آژانس پناهجویان سازمان ملل اعلام کرد از زمان حمله روسیه به اوکراین بیش از سه ونیم میلیون نفر از این کشور متواری شده اند؛ موضوعی که منجر به بدترین بحران پناهجویان اروپا از زمان جنگ جهانی دوم شده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR ) روز سه شنبه (امروز) اعلام کرد سه میلیون و ۵۳۰ هزار نفر اوکراین را ترک کرده اند و لهستان با میزبانی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از پناهندگان اوکراینی، بیشترین سهم را در پذیرش پناهندگان اوکراینی داشته است. بعد از لهستان، رومانی با بیش از ۵۴۰ هزار نفر و مولداوی با بیش از ۳۶۷ هزار نفر بیشترین پذیرش پناهجویان اوکراینی را داشته اند. کمیساریای عالی پناهندگان بالافاصله بعد از آغاز حمله روسیه به اوکراین پیش بینی کرد که حدو ۴ میلیون اوکراینی ممکن است کشور خود را ترک کنند.  روند خروج اوکراینی ها از کشورشان در روزهای اخیر روند کاهش داشته است. سازمان بین المللی مهاجرت برآورد کرده که تقریبا ۶.۵ میلیون نفر در داخل اوکراین آواره شده اند و اگر جنگ ادامه پیدا کند، برخی از انها ممکن است مجبور به خروج از کشورشان شوند.

واکنش پکن به تحریم مقامات چین از سوی آمریکا

چین از آمریکا خواست فورا تحریم های مقام های این کشور در رابطه با محدودیت صدور روادید را لغو کند و هشدار داد در غیر این صورت پکن نیز اقدام متقابلی را بکار خواهد بست. تارنمای دولتی «سی جی تی ان/ CGTN» امروز سه شنبه به نقل از ونگ وِن بین» سخنگوی وزارت خارجه چین نوشت: چین از آمریکا می خواهد فورا تحریم های مقامات روادید در ارتباط با محدودیت صدور روادید را لغو کند.وی هشدار داد در غیر این صورت کشورش نیز اقدامات تلافی جویانه ای را اعمال خواهد کرد. دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه چند مقام چینی را به بهانه مشارکت آن‌ها “در اعمال سرکوبگرانه علیه گروه‌های اقلیت‌های قومی و مذهبی و حامیان آن‌ها در منطقه خودمختار سین کیانگ در غرب چین تحریم کرد. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: آمریکا با تلاش‌های مقامات چین برای آزار، ارعاب، نظارت و ربودن گروه‌های اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله مهاجران خارج از چین و شهروندان آمریکایی که از این جمعیت‌های آسیب‌پذیر در چین حمایت می‌کنند، مخالف است.  وی مدعی شد: ما به دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان متعهد هستیم و از تمام اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی برای ارتقای پاسخگویی استفاده خواهیم کرد. 

اولین تبادل اسرای روسیه و اوکراین انجام شد

خبرگزاری تاس روز سه شنبه به نقل از کمیسر حقوق بشر روسیه  گزارش داد: اولین تبادل اسرای جنگی بین روسیه و اکراین انجام شده است و ۹ نظامی روس آزاد شدند. این خبرگزاری افزود:  تاتیانا ماسکالکووا (Tatyana Moskalkova) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشاتودی ضمن تایید تبادل اسرای جنگی بین روسیه و اوکراین گفت این نظامیان روس با شهردار شهر ماریوپل اوکراین تبادل شده اند. پیشتر رسانه ها به نقل از دفتر ریاست جمهوری اوکراین، گزارش تبادل ۹ نظامی روس با ایوان فدوروف (Ivan Fedorov) شهردار ماریوپل را گزارش کرده بودند.

جو بایدن: هند در مقابله با روسیه «تا حدودی متزلزل» است

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، گفت در میان کشورهای عضو گروه «گفت‌وگوی چهارجانبه امنیتی» (QUAD) تنها هند است که در مقابله با حمله روسیه به اوکراین «تا حدودی متزلزل» نشان داده است. در حالی که سایر کشورهای چهارگانه، یعنی ایالات متحده، ژاپن و استرالیا، نهادها یا افراد روسی را تحریم کرده‌اند، هند تحریم‌هایی علیه روسیه و اتباع این کشور اعمال نکرده و حتی اقدام نظامی روسیه را نیز محکوم نکرده است. مسکو بزرگترین تامین‌کننده جنگ‌افزار هند به شمار می‌رود. بایدن با تقدیر از ژاپن و استرالیا برای مقابله با «تجاوز پوتین»، تشکیل «جبهه‌ای متحد در ناتو و اقیانوس آرام» را دستاوردی بزرگ خواند.کرملین به کشورهای عضو «ناتو» هشدار داد که در اوکراین مداخله نکنند

کرملین: کشورهای غربی اوکراین را وادار کنند رویکرد سازنده تری در مذاکرات نشان بدهد

