سالگرد اعدام ۲۵ تن از زندانیان اهل سنت ؛ بیانیه زندانیان سیاسی ـ عقیدتی زندان گوهردشت کرج به این مناسبت

دژخیمان در زندان گوهردشت کرج، صبح روز دوشنبه ۱۲مردادماه سال ۱۳۹۵ و در ماه رمضان، ۲۵ تن از زندانیان اهل سنت را به دار آویختند. اعدام این زندانیان در شرایطی صورت گرفت که به خانواده‌های آنها اجازه آخرین دیدار هم داده نشد. خانواده‌های اعدام شدگان فقط توانستند عزیزان خود را دفن کنند.

اسامی زندانیـان اهل سنت اعدام شده به شرح زیر است:

۱. شهرام احمدی ۲. خالد منصوربلاغی (کاوه ویسی) ۳. پوریا محمدی ۴. امید محمودی ۵. مختار رحیمی ۶. بهمن رحیمی ۷. یاور رحیمی ۸. محمد غریبی ۹. کاوه شریفی ۱۰. آرش شریفی ۱۱. محمدکیوان کریمی ۱۲. طالب ملکی ۱۳. بهروز شاه‌نظری ۱۴. کیوان مومنی‌فر ۱۵. وریا قادری ۱۶. عالم برماشتی ۱۷. شاهو ابراهیمی ۱۸. امید پیوند ۱۹. ادریس نعمتی ۲۰. احمد نصیری ۲۱. فرزاد هنرجو ۲۲. امجد صالحی ۲۳. حکمت عراقی ۲۴. حمزه عراقی ۲۵. علی عراقی

این زندانیان در فاصله سال‌های ۸۸ تا ۹۰ توسط مأموران وزارت اطلاعات در کردستان دستگیر شدند. آنها بدون دسترسی به وکیل و یا ارتباط با خانواده‌هایشان، برای چندین ماه در سلول انفرادی زیر شکنجه قرار داشتند.

شهرام احمدی، زندانی ۲۹ ساله که جزء اعدام‌شدگان بود، در یکی از نامه‌هایش نوشته بود: »آرزو دارم که مثل یک انسان و مثل یک متهم، در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوم؛ وکیلم را دیده باشم؛ او پرونده‌ام را خوانده باشد؛ شکنجه‌گرم کنار قاضی نایستاده باشد؛ قاضی خشمگین نباشد؛ قاضی نگوید یا از مملکت شیعه می‌روید یا می‌میرید؛ دادگاه از پنج دقیقه بیش‌تر باشد و من اجازه صحبت کردن داشته باشم «.

زندانیان اهل سنت زندان گوهردشت کرج، روز جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸، به مناسبت سالروز اعدام و شهادت ۲۵ تن از یارانشان، بیانیه‌ای صادر کردند.

در قسمتی از این بیانه آمده است: «۳ سال قبل در چنین روزی ۲۵ تن از جوانان مبارز، پاک، شجاع، دلیر، نترس و حافظ قرآن اهل سنت که بیشتر آنها اهل شهرستان سنندج بودند با زبان روزه، در سحرگاه روز سه شنبه ۱۲ مرداد به دار ظلم و استبداد آویخته شدند.»

آنها در قسمتی دیگر از بیانیه خود آورده‌اند: «جنایتی که در طول تاریخ ۴۰ ساله و پرونده سیاه پر از جنایت و قتل و ترور و کشتارشان منحصربه‌فرد و استثنائی بود که جدا از اعدام ۲۵ نفر، ۲۵ خانواده و نسل را داغدار کردند.»

زندانیان همچنین با اشاره به فراموش ناشدنی بودن این جنایت، نوشتند: « مردم مبارز و شجاع ایران به طور عموم و جامعه اهل سنت به طور خاص، هیچگاه این جنایت مرگبار را فراموش نخواهند کرد؛ بلکه آن را نویدی برای پیروزی می‌دانند.»

آنها در ادامه تاکید کردند: «از نسل این جوانان برومند و از فرزندانشان نسلی تربیت می‌شود که راه مبارزه و ایستادگی در مقابل ظلم را از عزیزان از دست رفته‌‌شان آموخته‌اند و برای درهم شکستن تخت و تاج قدرتشان به راه عزیزانشان ادامه می‌دهند.»

زندانیـان اهل سنت از مردم ایران و جامعه اهل سنت خواستند که این جنایت هولناک را محکوم کرده و با هر کاری که می‌توانند اتخاذ موضع کرده و این جنایت بزرگ و نسل کشی آشکار را که به عنوان روزی مهم در تاریخ و تقویم رقم خورده است، محکوم کنند.

آنها همچنین درخواست کردند تا از حکام و سردمداران جنایتکار ایران در مجامع بین المللی شکایت کرده تا خون به ناحق ریخته‌ شده این زندانیان بدون جواب نماند.

در پایان این بیانیه آمده است که « به تمام دنیا، حقوق‌دانان، نهادهای حقوقی و جامعه اهل سنت می‌گوییم که این جوانان به کدامین گناه کشته شدند؟»

Share: