زندگی در گرمخانه ها در شرایط کرونایی

pastedGraphic.png

با افزایش تورم، گرانی و گسترش فقر در جامعه، بسیاری از مردم به کارتن‌خوابی و گورخوابی و استراحت در زیر پل‌ها و حاشیه‌های شهر روی آورده‌اند. شهرداری تهران تلاش نموده است با ساختن گرمخانه ها، برای افراد بی‌بضاعت محلی برای استراحت شبانه آنها تهیه نماید. خصوصا برای فصل‌های سرد پاییز و زمستان.

سیدمالک حسینی مدیرعامل سازمان رفاه، در یک گفتگوی مطبوعاتی روز ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۰، به موضوع گرمخانه ها در تهران پرداخت. وی با اشاره به عدم واکسیناسیون افراد بی‌خانمان گفت: «همزمان با شروع واکسیناسیون سراسری در کشور، ما دو دغدغه داشتیم. اول واکسیناسیون مددکاران. دوم واکسیناسیون افرادی که در گرمخانه ها بطور فشرده حضور دارند.»

مالک حسینی دلیل عدم واکسیناسیون افراد بی‌خانمان مانند کارتن‌خواب‌ها را نداشتن مدارک هویتی آنها عنوان نمود. وی گفت: «برخی از این افراد بیش از یک دهه است که در گرمخانه ها در تهران زندگی می‌کنند. سامان پیدا کردن این افراد و خروج‌شان از گرمخانه، از چالش‌های جدی ما است که تاکنون موفق به انجام آن نشده‌ایم. زیرا هیچ منبعی برای حمایت از چنین افرادی وجود ندارد. هر سال هم که می‌گذرد، بر تعداد این افراد افزوده می‌شود.»

فقط مددکاران گرمخانه ها واکسنیه شده‌اند

حسینی در ادامه گفتگوی خود اضافه کرد که در طی ۲۰ روز گذشته، واکسیناسیون مددکاران حاضر در گرمخانه‌ها در دستور کار قرار گرفت. به همت شهرداری تهران، واکسیناسیون افرادی که درگیر کرونا نبودند و یا به‌تازگی دوره درمان خود را گذرانده بودند انجام شد. اما متأسفانه مددکاران هیچوقت در اولویت وزارت بهداشت قرار ندارند. چه در مورد واکسن آنفولانزا و چه در مورد واکسن کرونا.

نداشتن مدارک هویتی، سد راه واکسیناسیون افراد بی‌خانمان

مدیرعامل سازمان رفاه در ادامه گفتگوی خود به موضوع واکسیناسیون افراد بی‌خانمان و چالش‌های موجود در این زمینه پرداخت. وی گفت: «دلیل اصلی در اولویت قرار نگرفتن چنین افرادی، نداشتن مدارک هویتی است. این افراد جز ما کسی را ندارند و بدلیل حضورشان در اجتماع، باید که واکسیناسیون آنها در اولویت قرار گیرد.»

با شروع فصل پاییز و شب‌های سرد آن، مراجعه به گرمخانه ها بیشتر و بیشتر خواهد شد. در چنین ایامی که آمار قربانیان کرونا هنوز سه رقمی است، باید که برای واکسیناسیون افراد بی‌خانمان اقدامی عاجل صورت گیرد. دولت و شهرداری تاکنون به این قشر از جامعه بی‌توجه بوده و آنان را بحال خود رها کرده است. اکنون ضرورت مقابله با گسترش کرونا ایجاب می‌کند که در شرایط کنونی بیش از گذشته به موضوع واکسیناسیون افراد بی‌سرپناه توجه شود.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *