولبر توسط نیروهای مسلح مرزی ربوده شدند

در خبر دیگر آمده است که در جریان یک شبیخون که شنبه شب ۱۴ دی ماه ۹۸ توسط نیروهای هنگ مرزی چالدران در روستای عمو خانزا روی داد، ۱۹ کولبر دستگیر و اسیر شدند.

این کولبران که قرار است تحویل دادگاه شوند، تا لحظه انتشار این خبر در اسارت هنگ مرزی هستند.

طی سال گذشته میلادی دست‌کم ۲۶۳ کولبر و کاسبکار در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه، کشته و یا زخمی شده‌اند که بیشتر آنها با شلیک مستقیم نیروهای نظامی جان‌باخته و یا زخمی شده‌اند.

بهمن و سرمازدگی، رفتن روی مین، سقوط از کوه و ارتفاع و سایر موارد از جمله عواملی هستند که باعث جان‌باختن و یا زخمی شدن کولبران گردیده است.

ار مجموع کولبرانی که طی سال گذشته میلادی با شلیک مستقیم نیروهای نظامی قربانی شده‌اند، سن هشت نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال بوده که ۷ نفر از آنها جانشان را از دست داده‌اند. ۶ کودک کولبر با شلیک مستقیم نیروهای مسلح کشته یا زخمی شده‌اند و ۲ کولبر نیز در اثر سرمازدگی جان‌شان را از دست دادند.

Share: