سازمان بهداشت جهانی از کمبود تجهیزات ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا خبر داد

سازمان بهداشت جهانی از کمبود تجهیزات حفاظتی پزشکی برای مقابله ویروس کرونا خبر داده و ایران مقادیری ماسک به چین اهدا کرده است.

به گزارش بی بی سی، این سازمان در اطلاعیه‌ای در روز جمعه، ۱۸ بهمن (۷ فوریه) گفته است که ابعاد شیوع این ویروس در چین و سایر کشورهای جهان باعث افزایش نیاز به وسایل جلوگیری از انتقال آن به خصوص به پزشکان و سایر کارکنان بهداشتی شده است.

سازمان بهداشت جهانی گفته است که می‌کوشد تا امکان افزایش تولید اقلامی مانند ماسک، دستکش و لباس محافظ پزشکی را فراهم آورد.

پیشتر، شرکت فاکسکان چین، که تولید کننده قطعات الکترونیکی است، اعلام کرده است که بخشی از امکانات تولیدی خود را به ساخت ماسک پزشکی اختصاص می‌دهد تا به کاهش کمبود موجود کمک کند.

هدف شرکت این است که تا پایان ماه جاری روزانه دو میلیون ماسک در کارخانه خود در منطقه شنزن تولید کند. یک کارخانه چینی وابسته به شرکت خودروسازی آمریکایی جنرال موتور هم گفته است که بخشی از ظرفیت تولید خود را به ساخت ماسک پزشکی اختصاص می‌دهد.

در ایران، وزارت بهداشت اعلام کرده است که یک میلیون ماسک از طریق هلال احمر به کشور چین اهدا شده است. این وزارتخانه کمبود ماسک در مراکز درمانی ایران را تکذیب کرده اما گفته است که به خاطر شرایط کنونی، صادرات ماسک توسط بخش خصوصی ممنوع شده است.

سازمان بهداشت جهانی همچنین از وزیران بهداشت تمامی کشورهای جهان خواسته است تا اطلاعات مربوط به وضعیت کشورشان در ارتباط با این بیماری را به طور دقیق در اختیار این سازمان قرار دهند.

دولت چین تاکنون ابتلای بیش از بیست و هشت هزار نفر به بیماری ناشی از ویروس کرونا و مرگ حدود ششصد و چهل نفر را تایید کرده است.

مواردی از ابتلای به این بیماری در کشورهای دیگر هم مشاهده شده است و روز جمعه، مقامات بهداشتی بریتانیا ابتلای یک نفر به این بیماری را تایید کردند. این شخص به چین سفر کرده بود.

تلفات ویروس کرونا تا کنون کمابیش به چین و به خصوص شهر ووهان، محل اولیه ظهور این بیماری منحصر مانده و تنها دو مورد مرگ از هنگ‌کنگ و فیلیپین گزارش شده است. در هنگ‌کنگ، مخالفان دولت خواستار مسدود شدن مرز با چین شده‌اند.

بسیاری از کشورها مسافران بازگشتی از چین و افراد مظنون به ابتلای به این بیماری را در قرنطینه قرار داده‌اند. از جمله حدود سه هزار و هفتصد مسافر و خدمه کشتی تفریحی پرنسس دیاموند در داخل کشتی قرنطینه شده و اجازه خروج ندارند. این کشتی که اخیرا در چین بوده، در بندر یوکوهاما ژاپن لنگر انداخته و ابتلای ۶۱ تن از سرنشینان آن به ویرس کرونا تایید شده است.

در خبری دیگر در همین زمینه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با رئیس جمهوری چین در مورد شیوع ویروس کرونا با او گفتگو کرده است. ترامپ گفته است که دولت چین بر اوضاع مسلط است و هر آنچه را که در توان دارد برای مقابله با این بیماری به کار می‌گیرد.

Share: