زندان دستگرد اصفهان؛ افزایش شمار اعدام شدگان روز چهارشنبه به ۳ تن

دو زندانی دیگر که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، سحرگاه چهارشنبه ۷ مهر، در زندان دستگرد اصفهان اعدام شده اند. با احتساب این دو زندانی، شمار زندانیان اعدام شده در روز چهارشنبه در این زندان، تاکنون به ۳ تن رسیده است. هرانا پیش از این از اعدام یک زندانی دیگر در این زندان خبر داده بود.

هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه چهارشنبه ۷ مهرماه ۱۴۰۰، دو زندانی دیگر در زندان دستگرد اصفهان اعدام شده اند.

هرانا روز چهارشنبه ۷ مهرماه، از اعدام دستکم یک زندانی دیگر با هویت عباسقلی صالحی در این زندان خبر داده بود.

هویت دو زندانی دیگر که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت و سپس توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند، محمد برآهویی، تبعه کشور افغانستان و همچنین حمید شهسنایی عنوان شده است.

آقای برآهویی ۹ سال گذشته را در زندان سپری کرده است.

در این گزارش آمده است: این زندانیان روز دوشنبه ۵ مهر ماه، در یک گروه چند نفری جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند که اجرای حکم سه زندانی دیگر با اتهامات مرتبط با مواد مخدر و همچنین قتل، به دلایل نامعلومی به تعویق افتاده است.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

Share: