سازمان ملل متحد اعلام کرد از آغاز جنگ در اوکراین در ۲۴ فوریه، بیش از پنج میلیون نفر از این کشور فرار کرده اند.  کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد که ۴ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۲۴۵ اوکراینی به سایر کشورها پناهنده شده اند درحالی که سازمان بین المللی مهاجرت سازمان ملل می گوید نزدیک به ۲۱۵ هزار شهروندان خارجی ساکن در اوکراین نیز به کشورهای همسایه گریخته اند. این  سریعترین رشد بحران پناهجویان در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون محسوب می شود.

آمار جدید کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مقایسه با روز گذشته افزایش ۵۹ هزار و ۷۷۹ نفری از پناهجویان اوکراینی را نشان می دهد. بیش از ۲.۷ میلیون پناهنده اوکراینی یعنی از هر ۱۰ نفر، شش پناهنده که از زمان آغاز جنگ مجبور به ترک اوکراین شده اند، به لهستان گریخته اند. همچنین بیش از ۷۲۵ هزار  نفر وارد کشور  رومانی شده اند.

ارقام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نشان می دهد که در ماه فوریه نزدیک به ۶۴۵ هزار اوکراینی فرار کرده اند. اما در ماه مارس نزدیک به ۳.۴ میلیون نفر از اوکراین خارج شده  و بیش از ۷۶۰ هزار نفر در ماه جاری (آوریل)  مجبور به ترک این کشور شده اند.

زنان و کودکان ۹۰ درصد از پناهندگان اوکراینی هستند زیرا مردان در سنین  ۱۸ تا ۶۰ ساله به دلیل جنگ ملزم به خدمت نظامی هستند و نمی توانند اوکراین را ترک کنند.

هشدار مسکو به غرب: ارسال سلاح به اوکراین تبعات خطرناک دارد

روزنامه واشنگتن پست روز جمعه نوشت که روسیه در باره پیامدهای خطرناک و غیرقابل پیش بینی ادامه تحویل سلاح به اوکراین، به آمریکا و غرب هشدار داده است. این روزنامه آمریکایی به نقل از متن یادداشت سیاسی روسیه، افزود: ما از ایالات متحده و هم پیمانانش می خواهیم که تسلیح غیرمسئولانه اوکراین را متوقف کنند، زیرا که پیامدهای غیرقابل پیش بینی برای امنیت منطقه و جهان دارد. شبکه خبری راشاتودی نوشت: مسکو به مداخله غرب در اوکراین پاسخ خواهد داد و در این راستا  تسلیحات ارسال شده ناتو به خاک اوکراین را اهداف مشروع نظامی قلمداد خواهد کرد. «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امورخارجه روسیه با این هشدار اعلام کرد؛ روسیه  کاروان های تحویل تسلیحات نظامی از سوی کشورهای عضو ناتو به اوکراین را به محض ورود به خاک این کشور، به عنوان اهداف مشروع نظامی قلمداد و هدف قرار خواهد داد. ریابکوف تصریح کرد که هدف مسکو در حال حاضر این است که برای واشنگتن و دیگر متحدانش کاملاً روشن سازد که روسیه از روش‌های شدید در پاسخ به تلاش‌ها برای مهار ارتش روسیه در اوکراین استفاده خواهد کرد. تارنمای خبری راشاتودی در ادامه افزود: وزارت دفاع روسیه طی روزهای گذشته اعلام کرد که تاکنون چهار آتشبار سامانه ضدهوایی اس-۳۰۰ را که احتمالا از کشور اسلواکی به اوکراین اهدا شده بود هدف قرار داده و نابود ساخته است.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلان کرد که کشورش ۸۰۰ میلیون دلار دیگر سلاح، مهمات و سایر کمک های امنیتی به اوکراین تحویل خواهد داد که شامل سامانه ها، تجهیزات و گلوله توپخانه و نفربرهای زرهی است. رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه ارتش اوکراین از تسلیحاتی که در اختیارش قرار می دهیم، به خوبی استفاده می کند، اظهار داشت در حالی که روسیه برای تشدید حملات خود در منطقه دونباس آماده می‌شود، ایالات متحده آمریکا به ارائه قابلیت‌های مورد نیاز اوکراین جهت دفاع از خود ادامه خواهد داد.

آمریکا در واکنش به روسیه: هیچ موضوعی ما را از کمک به اوکراین منصرف نخواهد کرد

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به نامه روسیه به واشنگتن و هشدار در مورد مسلح کردن اوکراین گفت هیچ موضوعی ما را از ادامه کمک به اوکراین منصرف نخواهد کرد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی در گفتگو با شبکه سی ان ان آمریکا افزود: روس ها به صورت خصوصی و علنی حرف هایی را مطرح کرده اند. هیچ چیز ما را از راهکاری که در پیش گرفته ایم منصرف نخواهد کرد. پرایس در عین حال گفت در موقعیتی قرار ندارد که هیچ گونه مکاتبات دیپلماتیک خصوصی را تایید کند. وی افزود که  اگر ادعای کرملین این است که آمریکا  و شرکای ما در سراسر جهان میلیاردها دلار کمک امنیتی به شرکای اوکراینی  ارائه می‌کنند و آنها از این کمک ها برای دفع این تجاوز روسیه استفاده می کنند، پس ما اعلام می کنیم این کار را انجام داده ایم. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: با توجه به تعهداتی که دولت بایدن برای حمایت از اوکراین حتی قبل از شروع تهاجم روسیه داده است، کرملین نباید از حمایت آمریکا از اوکراین شگفت زده شود.

