این شنبه می تواند به یک روز تاریخی در انقلاب نوین ایران تبدیل شود. ده ها فراخوانی که در طول هفته منتشر شده، خبر از عزم مردم ایران برای ادامه ی خیزش انقلابی خود در این روز می دهد. از زنان تا جوانان، از دانشجویان تا کارگران، می خواهند این روز را به یک روز تاریخی دیگر تبدیل کنند. خواسته های مردم ایران مشخص است: «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه ای» و «جمهوری اسلامی نمی خواهیم» و البته شعار بزرگ و هویت دهنده ی این خیزش سراسری: «زن، زندگی، آزادی»!

علاوه بر خیابان های ایران، قرار است امروز در برلین پایتخت آلمان، شهری که به مبارزه و ایستادگی مشهور است، نیز اتفاق بزرگی بیفتد، ده ها هزار تن از ایرانیان و حتی غیر ایرانیان عازم برلین شده اند تا بزرگترین تظاهرات اعتراضی در خارج از کشور را علیه حکومت اسلامی تشکیل دهند. تظاهراتی که در نوع خود می تواند در جهان بی نظیر باشد. خیلی ها با این قید راهی برلین شده اند: فقط پشتیبانی، فقط حمایت، بدون هیچ ادعایی! قلب و مغز مبارزه در ایران است و در آن جا باید نسبت به سرنوشت و آینده ی این جنبش تصمیم گیری شود.

اخبار و گزارش های لحظه به لحظه ی سی و ششمین روز اعتراضات سراسری در ایران را در ادامه می خوانید:

آغاز اعتصاب در شهرهای کردستان: شهرهای کردستان ایران، قلب تپنده انقلاب، سی و ششمین روز اعتراضات سراسری را با اعتصاب های گسترده آغاز کرده اند. تا این لحظه تصاویر و گزارش هایی از شروع اعتصاب عمومی در سقز و سنندج، بانه، بوکان، مریوان، مهاباد، منتشر شده است.
در بازار گوهردشت کرج اعتصاب کامل در جریان است.

هفته ی «اتحاد و همبستگی خانه و مدرسه»: هفته ای که آغاز شده است قرار است هفته ی «اتحاد و همبستگی خانه و مدرسه» باشد. شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان در اطلاعیه ی شماره ی سه خود نوشته است: شورای هماهنگی به منظور جلوگیری از موج خشونت و سرکوب و کشتار دانش آموزان توسط نیروهای سرکوب اعم از نیروهای نظامی و شبه‌نظامی، لباس شخصی و مزدوران عاریتی، هفته‌ی جاری را هفته ی “اتحاد و همبستگی خانه و مدرسه” اعلام می کند. این تشکل سراسری فرهنگیان در این بیانیه راه کارهایی را برای هفته ی «اتحاد و همبستگی…» ارایه داده است. مشروح بیانیه ی شورای هماهنگی به طور جداگانه در اخبار روز منتشر شده است.

اراک: تظاهرات شبانه ی ضدحکومتی. تظاهرکنندگان شعار «زن، زندگی، آزادی» داده اند. در یک ویدئو نشان داده می شود که نیروهای سرکوب به سوی مردم تیراندازی کرده اند.

کرمانشاه: در شهرک تعاون تظاهرات شبانه با شعار مرگ بر دیکتاتور

اصفهان: در منطقه ی چهارباغ مردم تظاهرات کرده اند. صدای تیراندازی به گوش می رسد.

شیراز: دانش آموزان در خیابان تظاهرات کرده اند

محمدشهر کرج: راه بندان و تظاهرات ضدحکومتی.

رشت: در بلوار قلی پور راه بندان. صدای بوق اتوموبیل ها به گوش می رسد.

ارومیه: راه بندان و اعتراضات شبانه همراه با بوق خودروها در جریان است.

دزفول: در حوالی ساعت شش بعد از ظهر معترضان در خیابان شریعتی تظاهرات کرده اند. در فیلم دیگری جمعیت انبوهی در خیابان گرد آمده اند و صدای تیراندازی به گوش می رسد. در یک ویدئو فریاد «آزادی، آزادی، آزادی» از سوی معترضان به گوش می رسد. بنابر گزارش های بعدی تظاهرات در دزفول گسترده شده و ادامه دارد. تصاویر نشانده ی اعتراضات گسترده در شهر دزفول است.

تبریز: انبوهی از دانشجویان از دانشگاه بیرون امده و در خیابان دست به تظاهرات زده اند. در خیابان شهناز جوانان انقلابی در خیبان آتش روشن کرده و شعار داده اند: ما سربازان بابک هستیم، برای مرگ آماده ایم.

بوکان: تظاهرات ضدحکومتی همراه با بوق شدید خودروها در جریان است.

مهاباد: معترضان در سطح خیابان ها با روشن کردن آتش دست به سنگربندی زده اند. در برخی خیابان ها دود و آتش دیده می شود.

شاهین شهر اصفهان: با شعار «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» تظاهرات خیابانی صورت گرفته است. صورت گرفته است.

تهران: تظاهرات خیابانی توسط دانش آموزان آغاز شده که در خیابان حرکت می کنند و فریاد می زنند: مرگ بر دیکتاتور! در بازار چراغ برق تهران تظاهراتی با شعار کوبنده ی مرگ بر دیکتاتور صورت گرفته است. گزارش هایی از تظاهرات اعتراضی در باغ سپهسالار و لاله‌زار تهران نیز منتشر شده است. در لاله زار جوانان معترض شعار «مرگ بر دیکتاتور» داده و در وسط خیابان آتش روشن کرده اند. در نارمک تظاهرات با شعارهای ضدحکومتی برگزار شده است. در خیابان شریعتی با تاریک شدن هوا تظاهرات ضدحکومتی شکل گرفته است. در خیابان آزادی خانمی از میله ی تابلوهای خیابانی بالا رفته، روسری خود را برداشته و فریاد می زند: «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما». در صادقیه، بلوار فردوسی، زنان در خیابان تظاهرات کرده اند. در تهران پارس تظاهرات شبانه ی ضدحکومتی در جریان است. شعارهای مرگ بر دیکتاتور و سایر شعارهای ضد حکومتی بر فراز محلات تهران از جمله ولنجک، اکباتان طنین انداخته است. در سلسبیل زنان بدون حجاب تظاهرات شبانه کرده اند.

تهران خیابان شریعتی، ۳۰ شهریور

مشهد: تظاهرات خیابانی توسط دانش آموزان صورت گرفته است. گزارش ها از آغاز درگیری های خیابانی در مشهد خبر می دهند. یک ویدئو نیروهای سرکوبگر را نشان می دهد که به مردم حمله کرده اند. در خیابان کوثر اعتراض خیابانی شکل گرفته است. خبرهایی مبنی بر تیراندازی به سمت مردم منتشر شده است. یک ویدئوی ارسالی دیگر جمعیت تظاهرکننده را نشان می دهد که در خیابان حرکت می کنند و مسیر رفت و آمد اتوموبیل ها را سد کرده اند.

اهواز: دختران دانش آموز مدرسه ی فرزانگان در محوطه ی مدرسه تظاهرات کرده و شعار «زن زندگی آزادی» و «ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما» داده اند.

سنندج: تظاهرات خیابانی آغاز شده است. در این شهر دختران دانش آموز امروز هم در خیابان تظاهرات کرده اند. در نایسر انقلابیون با راهبندان، روشن کردن آتش و ایجاد مانع با سنگ راه ها را بسته اند. در شهرک بهاران تظاهرات، روشن کردن آتش و سنگربندی در خیابان صورت گیرد.

از مرودشت تصاویری منتشر شده است که نشان می دهد کامیون ها از حرکت باز ایستاده و اعتصاب کرده اند.

تبریز: کارگران شرکت شکلات‌سازی آیدین در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان دست از کار کشیده و تجمع اعتراضی برگزار کردند!

بجنورد: «شعار زن زندگی آزادی» در آسمان این شهر به پرواز در آمده است.

گروهی از خانواده های زندانیان سیاسی در برابر دادسری اوین تجمع کرده اند و می خواهند بدانند چه بر سر زندانیانشان آمده است. گزارشگر می گوید هیچ کس در این جا نیست که به مردم جواب بدهد.

اعتراضات در دانشگاه ها

تجمع دانشجویان دانشگاه مازندران در میدان نیمای این دانشگاه در حالی شکل گرفته که با برخورد شدید نیروهای حراست، بسیج و انجمن اسلامی این دانشگاه با دانشجویان معترض همراه است و با مقاومت دانشجویان معترض ادامه دارد.

دانشجویان دانشگاه شریف توانستند سلف را مختلط کنند و سپس پسرها تونلی درست کردند تا دختران برای ورود به سلف از آن بگذرند. ۳۰ مهر ۱۴۰۱

در دانشگاه بهشتی، دانشجویان توانستند علیرغم ممانعت حراست دانشگاه، سلف سرویس خود را آغاز کنند و دختران و پسران دانشجو در آن مشترکا حضور یابند. شعارهای امروز دانشجویان دانشگاه شریف در پشت درب های سالن البرز:زن زندگی آزادی، دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد، رئیسی کجایی؟ به ما ناهار ندادن، دانشجو داد بزن، حقتو فریاد بزن، آزادی، آزادی، آزادی، تا ناهارو نگیریم، آروم نمی‌گیریم!

دانشجویان محدودیت ها را می شکنند. سلف سرویس دانشکده ی علامه

اعتراضات دانشجویی در دانشگاه تهران (پردیس شمالی)، دانشکده ی فنی دانشگاه تهران (دانشجویان پا بر زمین می کوبند و شعار می دهند «به مادرم بگویید دیگر پسر ندارد)، دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی (با شعارهای ما همه مازندران، شریف اوین زاهدان؛ آزادی حق ماست، نیکا اسم رمز ماست؛ آزادی حق ماست، مهسا اسم رمز ماست؛ دانشجوی زندانی آزاد باید گردد؛ دانشگاه امنیتی نمی‌خوایم نمیخوایم؛ هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه)، دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شیراز، دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، (با شعار زن زندگی آزادی، ما تماشاگر نمی خوایم به ما محلق شوید)، دانشگاه تبریز، (ژن ژیان ئازادی؛ مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر)، دانشگاه جندی شاپور اهواز، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد (همخوانی اهنگ “از خون جوانان وطن لاله دمیده” و شعار “زن زندگی آزادی”)، دانشگاه اصفهان، دانشگاه یاسوج، دانشکده دندانپزشکی مشهد، دانشکده علوم پزشکی همدان (خس و خاشاک تویی، لایق این فاک تویی)، دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، دانشگاه امیر کبیر (علیرغم جو شدید امنیتی و سرکوب گسترده ی این دانشگاه با شعارهای: “این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت”، “زن زندگی آزادی”
“توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد” و همخوانی آهنگ “برای”) برگزار شده است.

تظاهرات دانشجویان دانشگاه تبریز در خیابان

بنا به گزارشات رسیده از جانب دانشجویان دانشگاه تهران، حراست دانشگاه پس از تجمع امروز دانشجویان در درب خروج دانشگاه کارت دانشجویان را چک کرده و کارت دانشجویی تعداد زیادی از دانشجویان را‌ ضبط کرده است. همچنین در ادامه‌ی این رفتار سرکوبگرانه، جمعی از دانشجویان را بازداشت و به ساختمان حفاظت فیزیکی منتقل کرده است. بنا به این اخبار، تعدادی ون نیز در خیابان ۱۶آذر مشرف به دانشگاه مستقر هستند.

در تجمع دانشجویان علوم پزشکی همدان، فضایی کاملا امنیتی در دانشگاه حکمفرماست و دانشجویان در دانشگاه محبوس گشته‌اند و امکان خروج از دانشگاه برایشان میسر نیست. همچنین در بیرون دانشگاه نیروهای یگان ویژه مستقر شده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار این ویدئو نوشته است: از تصاویر پربازدید امروز که رشد و بالندگی دانش‌آموزان و مطالبات مترقی آنان را نشان می‌دهد. ویدئو مربوط به دختران دانش‌آموز در تهران شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ است:

بازداشت ها، جان باختگان

خانم دکتر فاطمه مشهدی‌عباس استاد بخش پاتولوژی دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه شهید بهشتی روز دوشنبه ۲۷مهر بازداشت شده است. تا کنون از وضعیت و نهاد بازداشت کننده ایشان اطلاعاتی در دست نیست.

آیدا راستی قلاتی آوازخوان بهایی ۲۰ روز است بدون حق ملاقات و وکیل در زندان اوین است.

صبا کرد افشاری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین از برقراری تماس تلفنی با خانواده خود محروم و کارت تلفن وی ضبط شده است.

احمد طاهری، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفته است در تظاهرات روز گذشته ی زاهدان ۵۷ نفر از معترضان بازداشت شده اند. فعالان بلوچ شمار بازداشت‌شدگان را بیش از این تعداد می‌دانند.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان روز جمعه اعلام کرد که در مدت ۳۸ روز اعتراضات سراسری در نقاط مختلف ایران، هزاران نفر از جمله دست‌کم ۳۲۰ کودک زیر ۱۸ سال به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

خانواده عالیه مطلب‌زاده، زندانی ‌سیاسی که روز پنج‌شنبه از بند زنان زندان اوین به بیمارستان منتقل شد، از انتقال وی به محلی نامعلوم خبر داده‌اند.

آزاده دهقانی، مترجم و فیلمساز روز پنجشنبه ۲۱ مهر در ارتباط با اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد.

هاوار حق پرست نوجوان دانش‌آموز ۱۵ ساله از سوی نیروهای امنیتی در مهاباد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

سایر گزارش ها

روزنامه شرق چاپ تهران در توییتر خود خبر داده است که شبکه اجتماعی کلاب هاوس در ایران روی اینترنت خانگی هم فیلتر شده است. شرق می گوید «این پلتفرم پیش‌تر روی اینترنت سیار با اختلال همراه بود اما از روز گذشته در بستر اینترنت ثابت نیز امکان استفاده از آن نیست». در حال حاضر اینترنت ایران با اختلال شدید و قطعی گسترده همراه است. مقام های جمهوری اسلامی ایران می گویند این قطعی به دلیل مبارزه با اعتراضات است.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ مهر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را مسئول کشته شدن معترضان در زاهدان خواند.

علی دایی به یورونیوز گفته است: بیخود کردند اسم من را در درخواست حذف از جام جهانی آوردند. گفته می شود این کارزار از سوی مسیح علی نژاد به راه افتاده، علاوه بر نام علی دایی نام علی کریمی و مهدی مهدوی کیا هم در این فهرست دیده می شود که هنوز واکنشی نسبت به این «کارزار» صورت نداده اند.

غزل شجاعی (بازیگر) با انتشار یک تصویر بدون سری از خود کشف حجاب کرد. وی نوشت: من غزل شجاعی، خیلی ساده بخوام بگم؛  از هر فیلمی که از همین لحظه در جشنواره‌های دولتی باشه اعلام برائت می‌کنم. فکر می‌کنم‌ خیلی راحت و ساده گفتم‌! تصمیمم، تصمیمِ امروز و دیروز نیست. منی که جنون‌ سینما همه زندگیم به جنون و مغزم بود. منی که هیچ کاری(تاکید می‌کنم: هیچ کاری) به جز بازیگری بلد نیستم.! منی که می‌دونم شاید دیگه نه کار و نه درآمدی از سینما داشته باشم.!

حمایت ها و تحولات بین المللی

ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق کودکان و برنده جایزه صلح نوبل،‌ در پیامی ویدئویی با بیان حمایت خود از اعتراضات جاری در ایران گفت که اکنون «دختران و زنان جوان ایران در حال رهبری جنبشی آزادی‌خواه هستند» و همه زنان باید از حق انتخاب آزادانه برخوردار باشند.

درخواست تعطیلی مرکز اسلامی هامبورگ: شهردار هامبورگ گفته است قصد پایان دادن به فعالیت مرکز اسلامی هامبورگ را دارد. از مرکز اسلامی هامبورگ، به عنوان یکی از مهمترین موسسات اسلامی در آلمان نام برده می‌شود. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی رئیس این مرکز را انتخاب می‌کند.

اینترنت ماهواره ای: شبکه سی‌ان‌ان از قول مقامات آگاه گزارش داده است که کاخ سفید برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران با ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس‌ایکس وارد مذاکره شده است. سی‌ان‌ان می‌نویسد کاخ سفید به دنبال راه‌هایی است که بتواند از اعتراضات مردمی ایران حمایت کند و یکی از راه‌های مناسب، ارائه خدمات اینترنتی ماهواره‌ای است.