24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی؛ ایرانیان معترض در سراسر دنیا دست به راهپیمایی زدند

گروهی از ایرانیان معترض در نزدیکی سفارت ایران در رم در سالگرد درگذشت مهسا امینی تجمع کردند

 با سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، ایرانیان خارج از کشور دست به تجمعات اعتراضی زدند. آنها از استرالیا و ژاپن تا فرانسه و ایتالیا به راهپیمایی پرداختند و شعارهایی ضد حکومت جمهوری اسلامی سر دادند.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، اعتراض‌ها و گردهمایی ایرانیان معترض در شهرهای مختلف استرالیا و نیوزیلند را نشان می‌دهد. گفته می‌شود این اعتراض‌ها در شهرهایی از جمله سیدنی، ملبورن و بریزبن در جریان بوده است.

در ژاپن و کره جنوبی هم گروهی از ایرانیان مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران تجمع کردند و شعارهای اعتراضی سر دادند. 

در استکهلم سوئد، ایرانیان معترض به مناسبت سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی تجمع کردند. آنها در این گردهمایی طوماری از عکس‌های مهسا امینی و کشته شدگان اعتراضات یک سال اخیر در ایران را به نمایش گذاشتند. آنها همچنین پلاکاردهایی با شعار «زن، زندگی، آزادی» به همراه داشتند. 

ایرانیان ساکن هلند هم در شهرهای مختلف این کشور دست به اعتراض زدند. 

شهر دوسلدورف آلمان هم شاهد حضور صدها تظاهرکننده بود، شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی شعارهایی علیه حکومت ایران سر دادند. 

اتریش، دیگر کشور اروپایی بود که شاهد راهپیمایی معترضان ایرانی در سالگرد درگذشت مهسا امینی بود. در اتریش، ایرانیان با اجرای موسیقی خیابانی و زنجیره انسانی با به همراه داشتن تصاویری از کشته شدگان یک سال اخیر در ایران اعتراض خود را اعلام کردند. 

در شهرهای دیگر از جمله برلین، بروکسل و رم هم ویدئوهایی از اجتماع مردم معترض در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. 

در ایتالیا، مردم معترض نزدیک به سفارت ایران دور هم جمع شدند و شعارهای اعتراضی سر دادند. آنها همچنین پلاکاردهایی در حمایت از زنان و زنان زندانی سیاسی ایران در دست داشتند. 

فرانسه کشور دیگری بود که گروهی از ایرانیان معترض در سالگرد درگذشت مهسا امینی در آنجا دست به اعتراض زدند. در مراسمی با حضور خانم ان ايدالگو شهردار پاريس، خانم الكساندرا كوردوبارد شهردار منطقه ده پاريس، نام پارک ويلمن پاريس به پارك مهسا (ژينا) امينی تغییر کرد.

ایرانی‌های ساکن آلمان هم در شهرهایی از جمله هانوفر، هایدلبرگ و فرانکفورت دست به اعتراض دادند و شعارهایی را علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

euronews