تهدید به تشدید حمله موشکی به کی‌یف

مسکو اعلام کرد که موشک‌های کروز ناوهای این کشور یک کارخانه تولید موشک‌های ضدکشتی را در کی‌یف هدف قرار داده است. موشک‌هایی که -به گفته اوکراین- ناو مسکووا را هدف قرار داده بود ساخت این کارخانه است. رزمناو مسکووا روز چهارشنبه در اثر انفجار آسیب دید و روز پنج‌شنبه مسکو تایید کرد که این ناو ۱۲ هزار تنی هنگام انتقال به ساحل غرق شده است. یک سخنگوی وزارت دفاع روسیه بدون اشاره به ناو مسکووا تهدید کرد که حمله موشکی به کی‌یف را در صورت حملات یا اقدامات خرابکارانه در خاک روسیه تشدید می‌کند.

روسیه: ۲۱۷ مرکز نظامی اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته منهدم شد

سخنگوی وزارت دفاع روسیه جمعه شب گفت که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۷ مرکز نظامی اوکراین منهدم شده است. ژنرال ایگور کوناشنکف در گزارش روزانه خود اعلام کرد که در روز گذشته همچنین  پنج پهپاد و دو بالگرد ارتش اوکراین منهدم شده است. وی همچنین گفت که ۲ موشک اوکراینی که درصدد حمله به نیروگاه برق- آبی کاخوفکا در خرسون بودند، سرنگون شده است. وی دوشنبه گذشته نیز گفته بود که از آغاز جنگ تاکنون، ۳۸۵ پهپاد، ۲۲۴ سامانه موشکی ضد هوایی، یکهزار و ۹۱۸ تانک و نفربر زرهی، ۲۰۹ موشک انداز و ۸۱۵ توپخانه ارتش اوکراین منهدم شده است.

آلمان خواستار صرفه جویی مردم برای کاهش وابستگی به روسیه شد

روبرت هابک معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان روز جمعه از شهروندان خواست با کاهش مصرف انرژی و کاهش استفاده از خودروی شخصی، به قطع وابستگی کشورشان به نفت و گاز روسیه کمک کنند. اولاف شولتز صدراعظم آلمان در واکنش به فشارهای اتحادیه اروپا برای تحریم نفت خام روسیه در پی آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه)، گفته شاید اجرای آن تا پایان سال جاری (۲۰۲۲) امکان پذیر باشد.با وجود کاهش چشمگیر واردات انرژی آلمان در سال جاری، این کشور هنوز یک چهارم از نفت خام و ۴۰ درصد از گاز طبیعی مصرفی خود را از روسیه خریداری می کند، هر چند در واکنش به جنگ اوکراین، از آغاز به کار خط لوله بزرگ انتقال گاز طبیعی روسیه “نورد استریم ۲” جلوگیری کرده است. برلین تاکنون با موضع اتحادیه اروپا برای تحریم انرژی روسیه، مخالفت کرده و نهادهای اقتصادی آلمان هم هشدار داده اند که قطع فوری واردات انرژی از روسیه، موجب رکود شدید در بزرگ ترین اقتصاد اروپا تا ۲۰۲۳ خواهد شد. از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از موضع آلمان و مجارستان در برابر جنگ اوکراین، انتقاد کرده است. برخی اعضای حزب های ائتلافی شولتز مانند سبزها و اف دی پی، شولتز را به ناتوانی در رهبری متهم کرده اند. ماری اگنس استرک زیرمان رئیس کمیته دفاعی مجلس آلمان که اخیرا به همراه هیئتی از کی یف دیدار کرده، هم گفته که دیدگاه قدیمی و انعطاف ناپذیر آلمان از جهان، دچار فروپاشی شده است.

با وجود تحریم‌ها، غذاهای دریایی روسیه همچنان به آمریکا صادر می‌شود 

هرچند ایالات متحده می‌گوید تحریم‌های گسترده‌ای علیه روسیه وضع کرده است اما همچنان جلوی ورود واردات فرآورده‌های دریایی روسیه را نگرفته و ماهی‌های مختلف روسی به آمریکا صادر می‌شوند. روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غذاهای دریایی در جهان است و در سال گذشته بیش از ۱.۲ میلیارد دلار غذاهای دریایی به آمریکا صادر کرده است که در این میان شاه خرچنگ یکی از اصلی‌ترین موارد بوده است. گفته می‌شود این موارد از طریق چین به آمریکا فرستاده می‌شود. 

مقام آمریکایی: کشتی روسی موسکووا با حمله موشک‌های اوکراینی غرق شده است

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری‌های این کشور گفته است رزمناو روسی غرق شده با اصابت دو موشک اوکراینی به این سرنوشت دچار شده است. این مقام ارشد که نخواسته نامش فاش شود همچنین گفته است که این موشک‌ها از نوع ضد کشتی نپتون بوده‌اند. آمریکا معتقد است در این حملات چندین روس هم کشته شده‌اند هرچند هنوز تعداد دقیق تلفات مشخص نیست. رزمناو موسکووا (Moskva) که از ناوهای کلاس Slava است در طی چهل سال گذشته در خدمت نیروی دریایی روسیه بوده و بزرگ‌ترین کشتی روسیه است که از زمان جنگ جهانی دوم از بین رفته است.