زنگ خطر قطعی برق صنایع در تابستان

با کمبود بارندگی در سال گذشته، زنگ خطر قطعی برق صنایع در تابستان به صدا درآمده است.

رئیس مرکز خشکسالی، در گفتگویی با رسانه ها از کاهش ۳۲ درصدی بارندگی در کشور خبر داد و گفت: «در برخی استان‌ها با کمبود بارش و خشکسالی شدید روبرو هستیم… مدل‌ها نشان می‌دهد که کمبود بارش در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و هرمزگان تا پایان سال آبی تداوم می‌یابد.»

این خبر به  معنی کم شدن میزان تولید برق در کشور است که تاثیر مستقیم آن بروی واحدهای صنعتی است. واحدهای صنعتی و به تبع آن کارگران شاغل در این واحدها، اولین قربانیان قطعی برق صنایع در تابستان هستند. عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن و تجارت در این رابطه میگوید: «واحد‌های صنعتی چه در شهرک‌های صنعتی مستقر باشند و چه در جایی بیرون از آن فعال باشند همیشه برای شرکت‌های برق و گاز در دوران پیک مصرف انرژی، حکم مرغ عزا و عروسی را داشته‌اند و راحت سرشان بریده می‌شود؛ هر زمستان یا تابستان که به دلیل نوسانات دمای هوا، مصرف برق و گاز دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی افزایش می‌یابد قطع برق مشترکان صنعتی، اولین و رایج‌ترین راهکاری است که به عقل متولیان تامین انرژی رسیده است.»

قطـعی بـرق صنایع مابه‌ازای مصرف بالای مزارع بیت کوین

قطعی برق، خسارت قابل ملاحظه‌ای به تولید کنندگان وارد میکند. از دور خارج شدن مواد اولیه و یا استفاده از ژنراتور باعث افزایش هزینه های تولید خواهد شد و بطور غیر مستقیم ضرر کننده اصلی آن مصرف کنندگان هستند که با کاهش نامتعارف عرضه کالا و یا گران شدن بهای آن در بازار مواجه میشوند.

این درحال است که زمستان گذشته افشا شد که مزرعه‌های بیت کوین به تعداد بالا در مناطق مختلف کشور در حال کار هستند. در همان زمان فاش شد که در راستای امتیازات کلانی که از سوی حاکمیت، از سرمایه عمومی مردم، به دولت چین داده می‌شود، گروهی از اتباع چین نیز در مناطق مرکزی کشور، تعدادی مزرعه بیت کوین راه‌اندازی کرده و با برق رایگان به استخراج بیت کوین اشتغال دارند. بنابه گفته کارشناسان، تولید هر بیت کوین معادل مصرف ۲۴ سال یک خانوار است. اما بدلیل اینکه عوامل حکومتی جز اولین سودبران این موضوع هستند تولید آن علیرغم مصرف بالای انرژی ادامه دارد.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *