سالگرد جان باختن ۱۸ کارگر کارخانه فولاد غدیر

هشت سال پیش، حوالی ساعت ۱۹:۴۵ روز۲۰ آذر سال۱۳۹۰ و درست یک ربع مانده به اتمام آخرین شیفت کاری کارگران، کوره ذوب آهن کارخانه فولاد غدیر منفجر شد و به دلیل پرتاب مواد مذاب و گدازه‌های درون کوره، ۱۸ کارگر جان باختند و یک کارگر مجروح شد.

محمدعلی مکاری، آن کارگر نوزدهم که از انفجار کوره کارخانه فولاد غدیر یزد زنده مانده ولی به شدت آسیب دیده است، در باره دلیل وقوع این حادثه به خبرنگار رسانه‌ای گفت: «کوره کیپ شده بود؛ فولاد مذاب سرد شده داخلش ریخته بودند. دهنه کوره بسته بود. راهی وجود نداشت که گاز خارج شود. گاز زیر مواد مذاب جمع شده بود و فولاد هم که داشت می‌جوشید. پنج ثانیه هم طول نکشید.»

محمدعلی مکاری که علاوه بر سوختگی ۴۵ درصدی‌اش، پدر خود را نیز در این حادثه از دست داده است، افزود: «بازرس‌ها از اداره کار می‌آمدند؛ اما به درستی کار خود را انجام نمی‌دادند؛ چراکه در سال‌های گذشته هم، چنین اتفاقاتی (البته نه در این سطح با ۱۸ کشته) داشتیم. اگر آن‌ها کارشان را به درستی انجام می‌دادند، ما فقط برای کار کردن به کارخانه می‌رفتیم. نمی‌رفتیم که ندانیم امروز زنده بر می‌گردیم یا نه.»

او با اشاره به لباس نامناسبی که در روز حادثه در اختیار کارگران قرار گرفته بود اظهار می‌کند: «بله بازرسین می‌آمدند و می‌رفتند؛ ولی پیگیری نمی‌کردند. بازرس‌ها غیر از اینکه باید وضعیت ایمنی کوره را بررسی می‌کردند، باید به تجهیزات ایمنی که کارفرما به ما می‌داد هم نظارت می‌کردند. ما باید لباس‌های ایمنی می‌داشتیم؛ اما روز حادثه لباس پلاستیکی بر تن ما بوده که از کارخانه به ما داده بودند. همین لباس پلاستیکی باعث شدت سوختگی ما شد.»

وعده‌های بسیار به خانواده‌های قربانیان و عملی نشدن آنها

خانواده‌ها و بازماندگان، انتظار صدور احکام سنگین تری برای متهمان پرونده داشتند؛ انتظار نداشتند که بعد از یک ماه دوباره این کارخانه با همان شرایطی که تقریبا ثابت مانده بود، شروع به کار کند. این انتظار هرگز برآورده نشد. دادگاه کارفرما را مقصر تشخیص داد؛ اما رای صادره انتظارات خانواده‌ها را برآورده نمی‌کرد. کارفرما به پرداخت دیه و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد و کارخانه ماه بعد راه افتاد و۳۰ درصد از دیه کامل کم کردند و تنها ۷۰ درصد دیه را به خانواده‌های قربانیان پرداختند.

هشت سال از حادثه مرگبار انفجار کوره ذوب آهن کارخانه فولاد غدیر می‌گذرد و دلیل اصلی این حادثه، همچنان مشخص نشده است.

Share: