24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

سبد معیشتِ تهرانی‌ها بیش از ۲۳ میلیون تومان رسید!

خبرگزاری ایلنا گزارش داد سبد معیشت حداقلی در کمترین حالت و با در نظر گرفتن حداقلی‌ترین معیارها، به ۱۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است؛ این نرخ با اعمال یک ضریب به سادگی به دست آمده اما اگر هزینه‌ی مسکن را به دقت در نظر بگیریم و وزن مسکن را در محاسبه دخیل کنیم، سبد معیشت در تهران بیش از ۲۳ میلیون تومان و در کلانشهرهای صنعتی مثل مشهد، اصفهان و تبریز، بین ۲۰ تا ۲۲ میلیون تومان است.

لباس مدرسه چند؟

عضو اتحادیه تولید و صادرات پوشاک ایران اعلام کرد: حداقل قیمت روپوش و شلوار مدارس دوره دبستان برای پسران از ۵۵۰ هزار تومان و برای دختران از ۶۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. این حداقل قیمت برای ساده‌ترین طرح لباس مدارس است. لباس‌های لوکس مدارس تا حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هم قیمت دارند.

درخواست همسر و مادر نیلوفر حامدی از بهاره هدایت برای پایان دادن به اعتصاب غذا

همسر و مادر نیلوفرحامدی، روزنامه‌نگار زندانی از بهاره هدایت، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، درخواست کردند که به اعتصاب غذای خودپایان دهد. محبوبه شعبان‌زاده، مادر نیلوفر حامدی، در پستی که روز چهارشنبه ۱۵ شهریور در حساب کاربری خود در اینستاگرام منتشر کرد، از بهاره هدایت خواست که به خاطر «سلامتی جسم و جان»، «عمر گرانقدر» و «ارزش‌هایی» که در سردارد، به اعتصاب غذا پایان دهد. در همین حال محمدحسین آجورلو، همسر نیلوفرحامدی، نیز در پستی در اینستاگرام خطاب به خانم هدایت نوشته است: «همه آنهایی که تو را می‌شناسند، می‌دانند در هر کاری چه‌قدر جدی هستی و به اصول خودت پایبندی. این جدی‌بودن، وقتی اعتصاب غذا را شروع می‌کنی نگران‌کننده می‌شود.» بر اساس گزارش آقای آجورلو، شماری از خانواده‌های زندانیان سیاسی و مدنی و معترضان روز یک‌شنبه‌ای که گذشت در دیدار کوتاه با بهاره هدایت از او خواستند که اعتصاب غذای خود را متوقف کند. خانم هدایت، روز جمعه ۱۰ شهریور در پیامی از زندان اوین، اعلام کرد در اعتراض به آنچه «سرکوب مضاعف» در جمهوری اسلامی خواند، دست به اعتصاب غذا زده است. او در این پیام گفته بود که «در آستانه سالگرد”قتل دختر ایران” مهسا امینی، قاتلانش دست به سرکوب مضاعف زده‌اند تانام اویی را که “اسم رمز ما” شد، از خاطرمان و از وجدان‌مان بزدایند».

دو دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی بار دیگر «شبکه سازماندهی اغتشاش» کشف کردند

در آستانه سالگرد قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی و خیزش سراسری ایرانیان، دو دستگاه امنیتی اصلی جمهوری اسلامی بار دیگر مدعی شدند «شبکه‌ای» را دستگیر کرده‌اند که به دنبال «سازماندهی اغتشاشات» بودند. در هفته‌های گذشته، جمهوری اسلامی شمار زیادی از فعالان سیاسی، کنشگران عدالت اجتماعی، فعالان برابری‌خواه و چهره‌های جنبش حقوق زنان را به بهانه‌های مختلف، احضار و دستگیر کرده‌اند. در برخی از موارد مانند یورش برای دستگیری فعالان مدنی و کنشگران حوزه عدالت اجتماعی در استان گیلان، سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات به صورت مشترک ادعای برخورد با «شبکه سازماندهی اعتراضات» را مطرح کرده‌اند. در بیانیه جدید وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه آمده است که افراد دستگیر شده در یک دوره مجازی برای فعالان حوزه زنان و جامعه مدنی شرکت کرده‌ بودند. این دو نهاد امنیتی شرکت در این دوره مجازی را برنامه‌ریزی برای «سازماندهی اغتشاش» دانسته و گفته‌اند که این دوره با «حمایت مالی وزارت امور خارجه آمریکا، هدایت مؤسسه خانه آزادی و مؤسسه خشونت پرهیزی برای دموکراسی و با مدیریت یکی از عناصر سیاسی خارج‌نشین» برگزار شده است. هنوز اسامی افرادی که با این اتهام دستگیر شده‌اند به صورت رسمی اعلام نشده است. در ادامه این بیانیه آمده است که این دوره آموزشی قرار بود در روزهای ۱۶ و ۲۳ شهریور تشکیل شود: «این مؤسسه که آخرین کارگاه آموزشی خود را در تیرماه سال جاری برای فعالان حوزه زنان در خارج از کشور، توسط یکی از خبرنگاران رسانه‌های معاند در دانشگاه امنیتی سواز انگلستان برگزار کرده بود، قصد داشته است طی دو روز ۱۶ و ۲۳ شهریورماه سال جاری، دوره‌ای محرمانه با حضور جمعی از فعالان مدنی و زنان و در بستر فضای مجازی برگزار کند.» صدور بیانیه مشترک دو دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی در مورد برخورد با فعالان در ایران اتفاق جدیدی است که از آبان سال گذشته و در میانه جنبش ژینا (مهسا) رایج شد.

ترور ۲ تن از ماموران فرماندهی انتظامی شهرستان تفتان استان سیستان و بلوچستان

بر اثر حمله مسلحانه به واحد انتظامی شهرستان تفتان ۲ نفر از ماموران انتظامی شهرستان تفتان کشته شدند. به گزارش نور نیوز، ساعتی قبل در این حمله سروان محمد میرشکار رئیس اداره پشتیبانی و سرباز وظیفه رضا فسنقری جان خود را از دست داد.

دفتر برند «دافی» به دلیل ساخت کلیپ پلمب شد

دفتر شرکت تولید کننده, محصولات آرایشی و بهداشتی سیلانه سبز (برند دافی) به دلیل آنچه تولید کلیپ هنجارشکنانه عنوان شده توسط اداره اماکن پلمب شد.

حکم دادگاه آمریکا علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با «شکنجه و حبس» عباس امیرانتظام

دادگاهی در آمریکا حکمی را در ارتباط با «شکنجه و ۴۰ سال حبس غیرقانونی» عباس امیر انتظام، سخنگوی دولت موقت بازرگان از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی صادر کرد. بر اساس این حکم که از سوی دادگاهی فدرال در واشینگتن‌ دی‌سی صادر شده و از سوی وکیل خانواده امیرانتظام در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، باید به سه فرزند امیرانتظام مجموعاً ۱۹ و نیم میلیون دلار غرامت داده شود. فرزندان این زندانی فقید پیشتر به دلیل «حبس، شکنجه و ایجاد شرایطی که موجب مرگ» پدرشان شد، علیه جمهوری اسلامی ایران در این دادگاه شکایت کرده‌ بودند. این شکایت سال ۱۳۹۸ و در سالگرد مرگ امیرانتظام در دادگاه به ثبت رسید. عباس امیرانتظام، سخنگو و معاون نخست وزیر دولت موقت مهدی بازرگان پس از انقلاب اسلامی که از وی به عنوان قدیمی‌ترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی نام برده می‌شد، در ۲۱ تیرماه سال ۱۳۹۷ درگذشت. او پس از اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان خط امام در آبان سال ۱۳۵۸ با احضار به ایران بازداشت شد و به اتهام «جاسوسی» و «همکاری» با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا محاکمه و به اعدام محکوم شد. اما در نهایت حکم اعدام او به ابد تقلیل یافت.