سازمان جهانی بهداشت: ادامه افزایش میزان همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان نگران کننده است

ایالات متحده آمریکا و برزیل، بر اساس آخرین آمار جهانی، بیشترین تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در میان ۱۹۶ کشور جهان را به خود اختصاص دادند. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان به ۹ میلیون نفر نزدیک می‌شود. بیش از ۴۶۶ هزار نفر در سراسر جهان تاکنون جان خود را بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند. سازمان جهانی بهداشت، روز دوشنبه دوم تیر/۲۲ ژوئن، نسبت به «ادامه‌ی شدت میزان همه‌گیری» ویروس کرونا در سراسر جهان ابراز نگرانی کرد. 

سازمان جهانی بهداشت، روز دوشنبه دوم تیر/۲۲ ژوئن، اعلام کرد: همه‌گیری کووید ۱۹ با شدت در سراسر جهان رو به افزایش است. حدود ۹ میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شدند.

تدروس آدنوم، رییس سازمان جهانی بهداشت، در جریان یک نشست ویدئویی، با بیان اینکه «طی هشت روز گذشته بیش از یک میلیون مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان به ثبت رسیده است»، نسبت به ادامه افزایش همه‌گیری (پاندمی) کووید ۱۹ در جهان ابراز نگرانی نمود.

تدروس آدنوم افزود: «همه ما می‌دانیم که همه‌گیری (ویروس کرونا) بیش از یک بحران بهداشتی و یک بحران اقتصادی و اجتماعی و در برخی از کشورهای به یک بحران سیاسی تبدیل شده است.

نگرانی رییس سازمان جهانی بهداشت در حالی عنوان می‌شود که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان به ۹ میلیون نفر نزدیک می‌شود.

همزمان بسیاری از کشورهای جهان از تدابیر سخت‌گیرانه برای مقابله با کاهش شیوع کاسته‌اند. در بسیاری از کشورهای جهان از جمله فرانسه و اسپانیا اقدامات سختگیرانه کاهش یافته و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی از سرگرفته شده است.

سازمان جهانی بهداشت، از ورود کشورها به مرحله کاهش شدید تدابیر سخت‌گیرانه ابراز نگرانی کرده و از آن با عنوان فاز «خطرناک» یاد کرده است.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت، با وجود لزوم خروج از قرنطینه و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی، این ویروس خطرناک به گسترش در جهان ادامه داده و همچنان «مرگبار» است.

ایالات متحده آمریکا و برزیل، داغدارترین کشورهای جهان

ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد مبتلایان و جانباختگان در اثر ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر جهان را تاکنون به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرین آمار بیش از ۱۱۹ هزار و ۷۱۹ نفر تاکنون بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. بیش از ۲ میلیون و ۲۵۵ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شدند.

پس از ایالات متحده آمریکا، برزیل، بیشترین قربانی بر اثر شیوع ویروس کرونا را به ثبت رسانده است. بیش از یک میلیون نفر در این کشور به کووید ۱۹ مبتلا شده و حدود ۵۰ هزار نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

قرقیزستان، افزایش آمار مبتلایان پس از رفع قرنطینه

در قرقیزستان از حدود یک ماه پیش از میزان تدابیر سخت‌گیرانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا کاسته شد، اما بر اساس آمار رسمی روز دوشنبه ۲۲ ژوئن، شمار مبتلایان به ویروس کرونا به بالاترین میزان از زمان آغاز همه‌گیری این ویروس رسیده است. دست‌کم ۲۰۵ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور کوچک آسیایی در تنها در ۲۴ ساعت اخیر به ثبت رسیده است.

شهردار شهر بیشکک، پایتخت قرقیزستان، هم اعلام کرد که به کووید ۱۹ مبتلا شده است.

بسیاری از شهروندان این کشور بر روی شبکه‌های اجتماعی از مشاهده علائم بیماری کووید ۱۹ خبر دادند در عین حال تاکید کردند که دسترسی به انجام آزمایش برای تشخیص دقیق بیماری برای آنان فراهم نیست.

در دیگر کشورهای منطقه آسیای میانه از جمله قزاقستان و آذربایجان هم نسبت به ادامه افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ ابراز نگرانی شده است. دولت آذربایجان به مدت یک هفته تا روز اول ماه اوت، بار دیگر مقررات قرنطینه را به اجرا گذارد.

Share: