طی دو روز گذشته ۵ کولبر بر اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی و سقوط از ارتفاع زخمی شدند. ۲ تن از این کولبران در مرز نوسود هدف مستقیم شلیک قرار گرفته که به‌شدت زخمی شدند. دو کولبر نیز بر اثر شلیک تفنگ ساچمه‌ای از ناحیه صورت و پشت هدف شلیک قرار گرفته و زخمی شدند. در همه موارد ذکر شده، این نیروها به قصد کشتن و زخمی کردن کولبران به سوی آنها شلیک کردند. نیروهای مزبور با کمین‌گذاری در مسیر حرکت کـولبران آنها را هدف قرار دادند. شلیک به کـولبـران با چراغ سبز بالاترین مقام‌های قضایی و امنیتی به قصد ایجاد ترس و وحشت در بین مردم کردستان و کـولبران انجام می‌شود.

به گزارش کردپا، روز سه‌شنبه ۲۴ اسفندماه ۱۴۰۰، بر اثر شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی در مرز نوسود، ۲ کولبر به‌نام‌های «سعید خسروی» و «مختار شاه مرادی» اهل شهرستان ثلاث باباجانی زخمی شدند.

دو کولبر زخمی توسط سایر کـولبران و مردم محلی جهت درمان به بیمارستانی در جوانرود منتقل شدند.

زخمی شدن دو کـولبر در مرز نوسود

همچنین به گزارش منابع خبری کردستان، شب دوشنبه ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۰،  بر اثر شلیک نیروهای مرزبانی رژیم به سمت کـولبران دو کـولبر اهل روستای شبانکاره از توابع روانسر و دوریسان پاوه با گلوله‌های ساچمه‌ای زخمی شدند.

نام یکی از کولبران الفت عابدینی ساکن شبانکاره، پدر دو فرزند عنوان شده است.

بامداد روز یکشنبه ۲۲ اسفندماه نیز یک کـولبر به نام  «ابوبکر مرادی» ساکن روستای «نیمه‌کاره (میرآباد)» از توابع شهرستان ثلاث باباجانی بر اثر سقوط از ارتفاع زخمی شد.

ابوبکر برای پرهیز از مواجه شدن با نیروهای مرزی و تهدید شلیک، از مسیرهای سخت کوهستانی عبور می‌کرد.

این کولبـر بر اثر شدت جراحات وارده توسط سایر کولبـران به یکی از مراکز درمانی منتقل شد.

موارد زیادی عبور از مناطق ناشناخته و خطرناک کوهستانی موجب کشته یا زخمی شدن بسیار از کـولبران شده است.

در سال میلادی ۲۰۲۲، طی ماه ژانویه ۱۸ کـولبر و کاسبکار در حین کـولبری کشته و زخمی و مفقود شده‌اند. این آمار گوشه‌ای از آمار رسانه‌ای شده را در بر می‌گیرد. در سال گذشته میلادی، حداقل ۲۱۵ کـولبر در مناطق مرزی غرب کشور کشته و زخمی شده‌اند. ۶ تن از این کـولبران زیر ۱۸ سال سن داشتند. بیشترین آمار کـولبر و کاسبکار قربانی، مربوط به استان کردستان بود. تعداد کـولبران قربانی در این استان در آن سال نزدیک به ۱۱۰ نفر اعلام شده بود.