زلزله بامداد شنبه هرمزگان، ۸۰ خانه تخریب و آب ده روستا قطع شد

درحالی که تا ساعتی پس از وقوع زلزله بامداد شنبه در هرمزگان مقام‌های محلی این زلزله را بدون خسارت عنوان کرده بودند، فریدون همتی، استاندار هرمزگان، صبح شنبه اعلام کرد که دست‌کم ۸۰ خانه روستایی تخریب شده‌اند، خساراتی به سیستم آبرسانی و برق‌رسانی منطقه وارد شده، و دست‌کم یک نفر نیز مصدوم شده است.

همزمان هلال احمر هرمزگان اعلام کرد که نیروهای این سازمان اقدام به اسکان اضطراری ۱۲۰ نفر از زلزله زدگان کرده‌اند و ۳۰ دستگاه چادر و ۶۰ تخته موکت و ۱۶۰ تخته پتو را در میان زلزله‌زدگان روستاهای این منطقه توزیع کرده‌اند.

ساعت یک و یک دقیقه بامداد شنبه ۲۷ دی ماه زلزله‌ای به بزرگی ۵/۵ مناطقی از استان هرمزگان را لرزاند. مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را ۲۸ كيلومتری بندر كنگ و ۳۵ کیلومتری بندر لنگه در عمق ۱۹ کیلومتری عمق آب‌های خلیج فارس اعلام کرد.

سه ساعت پس از وقوع این زلزله، مهرداد حسن‌زاده، مدیرکل بحران استانداری هرمزگان گفت که «با گذشت چند ساعت از زلزله، تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است و با توجه به اینکه کانون زلزله در دریا و عمق زیاد بوده، خسارت مالی در حد ترک خوردگی دیوارهای قدیمی برخی منازل و اماکن بوده است».

این درحالی است که صبح شنبه و چندین ساعت پس از وقوع زلزله، فریدون همتی، استاندار هرمزگان گفت که درپی زلزله ۵/۵ هرمزگان، تاکنون خسارت به حدود ۸۰ واحد روستایی با ۲۰ تا ۸۰ درصد خرابی گزارش شده است.

به گفته همتی همچنین مصدومیت دست‌کم یک نفر گزارش شده و خساراتی نیز به سیستم آبرسانی و برق‌رسانی وارد شده است.

استاندار هرمزگان اضافه کرد که زلزله بامداد شنبه همچنین سبب قطعی آب در حدود ۱۰ روستا در منطقه دژگان شده است. او گفت که چاه‌های آب‌ شیرین‌‌کن دژگان دچار ریزش شده‌اند که با پیگیری مدیریت بحران، نیرو‌های فنی و بهره‌برداری به منطقه اعزام و مقرر شده تا تمهیدات لازم جهت آب‌رسانی سیار صورت گیرد.

به گفته همتی، زلزله همچنین خساراتی به بخشی از شبکه برق سایه خوش بندرلنگه وارد کرده است که با پیگیری صورت گرفته، نیرو‌های فنی و بهره‌برداری به منطقه اعزام شدند و مشکل مرتفع شده است.

همزمان جمعیت هلال احمر اعلام کرد که در محدوده وقوع زلزله به بزرگی ۵/۵ در هرمزگان، ۳۷ روستا مشتمل بر ۶ هزار ۵۵۳ خانوار و با جمعیتی بالغ بر ۲۵ هزارو ۳۵۲ نفر زندگی می‌کنند و امدادرسانی در این منطقه همچنان ادامه دارد.

Share: