خبرگزاری هرانا – اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان علیرغم گذشت بیش از سه ماه از دستور پزشک بهداری زندان مبنی بر اعزام به مرخصی درمانی، از رسیدگی مناسب پزشکی و اعزام به مرخصی محروم مانده است. آقای عبدی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان کچویی کرج دوران محکومیت خود را سپری میکند.

اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان در حال تحمل دوران محکومیت خود در بند نظامی زندان کچویی کرج است.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت آقای عبدی به هرانا گفت: “آقای عبدی از مشکلات ریه و بیماری آسم رنج میبرد. همچنین به سندروم تونل کارپال، فشار خون و کمبود شدید کلسیم مبتلاست و بی حسی مزمن در ناحیه دست ها و پاها و زانودرد نیز او را آزار میدهد. او به دلیل این بیماری ها اردیبهشت امسال به پزشکی قانونی اعزام شده و باوجود دستور پزشک زندان و موافقت زندان و دادگستری کرج و گذشت بیش از سه ماه از این موضوع و پیگیری های خانواده، دادستانی تهران با این اعزام موافقت نکرده است.”

آقای عبدی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه در اعتراض به عدم پذیرش درخواست اعاده دادرسی خود و همچنین صدور احکام امنیتی برای فعالان صنفی، دست به اعتصاب غذا زد. در ششمین روز از اعتصاب غذای این زندانی، وی از زندان مرکزی کرج به زندان کچویی این شهر منتقل شد و نهایتا در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه به اعتصاب خود پایان داد. وی برخلاف رعایت اصل تفکیک جرائم به بند نظامی این زندان منتقل شد.

پیشتر یک منبع از وضعیت این زندانی هرانا گفته بود: «هیات نظارت عنوان کرده بود که در خوشبینانه ترین حالت، ارجاع پرونده اسماعیل عبدی به دیوان عالی کشور مستلزم سه سال زمان است؛ امری که اعتصاب غذای اسماعیل عبدی را در پی داشت. همچنین از روز چهارم اعتصاب، وی به مدت ۱۰ روز از حق برقراری تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم بود و اعمال این محرومیت ها به دستور دادستانی صورت گرفته بود.»

اسماعیل عبدی در تاریخ ششم تیرماه ۱۳۹۴ زمانی که برای پیگیری علت ممنوع الخروج بودن خود به دادسرای اوین مراجعه کرده بود پس از ساعت ها بازجویی، بازداشت شد. وی پس از گذشت ۶ ماه از بازداشت در اسفندماه همان سال توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به شش سال حبس که ۵ سال از آن قابل اجرا بود، محکوم شد.

این معلم زندانی در تیر ماه سال ۱۳۹۰ با استناد به ماده ۵۰۰ (تبلیغ علیه نظام) و ۵۰۵ (ارتباط با دول متخاصم)، به ده سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده بود. اردیبهشت‌ماه ۹۹ حسین تاج وکیل مدافع آقای عبدی، از ابلاغ مجدد حکم ۱۰ سال حبس تعلیقی برای موکلش خبر داد.

اسماعیل عبدی در حالیکه ماه های پایانی دوران محکومیت ۵ سال زندان خود از بابت پرونده پیشین را سپری می کرد، سال ۹۹ با اجرای حکمی مواجه شد که در سال ۹۰ صادر و به حالت تعلیق در آمده بود.

آقای عبدی که در تاریخ ۲۳ اسفندماه ۹۹ بدون هماهنگی قبلی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود، شبانه به بهانه عدم صدور حکم انتقال توسط امین وزیری، دادیار ویژه زندانیان سیاسی به بازداشتگاه کلانتری کرج منتقل شد. اسماعیل عبدی صبح روز بعد با دستبند و پایند و در ماشین‌های انتقال زندانیان متهم به جرایم خشن به دادسرای کرج و نهایتا ساعت ۲۱:۳۰ همان روز به صورت موقت و تا زمان انتقال به زندان اوین بازگردانده شد؛ اما مجددا در تاریخ ۲۶ اسفندماه که به بهانه انتقال به زندان رجایی شهر کرج، از زندان اوین خارج شده بود، ابتدا به دادسرای کرج منتقل شده و شب را در بازداشتگاه یکی از کلانتری‌های کرج سپری کرده و نهایتا در تاریخ ۲۷ اسفند به زندان مرکزی کرج انتقال یافت.