زندان ارومیه؛ اعتصاب غذای کامران درویشی همزمان با پایان اعتصاب محمد پیش بین 

کامران درویشی، زندانی سیاسی زندان ارومیه، از روز سه شنبه دست به اعتصاب غذا زده و پس از یک روز با دوختن لب هایش این اقدام را ادامه داده است. اعتصاب غذای آقای درویشی در اعتراض به عدم موافقت با درخواست آزادی مشروط وی صورت گرفته است. از سوی دیگر محمد پیش بین، دیگر زندانی این زندان پس از ۱۷ روز با وعده مساعد مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان داده است. این زندانی اهل شهرستان بوکان در اعتراض به مخالفت با انتقال وی به زندان محل سکونتش دست به اعتصاب غذا زده بود.

روز سه شنبه ۲۲ مردادماه ۹۸، کامران درویشی زندانی سیاسی زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زده است.

این زندانی یک روز پس از اعلام اعتصاب غذا با دوختن لب هایش به اعتراض خود ادامه داده است. اعتصاب غذای این زندانی در اعتراض به عدم موافقت مسئولین با درخواست آزادی مشروط وی صورت گرفته است.

کامران درویشی، از اهالی ارومیه در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر شد، او پس از محاکمه توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه که دوره محکومیت ۵ ساله خود را می‌گذراند، در فروردین ماه سال جاری نیز به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی این شهر منتقل و با گشایش پرونده‌ای جدید، اتهامات “اخلال در نظم زندان” و “توهین به مقدسات” به وی تفهیم شده بود. گفتنی است این پرونده سازی با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت وی در اعتصاب گسترده زندانیان و درگیری‌های مهرماه سال گذشته در زندان ارومیه صورت گرفته است.

از سوی دیگر محمد پیش بین، زندانی زندانی سنی مذهب در زندان ارومیه پس از ۱۷ روز با وعده مساعد مسئولین نسبت به رسیدگی به خواسته هایش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

این زندانی اهل شهرستان بوکان در تاریخ ۹ مردادماه، در اعتراض به مخالفت با انتقال وی به زندان محل سکونتش دست به اعتصاب غذا زده بود.

محمد پیشبین در فرودین ماه ۹۷ به اتهام “ارتباط با گروه‌های سلفی” بازداشت و سپس توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی مدت ۸ ماه است که در بند سیاسی زندان ارومیه تحمل حبس می‌کند.

لازم به ذکر است چهار زندانی دیگر نیز در این زندان با گذشت بیش از ۲۵ روز کماکان در اعتصاب غذا هستند. “بشیر پیرماوانه” و “رحمی تورگوت” روز دوشنبه ۳۱ تیرماه در اعتراض به مخالفت مسئولین زندان با درخواست های آنان مبنی بر اعزام به مرخصی و آزادی مشروط، و “مصطفی سبزی” و “قادر سلیمی” از روز سه شنبه ۱ مردادماه با طرح مطالبات جداگانه ای مبنی بر استیفای حقوقشان دست به اعتصاب غذا زده ند.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می زنند. بسیاری از این اعتصاب ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی های بلندمدت بوده است.

Share: