24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

سایه‌ی نفوذ حکومتی بر پشت‌پرده آتش‌سوزی‌های عمدی جنگل‌ها

دیروز سەشنبە ٧ شهریور ۱۴۰۲، بخش‌های گسترده‌ای از جنگل‌های اطراف روستای گورانگان سردشت زیر آتش قرار گرفت. اطلاعات اخیر و مشاهدات میدانی به افزایش آتش‌سوزی‌های جنگلی در منطقه روژهلات کوردستان اشاره می‌کند. اما آنچه در این موضوع مانند یک چالش برجسته می‌درخشد، وقوع آتش‌سوزی‌های ترتیبی است که به نظر می‌آید توسط برخی با نفوذ حکومتی و به منظور تحقق منافع خود در نزدیکی زمین‌های کشاورزی خود با هدف تبدیل جنگل به زمین کشاورزی انجام می‌دهند.

لیلا.م (اسم مستعار)، فعال محیط زیست، در موضوع تبدیل جنگل‌ها به زمین‌های کشاورزی تصریح کرد: «برخی از افراد با نفوذ دولتی در پی گسترش زمین‌های کشاورزی خود و افزایش دارایی‌های شخصی هستند. با استفاده از نفوذی که در ادارات دارند، به آتش‌زدن مناطق وسیع جنگلی اقدام می‌کنند. چیزی که در این بین ملموس می‌شود، سرعت و حجم بالای وقوع این آتش‌سوزی‌ها است.»

لیلا نیز درباره خطرات تغییر کاربری جنگل‌ها به زمین‌های کشاورزی اظهار نظر کرد: «بی‌تردید، آتش‌سوزی‌ها به جنگل‌ها و محیط زیست آسیب می‌زنند. ولی واقعیت این است که اگر تدخل انسانی در این آتش‌سوزی‌ها نباشد، جنگل‌ها قابلیت بازسازی خود را دارند. اما در مواردی که آتش‌سوزی نزدیک زمین‌های متعلق به افراد با منافع شخصی رخ می‌دهد، این جنگل‌ها اغلب فرصت بازسازی نمی‌یابند، زیرا این افراد با بهره‌برداری از وضعیت آسیب‌پذیر جنگل‌های سوخته، آن‌ها را کاملاً تخریب کرده و به زمین‌های کشاورزی تغییر کاربری می‌دهند.»

لیلا به خطرات ناشی از گسترش باغات انگور و سماق بر جنگل‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: «گرچه تولید محصولات کشاورزی و تأمین نیازهای پایه‌ای شهروندان اهمیت دارد، اما فقری که توسط دولت بوجود آمده، نباید به بهانه‌ای برای تخریب جنگل‌ها و گسترش باغات انگور و سماق تبدیل شود. دولت ایران اکثر گذرگاه‌های درآمدی شهروندان را مسدود ساخته و فقط چند مسیر که به ضرر محیط زیست و منطقه است را باز گذاشته است.»

روژین قادری

JNHA