کرملین ضمن هشدار به کشورهای عضو پیمان «ناتو» درباره عدم مداخله در اوکراین، «از کشورهایی که در کی‌یف نفوذ دارند» خواست، اوکراین را وادار کنند تا در این مذاکرات، رویکرد مثبت‌تری از خود نشان دهد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، دوشنبه ۲۱ مارس به خبرنگاران گفت، مذاکرات صلح بین مسکو و کی‌یف هنوز منجر به راه‌حل چشمگیری نشده و برای برگزاری دیدار بین ولادیمر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی او، نیاز به پیشرفت بیشتری این زمینه است. زلنسکی، یکشنبه اعلام کرده بود، به‌منظور تسریع مذاکرات با روسیه، به پارلمان اسرائیل «کنست» و دولت این کشور پیشنهاد داده است که اورشلیم به عنوان محل برگزاری مذاکرات کیف و مسکو انتخاب شود.

زلنسکی: هرگونه «سازش» با روسیه به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد

رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با یک رسانه دولتی در کشورش برای نخستین بار از سازش با روسیه سخن گفت و تاکید کرد که هرگونه مصالحه در مذاکرات با طرف‌های روسی برای پایان دادن به درگیری‌ها به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد.

ولودیمیر زلنسکی در این خصوص تصریح کرد که به همه گروه‌های مذاکره کننده گفته است: « وقتی از تغییراتی صحبت می‌شود (که در یک توافق احتمالی گنجانده خواهد شد) و این تغییرات می‌تواند تاریخی باشد، ما از طریق برپایی همه‌پرسی در باره آن تصمیم‌ خواهیم گرفت.» وی در ادامه یادآور شد: «مردم باید در مورد برخی از اشکال سازش و مصالحه تصمیم بگیرند و اینکه این مصالحه‌ها چه موضوعاتی را در بر خواهند گرفت به گفتگوهای ما با روسیه بستگی دارد.» زلنسکی سپس به موضوع پذیرفته نشدن کشورش در ناتو که قبلا هم از کنار آمدن با آن سخن به میان آورده بود اشاره کرد و گفت: «همه ما قبلاً این را درک کرده‌ایم. ما (در ناتو) پذیرفته نشده‌ایم، زیرا آنها (کشورهای عضو ناتو) از روسیه می‌ترسند. همین. ما باید آرام باشیم و بگوییم: خوب، پس ضمانت‌های امنیتی دیگری لازم است.» رئیس جمهوری اوکراین افزود: برخی از اعضای ناتو می‌خواهند ضامن امنیت (اوکراین) باشند (…) آنها آماده انجام هر کاری هستند که در صورت عضویت ما در این ائتلاف باید انجام می‌دادند. من فکر می‌کنم این یک مصالحه عادی است.»

زلنسکی بر ضرورت «دیدار» با پوتین اصرار دارد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین بر لزوم انجام یک «ملاقات» «به هر شکلی که ممکن باشد» با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود برای «توقف جنگ» در اوکراین تاکید کرد. زلنسکی در مصاحبه  با یک پایگاه خبری آنلاین دولتی در اوکراین گفت: «معتقدم که بدون انجام این ملاقات نمی توان به طور کامل درک کرد که آنها (روس ها) برای متوقف کردن جنگ آماده پذیرش چه چیزی هستند.»

مقام‌های اوکراین: نیروهای روسیه شهر بندری اودسا را زیر آتش گرفته‌اند

مقام‌های محلی در بزرگترین بندر اوکراین-اودسا- می‌گویند نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه مناطق مسکونی در حومه این شهر را زیر آتش توپخانه قرار داده‌اند. گفته شده این اولین باریست که ساختمانها در آنجا هدف قرار می‌گیرد. یک سخنگوی نظامی محلی گفته این حمله تلفاتی دربر نداشته است. نیروهای دریایی روسیه بندر اودسا را مسدود کرده‌اند؛ این بندر هدف مهم استراتژیک ونمادین برای روسیه محسوب می‌شود.

بورل: اتحادیه اروپا برای دفاع از خود نیرو تشکیل می‌دهد

اتحادیه اروپا روز دوشنبه به طرح تشکیل یک نیروی نظامیِ واحد متشکل از ۵ هزار جنگجو رای داد و متعهد شد که هزینه های نظامی خود را به نحوی افزایش دهد که بتواند تا سال ۲۰۲۵ به تنهایی امکان مداخله نظامی در مناطق بحران را داشته باشد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد که «تجاوز نظامی روسیه لفاظی نیست و اتحادیه اروپا در خطر قرار دارد.» این سخنان به تشکیل یک نیروی واکنش سریع اتحادیه اروپا اشاره دارد که از دو سال پیش تاکنون در قالب طرحی موسوم به «قطب‌نمای استراتژیک» در دست بررسی بوده و حالا ضرورت آن با وقوع جنگ در اوکراین بیشتر منطبق شده است.

پنتاگون از گسترش عملیات هوایی و دریایی ارتش روسیه در اوکراین خبر داد

یک مقام ارشد پنتاگون روز دوشنبه مدعی شد که ارتش روسیه به تازگی عملیات هوایی و دریایی خود را در اوکراین گسترش داده است. این مقام که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد که تصمیم برای افزایش عملیات هوایی و دریایی از سوی کرملین پس از مواجهه با مقاومت غیرقابل پیش‌بینی نیروهای اوکراینی اتخاذ شده که مانع پیش‌روی سریع نظامیان روس بوده است. وی مدعی شد که این تصمیم طی بیست و چهار تا ۴۸ ساعت گذشته اجرا شده و جنگنده‌های روس‌ طی روز گذشته دست کم ۳۰۰ سورتی پرواز انجام داده‌اند.

مسکو: مرکز خرید بمباران شده انبار اسلحه و مهمات بود

ارتش روسیه روز دوشنبه مدعی شد که مرکز خرید بمباران شده در شمال کی‌یف، پایتخت اوکراین یک انبار سلاح و مهمات بوده است. وزارت دفاع روسیه با طرح این ادعا افزود که فروشگاه‌های مرکز تجاری یاد شده تخلیه شده و این مکان به انباری اسلحه و مهمات تبدیل شده بود. در این بیانیه آمده است: «یک سکوی پرتاب راکت و یک پایگاه ذخیره مهمات که در یک مرکز تجاری فیرفعال قرار داشت شامگاه ۲۱ مارس با سلاح‌های دور برد هدف قرار گرفت و منهدم شد». مقامات اوکراینی اعلام کرده‌اند در جریان بمباران شب گذشته این مرکز خرید که در شمال غربی کی‌یف واقع شده دست کم هشت نفر کشته شده‌اند.

آمریکا ‘درحال رایزنی درباره ارائه سیستم‌های دوربرد ضدهوایی به اوکراین است’

جان کِربی سخنگوی پنتاگون می گوید که آمریکا “درحال رایزنی” با سایر کشورها برای ارائه سیستم های دوربرد ضدهوایی به اوکراین است. آمریکا قبلا سلاح های قابل حمل روی دوش، از نوع استینگر، در اختیار اوکراین گذاشته است. این سیستم ها عمدتا برای هدف گرفتن هلی کوپترها و هواپیماها در ارتفاع پایین کاربرد دارند، نه هواپیماهایی که در ارتفاع بالا پرواز می کنند. گزارش شده است که برخی کشورها – از جمله اسلواکی – به ارائه سیستم های اس-۳۰۰ به اوکراین تمایل نشان داده اند، به شرطی که سیستم هایی برای جایگزینی آنها دریافت کنند. اوکراین از پیش به سیستم اس-۳۰۰ مجهز بوده و در استفاده از آن مهارت دارد. هرچند جان کربی مستقیما به اس-۳۰۰ یا تمایل اسلواکی اشاره ای نکرد، اما گفت که آمریکا درحال “رایزنی فعال” درباره ارائه “نوعی تجهیزات دفاعی از جمله پدافند راه دور است که می دانیم اوکراین مهارت استفاده از آن را دارد.”

گوترش: جنگ اوکراین می‌تواند عواقب بزرگی برای اهداف اقلیمی جهان داشته باشد 

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت جنگ در اوکراین و تاثیر آن بر بازارهای غذا و انرژی، می تواند عواقب بزرگی برای اهداف اقلیمی جهان داشته باشد.

گوترش روز دوشنبه در اجلاس پایداری اقتصادی گفت: پیامدهای جنگ روسیه در اوکراین، بازارهای جهانی غذا و انرژی را به خطر می اندازد  و عواقب  بزرگی برای برنامه جهانی آب و هوا دارد. دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: از آنجایی که اقتصادهای بزرگ همه گزینه ها را برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی روسیه دنبال می‌کنند، اقدامات کوتاه‌مدت ممکن است وابستگی بلندمدت به سوخت‌های فسیلی ایجاد کند و فرصت دستیابی به هدف (محدودیت گرمای زمین به) ۱.۵ درجه را از بین ببرد. کشورها ممکن است با کاهش عرضه سوخت های فسیلی مواجه شوند و از سیاست های کاهش مصرف این نوع از سوخت ها غفلت کنند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از این در پی وقوع و ادامه  جنگ اوکراین نسبت به بروز اختلال در چرخه تامین مواد ضروری از جمله مواد غذایی ابراز نگرانی کرد و آنرا موجب فروپاشی در سیستم عرضه مواد غذایی در عرصه جهانی دانسته بود.کارشناسان سازمان ملل در گزارش قبلی خود که تابستان گذشته منتشر شد، هشدار داده بودند که دمای کره زمین حدود سال ۲۰۳۰ از حد افزایش ۱.۵ درجه سانتیگرادی عبور خواهد کرد. محدود کردن گرمایش کره زمین به ۱.۵ درجه سانتیگراد هدف بلندپروازانه توافق پاریس بود که در سال ۲۰۱۵ به دست آمد.

ایرنا