زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی همزمان با کشف جسد سه کولبر دیگر

خبرگزاری هرانا روز دوشنبه ۶ بهمن‌ماه، جسد ۳ کولبر در مناطق مرزی شهرستان ارومیه کشف شد. این کولبران چندی پیش به همراه دو کولبر دیگر بر اثر سقوط بهمن مفقود شده بودند. بنا بر خبری دیگر، طی روز جاری، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود واقع در استان کرمانشاه، یک کولبر زخمی شد.

امروز دوشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۹، جسد سه کولبر مفقود شده در مناطق مرزی شهرستان ارومیه کشف شد.

 بر اساس این گزارش، هویت این کولبران که همگی آنها اهل روستای کوران از توابع منطقه صومای برادوست شهرستان ارومیه هستند، متین اصلانی، بلین احمدی و مولایی خدایی، عنوان شده است.

اجساد این کولبران که روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه ۹۹،بر اثر سقوط بهمن مفقود شده بودند، با تلاش ساکنین منطقه پس از گذشت ۸ روز کشف شده است. همزمان تلاش و جستجو برای کشف دو جسد دیگر به نام های یاور اصلانی و یاور خدایی ادامه دارد.

همچنین طی روز جاری یک کولبر دیگر نیز با هویت امیر ویسی، ۳۰ ساله، اهل روستای جوجار از توابع شهرستان ثلاث باباجانی، در مناطق مرزی نوسود، با شلیک مستقیم نیروهای نظامی زخمی شد.

این کولبر از ناحیه سینه زخمی و جهت مداوا به یکی از مراکز درمانی در شهرستان پاوه منتقل شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

Share: